مجله تاپ‌ناز‌

ارتباط فرزندتان را با دوستان خیالی را بیشتر کنید

ارتباط فرزندتان را با دوستان خیالی را بیشتر کنید

دوست خیال کودکان

بچه ها ممکن است که دوست خیالی داشته باشند و برای خودشان این دوست را تصور کنند. باید بدانید که این تصورات کودک بد نیست و می تواند مزایی نیز داشته باشد.

اگر یک دوست خیالی نداشته اید شاید درک تجربه داشتن دوستان خیالی برای شما مقداری سخت باشد که البته این موضوع برای کودکان بسیار ساده تر و رایج تر است.

برخی تصور می کنند بچه هایی که با دوست های خیالی بازی می کنند عجیب و غریب هستند، اما در واقع اون ها چیزهای زیادی از دوست های خیالی شون یاد می گیرند.

بیاید با هم رو راست باشیم، بچه ها عجیب و مرموز هستند. وقتی که بحث کردن های بچه ی سه سال تون رو موقع “خاله بازی” سر اینکه چه کسی باید مادر باشه از اتاق دیگه می شنوید، این سوال براتون پیش میاد که نکنه به عنوان پدر یا مادرش کار اشتباهی انجام دادید. اما نگران نباشید، این کاملا طبیعیه که بچه ها دوست خیالی داشته باشند، و حتی برای اون ها مزایایی هم داره و موجب بالا بردن هوش هیجانی اون ها می شه.

دوست های خیالی باعث افزایش خلاقیت بچه ها

یکی از بزرگترین جنبه های مثبت دوست های خیالی می تونه افزایش خلاقیت بچه ها باشه. به این فکر کنید که باید خلاقیت خاصی داشته باشی که گفتگو با یه شخص تخیلی که هیچ جوابی بهت نمی ده رو بتونی ادامه بدی. روانشناس رشد ” مارجوری تیلور” می گه: ” خلاقیت بچه های شما زمانی که بزرگ می شند باهاشون باقی می مونه. حتی زمانی که دوست های خیالی شون رو کنار میذارند.

بالا رفتن مهارت های اجتماعی کودک

علاوه بر افزایش خلاقیت بچه ها باعث می شه دایره ی لغات اون ها بهتر توسعه پیدا کنه و متنوع تر میشه و همچنین مهارت های اجتماعی اون ها قوی تر میشه. صحبت کردن تمام روز با دوست های خیالی بهشون این اجازه رو میده که حرف زدن و مهارت های گفتگو رو تمرین کنند. محققان دانشگاه لا تروب استرالیا به این نتیجه رسیدند که کودکانی که به طور منظم با دوستان خیالی در ارتباط هست، از جملات پیچیده تری استفاده می کنند و در موقعیت های اجتماعی روزمره دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند.

دوست های خیالی برای والدین هم مفیدند

در اینجا مزایای برای والدین هم وجود داره. بچه ها اگر که خواهر یا برادرشون خونه نباشند و یا اگر هم که تک فرزند باشند، حداقل کسی رو دارند که باهاش سرگرم بشند و زیر دست و پای مامان باباشون نباشند، والدین هم با خیال راحت به کارهاشون برسند.

بنابراین زمانی که بچه ها به طور مداوم ازتون می خواند که یه بشقاب اضافی برای دوست خیالی شون روی میز بچینید، بدونید که هیچ اشکالی وجود نداره و در آینده از فواید اون بهره مند میشند. پس داشتن یه عضو اضافی تو خونواده هم چندان بد نیست نه؟ سرگرم کننده هم می تونه باشه، درسته؟

همچنین بخوانید :

 

مطالب مشابه را ببینید!