مجله تاپ‌ناز‌

اگر جنین تکان نخورد و هیچ حرکتی در شکم نداشت چه باید کرد؟

یکی از لذت بخش ترین لحظات زندگی برای مادر، تکان خوردن جنین در شکم او است و البته در ماه های آخر بارداری جنین کمتر حرکت می کند، زیرا بزرگتر شده است و نیاز به استراحت دارد.

دلیل تکان خوردن جنین چیست و چه موقع تکان می خورد؟

یکی از زیباترین لحظاتی که مادر باردار در طول ماه های بارداری اش تجربه می کند تکان خوردن جنین است که هم حس زیبایی به وجود می آورد و هم باعث می شود که مادر از سلامت جنین آگاه شود. تکان خوردن جنین در رحم برای هر مادری بامزه است و باعث شاد شدنش می شود.

اگر می خواهید بدانید که تکان خوردن جنین از چه موقعی شروع می شود و حد نرمال تکان های نوزاد در بارداری چقدر است با ما در این مطلب همراه باشید.

زمان شروع نخستین تکان خوردن جنین در رحم

اولین تکان های جنین از هفته 18 تا 20 بارداری است البته گاهی اوقات هم مادر باردار به دلیل بی تجربه بودن شاید متوجه تکان های نوزاد نشود. اما اگر دومین تجربه مادر شدن باشد می توان تکن خوردن جنین را از هفته 16 بارداری به عد هم متوجه شد.

اگر تا هفته بیست و چهارم بارداری حرکت جنین اصلا حس نشد طبیعی است اما پس از آن باید به ماما یا متخصص زنان مراجعه کنید تا ضربان قلب جین شما را چک کند و برای اطمینان از سالم بودن جنین سونوگرافی انجام شود.

تکان خوردن جنین

دلیل تکان خوردن جنین در رحم مادر باردار

با پیشرفت علم پزشکی و ساخته شدن اسکن های اولتراسوند دلیل تکان خوردن جنین مشخص شده است و بینشی وسیع در اختیار پزشکان قرار گرفته است. تکان خوردن جنین از موقعی شروهع می شود که حتی برای زنان باردار هم قابل تشخیص نمی باشد و مقداری طول می کشد تا مادر باردار تکان خوردن جنینش را حس کند.

در هر ماهی از بارداری با رشد کودک حرکات او هم متفاوت تر از ماه قبل خواهد شد. هنگام سونوگرافی بعضی از جنین ها بیدار هستند و حرکت می کنند که مادرشان می تواند این حرکات را از روی صفحه دستگاه مشاهده کند.

آغاز تکان خوردن جنین در هفته هفتم تا هشتم بارداری است. مثلا هنگامی که یک طرف خم می شود یا حرکت ناگهانی کوچک در رحم شما ایجاد می شود.

انواع تکان خوردن جنین در ماه های بارداری

1. جنین در هفته 9 بارداری توانایی تکان دادن دست و پا، مکیدن و بلع و سکسه را دارد.

2. جنین در هفته 10 بارداری توانایی تکن دادن سر، بالا آوردن دست برای لمس صورت و باز کردن فک را دارد.

3. جنین در هفته دوازدهم می تواند خستگی را با کشیدن خمیازه و باز نگاه داشتن دهان خود نشان دهد.

4. جنین در 14 هفتگی می تواند چشم هایش را حرکت دهد.

5. جنین در 15 هفتگی می تواند انگشت شست را بمکد. او برای مکیدن بیشتر انگشت شستش را می مکد که فقط انگشت یا دست چپ یا راست می مکد که پس از بارداری می توانید متوجه بشوید که دست راست بوده یا دست چپ.

تکان خوردن جنین

تکان خوردن جنین در ماه های آخر بارداری

با بزرگ شدن جنین و بالا رفتن ماه های بارداری حرکات جنین هم قوی تر می شود و جنین که در ابتدا حرکاتش ملایم است و مانند بالا زدن یا ایجاد حباب بود، شروع به هل دادن، چرخش، پیچش و حتی لگد زدن می کند تا به این وسیله حرکات دست و پاهای ظریفش را به شما ثابت کند.

در خیلی از مواقع هم جنین می خوابد و حرکتی نمی کند پس اگر جنین شما در سونوگرافی حرکتی نکرد نباید ناراحت باشید زیرا او شاید خواب باشد. در اواخر بارداری زمان استراحت کودک طولانی تر می شود و جنین برای استراحت کردن نیاز به 20 دقیقه زمان دارد حتی در ماه های آخر این زمان به 50 تا 75 دقیقه هم می رسد.

تکان خوردن جنین؛ هر روز باید چند لگد از طرف جنین حس کنم؟

تعداد لگدهایی که مادر ممکن است در طول بارداری از طرف جنین احساس کند، متفاوت است و هیچ رقم دقیقی نیست .با ریتم حرکت فرزندی که داخل شکم تان است آشنا شوید و سعی کنید در طول ساعت های بیداری بدنتان را با الگوی حرکات جنین مطابقت دهید.اگر نگران شدید که چرا جنینتان تکان نمی خورد و این سوال بریتان به وجود آمد که آیا برای جنینتان اتفاقی افتاده است یا نه؟ این روش ها را امتحان کنید.

1. وقتی شما در حال حرکت هستید شاید جنینتان حرکت نکند اما وقتی شما حرکتی ندارید و در حال استراحت هستید، احتمال دارد که بیدار شود بنابراین یک میان وعده سبک بخورید و پاهایتان را بالاتر ازبدنتان قرار دهید و کمی استراحت کنید.

2. یک لیوان آب یخ بخورید ،آب یخ باعث می شود تا دمای بدن پایین آید و جنین برای اینکه خود را از سرما دور کند به حرکت بپردازد . همچنین خوردن یک لیوان شربت نیز سبب کسب انرژی لازم برای حرکت کردن جنین می شود.

3. ایجاد سر و صدا نیز ایده خوبی برای حرکت کردن جنین است . برای این کار می توانید در را محکم ببندید یا با صدای بلند موسیقی گوش کنید تا جنین بیدار شود.

اگر با انجام این کارها جنین به حرکات پرداخت مشکلی وجود ندارد اما اگر با انجام این سه روش نیز جنین حرکت نکرد باید به پزشک مراجعه کنید .

چه زمانی باید برای تکان نخوردن جنین به دکتر مراجعه کنم؟

اگر متوجه یکی از علائم زیر را داشتید به مراکز درمانی بروید و به پزشک مراجعه نمایید.

  • اگر دو ساعت به پهلو دراز کشیدید اما جنین کمتر از ده لگد زد یا حرکت نمود .
  • اگر سر و صدا ایجاد نمودید اما جنین بیدار نشد و حرکت نکرد.
  • اگر به تدریج یا ناگهانی حرکت جنین و تعداد ضربه های او به دیواره شکم مادر کم شد.

با مشاهده علائم بالا می توانید به متخصص مراجعه کنید تا ضربان قلب جنین را اندازه بگیرد و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی کند و شما را از سالم بدون جنین مطمئن کند. اما اگر باز هم احساس کردید که حرکت جنین خیلی کم شده است به پزشک خود اطلاع دهید تا خیال شما راحت شود.

مطالب مشابه را ببینید!