بیوگرافی اما واتسون +تصاویر

زندگینامه اما واتسون و عکس های اما واتسون

اما واتسون

اِما شارلوت دوئر واتسون (به انگلیسی: Emma Charlotte Duerre Watson) (متولد ۱۵ آوریل۱۹۹۰)؛ بازیگر و مانکن انگلیسی متولد فرانسه است. او با بازی در نقش هرمیون گرنجر در مجموعه فیلم‌های هری پاتر به شهرت رسید. او در حالی این نقش را بازی کرد که تنها ۹ سال داشت و قبل از آن، فقط در نمایشنامه‌های مدرسه‌اش به اجرا پرداخته بود. او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ در تمام فیلم‌های هری پاتر در کنار دنیل ردکلیف و روپرت گرینت نقش‌آفرینی کرد. او با بازی در فیلم‌های هری پاتر موفق به دریافت جایزه‌های بسیار شد و حدود ۱۰ میلیون پوند نیز ثروت کسب کرد. او در سال ۲۰۰۹ برای اولین‌بار به حرفهٔ مانکن‌ها وارد شد.

اما واتسون

اوایل زندگی

اِما شارلوت دوئر واتسون، در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰ (‎۲۶ فروردین ۱۳۶۹) در پاریس، فرانسه بدنیا آمد. مادر او جاکولین لوسبی و پدرش کریس واتسون بودند که هر دوی آن‌ها شغل وکالت داشتند و اهل کشور انگلستان بودند. یکی از مادربزرگان اما اهل فرانسه بود. اما تا ۵ سالگی در فرانسه بزرگ شد و قبل از آن که به همراه مادر و برادر کوچکترش، الکس به آکسفوردشیر، انگلستان (بهانگلیسی: Oxfordshire) نقل مکان کند، پدر و مادرش از هم جدا شده بودند.

واتسون از ۶ سالگی به بازیگری علاقه پیدا کرد و برای چند سال در شعبه تئاتر هنر استیج‌کوچ شهر آکسفورد آموزش دید و به صورت پاره وقت در تئاتر مدرسه‌ای که در آن درس می‌خواند به بازیگری، رقص و خوانندگی پرداخت.

واتسون تا سن ۱۰ سالگی، تنها در نقش اول نمایش‌های مدرسه‌اش همانند آرتور: سال‌های جوانی و شاهزادهٔ خوشحال بازی کرده بود اما هیچگاه به صورت حرفه‌ای بازی‌ای انجام نداده بود. فعالیت‌های دیگر او در مدرسه مسابقه دیسی پرت پوئتری کمپتیشن بود که در سن ۷ سالگی توانست نفر اول در سن خودش شود.

اما واتسون

حرفه

دنیل ردکلیف٬ اما واتسون و روپرت گرینت در افتتاحیه قسمت دوم یادگاران مرگ در لندن در ژوئیه ۲۰۱۱

واتسون در ۹ سالگی برای بازی در نقش هرماینی گرنجر انتخاب شد او پیش از این سابقه نمایش‌های مدرسه‌ای را اجرا می‌کرد. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ او در کنار دنیل ردکلیف و روپرت گرینتدر ۸ فیلم هری پاتر بازی کرده‌است. واتسون با بازی در مجموعه هری پاتر توانسته‌است چندین جایزه و و بیش از ۱۰ میلیون پوند درآمد داشته باشد.او اولین مدلینگ خود را با کمپین پاییزی/زمستانی بربری در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد.

در سال ۲۰۰۷، واتسون در دو کار غیر هری پاتری ایفای نقش نمود یکی از آنها سریال کفشهای باله که اقتباس تلویزیونی از یک رمان و دیگری فیلمی پویانمایی با نام داستان دسپرو می‌باشد. کفشهای باله در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۰۷ با ۵.۲ میلیون مخاطب پخش شد، و داستان دسپرو بر اساس رمانی با همین نام به قلم کیت دیکامیلو در تاریخ ۲۰۰۸ با فروش جهانی ۷۰ میلیونی خود روبرو شد.

اما واتسون

حضور در هری پاتر

در سال ۱۹۹۹ واتسون نقش هرمیون گرنجر در فیلم هری پاتر و سنگ جادو را بازی کرد و پس از این، در فیلمهای هری پاتر و تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و جام آتش و هری پاتر و محفل ققنوس نیز شرکت داشت. طرفداران هری پاتر نظرات متفاوتی درباره بازی واتسون به عنوان هرمیون گرنجر دارند. عده‌ای اعتقاد دارند که او برای این نقش بسیار مناسب است و عده‌ای دیگر معتقدند که واتسون توانایی نمایش سستی‌ها و عیب‌های گرنجر را ندارد. شکایت عده دیگر از زیبایی او است. شخصیت گرنجر به توجه به نوشته‌های جی کی رولینگ کاملاً ساده‌است (نه زشت و نه زیبا).

اما واتسون

بازی در فیلم‌های دیگر

در سال ۲۰۰۷ اما برای اولین بار بازی در فیلمی غیر از هری پاتر را تجربه کرد و در فیلم تلویزیونی کفشهای باله نقش پائولین فوسیل را بازی کرد. و در یک سال بعد در انیمیشن افسانه دسپریا حضور یافت و نقش شاهزاده پی را دوبله کرد. همچنین پس از آن در فیلم هفته من با مرلین در نقش «لوسی» مشغول به کار شد او همچنین در فیلم The perks of being a wallflower خوش درخشید.

اما واتسون

مانکن

زندگی شخصی

او به رقص و ورزش علاقه زیادی دارد و از بازیهای هاکی و تنیس لذت می‌برد و ماهیگیری را نیز می‌پسندد. او معمولاً وقت خود را با بازیهای رایانه‌ای و تنیس روی میز می‌گذراند. خانواده او دارای دو گربه به نام‌های دومینو و بابلز است که متعلق به او و برادرش هستند. بازیگران مورد علاقه او جانی دپو جولیا رابرتز است.همچنین او در وبسایت رسمی خود علاقه‌اش را به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اعلام‌کرد.

اما واتسون

فیلم‌شناسی

سالموضوعنقشتوضیحات
۲۰۰۱هری پاتر و سنگ جادوهرمیون گرنجردر انگلستان با نام هری پاتر و سنگ کیمیا عرضه شد.
۲۰۰۲هری پاتر و تالار اسرار
۲۰۰۴هری پاتر و زندانی آزکابان
۲۰۰۵هری پاتر و جام آتش
۲۰۰۷هری پاتر و محفل ققنوس
کفش‌های بالهپائولین فوسینیک فیلم تلویزیونی که در کانال بی بی سی ۱ نشان داده شد.
۲۰۰۹افسانه دسپراکسشاهزاده پیصدا پیشه
هری پاتر و شاهزاده دورگههرمیون گرنجردر ابتدا قرار بود برای ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸ اکران شود.
۲۰۱۰هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت اول
۲۰۱۱هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم
هفته من با مریلینلوسی
۲۰۱۲پاداش شب‌بوی زردسم
۲۰۱۳حلقه بلینگنیکیداستان فیلم بر اساس واقعیت است
۲۰۱۳این پایان استخودش
۲۰۱۴نوحایلا

اما واتسون

جوایز

سالسازمانجایزهفیلمنتیجه
۲۰۰۲جایزه بازیگر جوانبهترین کارایی در چهره فیلم برای بهترین بازیگر جوان زنهری پاتر و سنگ جادوبرنده
آکادمی فیلمهای افسانه‌ای تخیلی و وحشتناکجایزه ساترننامزد
امپایرجایزه امپایرنامزد
جایزه بازیگر جوانبهترین اثر جمعی در فیلمنامزد
۲۰۰۳جایزه اتوبهترین ستاره زن فیلم (نقره)هری پاتر و تالار اسراربرنده
۲۰۰۴جایزه اتوبهترین ستاره زن فیلم (نقره)هری پاتر و زندانی آزکابانبرنده
فیلم جمعیبهترین کارایی کودک در سالبرنده
انجمن کارشناسان فیلم‌های سیمابهترین بازیگر زن جواننامزد
۲۰۰۵جایزه اتوبهترین ستاره زن فیلم (طلایی)برنده
انجمن کارشناسان فیلم‌های سیمابهترین بازیگر زن جوانهری پاتر و جام آتشنامزد
۲۰۰۶جایزه اتوبهترین ستاره زن فیلم (برنز)برنده
جایزه فیلم ام‌تی‌ویبهترین تیم صحنه اینامزد
۲۰۰۷جایزه فیلم ملیبهترین بازیگر زن از نظر کاراییهری پاتر و محفل ققنوسبرنده
جایزه نیکلدئونبهترین بازیگر زن فیلمبرنده
۲۰۰۸جایزه امپایر سونی اریکسونبهترین بازیگر زننامزد
جایزه کانستلیشنبهترین زن شاهکارنامزد
جایزه اتوبهترین ستاره زن فیلم (طلایی)برنده
جایزه گلاموربهترین بازیگر زن تلویزیون انگلستانکفشهای بالهنامزد

مطالب مشابه را ببینید!