مجله تاپ‌ناز‌

قرص اورژانسی | استفاده از قرص اورژانسی ضد بارداری برای پیشگیری از بارداری

قرص اورژانسی

قرص اورژانسی ضد بارداری

قرص اورژانسی ضد بارداری در اصل یک قرص ضد بارداری قوی است که در صورت ضرورت در مواقع اورژانسی برای جلوگیری از باردگری استفاده می شود. قرص لوونورژسترول و قرص الا نمونه ای از این قرص های پیشگیری از بارداری می باشند.

باردار شدن بسیار هیجان انگیز است ولی در صورتی که بدون آمادگی قبلی باشد شاید شما را ناراحت کند. امروزه برای پیشگیری از بارداری وسایل و ابزار جدید زیادی موجود است. ساده ترین راه برای پیشگیری از برداری استفاده از کاندوم است. اگر چه این روش خیلی آسان و بدون دردسر است ولی متاسفانه اطمینان صد در صدی ندارد و احتمال بدراری در این روش وجود دارد. در این شرایط معمولا زنان سراغ روش های اورژانسی ضدبارداری که همان مصرف قرص های ضد بارداری است، می روند. این قرص ها حداکثر تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی کاربرد دارند و استفاده پس از این مدت زمان، تقریبا بی اثر است.

همانطور که از اسم این قرص مشخص است این روش پیشگیری از حاملگی در مواقع اورژانسی باید استفاده شود، زیرا مصرف این دارو می تواند در کار تخمدان اختلال ایجاد کند و تخمدان را به اصطلاح گیج کند. پس استفاده مکرر از این قرص الا توصیه نمی شود. قرص های ضد بارداری اورژانسی معمولا به صورت تک عددی و یا در مواردی دو عددی (با فاصله زمانی) مصذف می شوند. در این مطلب با 2 نمونه از قرص های ضد بارداری آشنا می شویم.

نکاتی در مورد مصرف قرص اورژانسی

  • داروهایی مانند ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضدقارچ خوراکی)، باربیتورات‌ها و برخی از داروهای ضد صرع، ممکن است اثربخشی قرص اورژانسی ضد بارداری را تحت تاثیر قرار دهند.
  • توصیه می شود در سال هیچ گاه بیش از 1 و یا 2 بار از این روش استفاده نکنید.
  • استفاده از قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری سقط جنین محسوب نمی شود. این قرص تنها در تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند یا آن را به تاخیر می اندازد. قرص اورژانسی حامل مقادیر بالایی هورمون می باشد پس فقط باید در مواقع اورژانسی مصرف شوند.
  • اگر پس از مصرف این قرص ها، دوباره سکس انجام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرص های قبلی خورده شده نمی توانند از بارداری جلوگیری کنند.
  • تنها زمانی اقدام به مصرف این قرص ها کنید که واقعا در شرایط اضطراری و اورژانسی قرار داشته باشید.

 

معرفی بعضی از انواع قرص اورژانسی یک عددی

۱. قرص لوونورژسترول

قرص لوونورژسترول (Levonorgestrel) با نام‌های دیگری همچون لونژیل یا اوسیز نمونه‌ای از قرص‌های اوژانسی است که به صورت قرص اورژانسی یک عددی و دوتایی قابل مصرف است. این قرص با افزایش چسبندگی مخاط گردن رحم و ایجاد تغییر در آندومتر (داخلی‌ترین لایه‌ی رحم)، مانع باروری می‌گردداز آنجاییکه عوارض خطرناک قرص‌های اورژانسی ضد بارداری کم نیستند؛ تنها باید در موارد اورژانسی از آن‌ها استفاده شود نه اینکه هر بار بی‌موالات و بی‌دقت رابطه جنسی برقرار کنید و بلافاصله به روش اورژانسی روی آورید.

نحوه مصرف: لوونورژسترول ۲ دوز ۰.۷۵ و ۱.۵ میلی‌گرمی دارد. اگر دوز ۱.۵ میلی‌گرمی دارید، همان یک عدد در اولین فرصت کافی است اما اگر دوز ۰.۷۵ میلی‌گرمی دارید ، هم می‌توانید ۲ قرص را با هم خورده و هم می‌توانید بین ۲ تا قرص ۰.۷۵ میلی‌گرمی ۱۲ ساعت فاصله بیندازید.

عوارض: عوارض قرص اورژانسی لوونورژسترول شامل قاعدگی نامنظم، حالت تهوع و استفراغ، سردرد، احساس ناراحتی در پستان، افسردگی، اختلالات پوستی، تغییرات وزن بدن، اولیگومنوره و منوراژی می‌باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

 

۲. قرص الا

قرص اورژانسی الا (Ella) نمونه دیگری از قرص اورژانسی یک عددی است که باید یک عدد از آن حداکثر تا ۵ روز پس از رابطه جنسی حفاظت نشده استفاده شود. احتمال تاثیرگذاری قرص‌های اورژانسی ضد بارداری بین ۸۴ تا ۸۹ درصد است. استفاده به موقع از این قرص، میزان اثرگذاری آن‌ها را بالا می‌برد. در واقع این قرص‌ها زمانی بیشترین اثر را دارند که در عرض ۲۴ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند. بنابراین هر چه قدر زودتر آن را مصرف کنید، موثرتر است.

نحوه مصرف: به منظور جلوگیری از بارداری حداکثر تا ۵ روز بعد از داشتن رابطه جنسی مشکوک، یک عدد از این قرص مصرف شود.

عوارض: عوارض قرص الا شامل سردرد، درد شکمی، حالت تهوع، قاعدگی دردناک، خستگی، سرگیجه و قاعدگی نامنظم می‌باشد.

بخوانید : رابطه جنسی در دوران بارداری و بهترین حالت داشتن روابط زناشویی در این دوران

مطالب مشابه را ببینید!