مجله تاپ‌ناز‌

رفع گرفتگی بینی در کودکان با روش های طبیعی

bini 1 e1513680213339

با روش های طبیعی و راههای ساده می توانید گرفتگی بینی کودکان را رفع کنید و آنرا درمان کنید.

رطرف کردن مشکل گرفتگی بینی در کودکان

آب هوای خشک می تواند باعث خشکی بیش از حد و یا خونریزی بینی در کودکان شود. اگر کودک تان از ناحیه بینی دچار آسیب دیدگی نشده است ولی خونریزی بینی دارد، شک نکنید که آب و هوای خشک محیط عامل آن است. این خشکی حتی باعث ابتلای کودک به سرماخوردگی نیز می شود. در طول ماه های سرد زمستان، خشکی و گرفتگی بینی بیشتر می شود.

چگونه گرفتگی بینی کودک را رفع کنیم؟

بینی کودک خود را مرطوب کنید:قطره آب نمک (سالین) را از داروخانه تهیه کنید. کودک را به پشت بخوابانید. با یک دستمال نرم نوک بینی کودک را کمی رو به بالا نگه دارید تا قطره ها راحت تر داخل بینی وارد شوند.
سه قطره از محلول را در هر یک از سوراخ های بینی بریزید. 60-30 ثانیه صبر کنید و بعد بینی کودک تان را تمیز کنید.
از مرطوب کننده هوا (دستگاه بخور) استفاده کنید. مرطوب کننده هوا باعث برطرف شدن خشکی و انسداد سوراخ های بینی و مجاری تنفسی می شود. دوش گرفتن در حمامی که در آن بخار است نیز تاثیر زیادی دارد مخصوصا اگر قبل از خواب باشد.

در مورد کودکان کم سن و سال تر از وسیله مکش مخاط بینی استفاده کنید. تلمبه دستگاه را آرام فشار دهید و بعد آن را ول کنید تا مواد را بیرون بکشد. این روش فقط در مورد کودکان خردسال به کار می رود که قادر به فین کردن نیستند.
برای رهایی از آلرژی هایی که باعث گرفتگی بینی می شوند، بهترین کار این است که در و پنجره ها را ببندید، دستگاه تصفیه کن هوا را روشن کنید تا آلرژی زاهای موجود در محیط اطراف را بگیرد. دستگاه بخور را نیز روشن کنید تا هوا مرطوب تر شود.

bini 2 e1513680250205

چگونگی رفع گرفتگی بینی کودکان

به کودک خود مایعات بیشتری دهید مثل آب میوه (آب سیب از همه بهتر است) و یا حتی آب معمولی. سعی کنید علاوه بر مایعات نوشیدنی، غذاهای آب دار مثل سوپ نیز بیشتر به او بدهید
از قرار دادن کودک در محیط هایی که آلودگی هوا دارند، پرهیز کنید. دود سیگار می تواند عامل تحریک کننده بزرگی باشد.
کودک باید استراحت کافی داشته باشد تا از نظر فیزیکی توانایی و قدرت لازم برای رویارویی با بیماری و مشکل را داشته باشد.
استفاده از روغن پونه کوهی
از زمان های قدیم، روغن پونه کوهی یک داروی گیاهی فوق العاده برای درمان گرفتگی بینی بوده است. روغن پونه کوهی باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. 3-2 قطره از این روغن را داخل آب میوه و یا سایر نوشیدنی های کودک بریزید و هر روز یک بار به او بدهید. در عرض 5-3 روز متوجه تغییرات خوب خواهید شد.
روغن بوته چای
روغن بوته چای ترکیبات فوق العاده ای دارد و یک درمان گر طبیعی فوق العاده محسوب می شود. عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی را می توان با روغن درخت چای برطرف نمود. 4-3 قطره از روغن بوته چای را در یک فنجان آب در حال جوشیدن بریزید و در بخار خارج شده از آن 10-5 دقیقه نفس بکشید. در مورد کودکان اینکار را با احتیاط بسیار زیاد انجام دهید.
مواد غذایی حاوی ویتامین C
هیستامین یک نوع پروتئین است که باعث گرفتگی بینی می شود. وقتی که سطح هیستامین در بدن بالا می رود، گرفتگی بینی بیشتر می شود. دریافت روزانه 3000 میلی گرم ویتامین C باعث کاهش سطح هیستامین می شود و بنابراین کمک زیادی به برطرف شدن گرفتگی بینی می کند.

bini 3 e1513680268800

راههای برطرف کردن گرفتگی بینی کودکان

روغن اوکالیپتوس
روغن اوکالیپتوس نیز تاثیر زیادی در کاهش گرفتگی بینی دارد. 4-3 قطره از آن را در یک فنجان آب جوش بریزید و شروع به نفس کشیدن در بخار آن کنید. (در مورد کودکان جوانب احتیاط را رعایت کنید).
به تغذیه کودک خود اهمیت بیشتری دهید 
در اغلب کشورها و فرهنگ ها، سوپ مرغ یک غذای خوب برای باز کردن گرفتگی و انسداد بینی است. اگر کمی پودر فلفل سیاه و قرمز نیز به سوپ مرغ بیفزائید، تاثیر آن را بیشتر می کند و باعث کاهش التهاب مجاری بینی می شود.
نوشیدنی های داغ 
نوشیدنی های داغ مثل چای سبز نیز کمک زیادی به باز شدن مجاری تنفسی می کنند. بخاری که از نوشیدنی های داغ بالا می آید، تاثیر زیادی در این زمینه دارد. یک هوله یا پارچه را با آب گرم، مرطوب کنید و آن را زیر چشم ها بگذارید. از کمپرس گرم می توانید تا چند بار در روز هم استفاده کنید.
سر کودک خود را کمی بالا نگه دارید 
شب ها در زمان خواب همیشه سرفه ها و گرفتگی های بینی تشدید می شوند. اگر زیر سر کودکتان یک بالش دیگر بگذارید تا سرش کمی بیشتر بالا بیاید، نتیجه خوبی به دست می آورید.
از اسپری های خاص تجویز شده استفاده کنید
در صورتی که از هیچ یک از موارد بالا نتیجه نگرفتید و اگر گرفتگی بینی کودک تان بسیار شدید است، با توصیه و تجویز پزشک از اسپری بینی استفاده کنید. این داروها تاثیر زیادی در این نوع گرفتگی ها دارند. آنها عوارضی نیز به دنبال دارند مثل افزایش تپش قلب، گیجی، خشکی دهان، دلهره و حتی گاهی اسهال.

نکته 
برخی غذاها و فعالیت ها باعث تشدید این نوع گرفتگی می شوند. از شنا کردن در استخرهایی که کلر بسیار زیاد دارند پرهیز کنید چرا که التهاب بینی را بیشتر می کند.

همچنین بخوانید :

مطالب مشابه را ببینید!