اتحادیه اروپا جایزه صلح نوبل را گرفت

اتحادیه اروپا برنده جایزه نوبل صلح 2012 شد

این نخستین بار است که یک سازمان منطقه ای – قاره ای موفق به دریافت جایزه نوبل صلح می شود و پیشتر سازمان های دریافت کننده این جایزه سازمان های بین المللی با اهداف جهانی بوده اند.کمیته نوبل صلح در اسلو نروژ امروز جایزه نوبل صلح 2012 را به اتحادیه اروپا داد.

 

اتحادیه اروپا

 

اخبار – به گزارش عصر ایران رییس کمیته نوبل صلح صبح امروز (جمعه) با اعلام اینکه اتحادیه اروپا برنده نوبل صلح امسال شده است، نقش این اتحادیه در تبدیل قاره اروپا از قاره جنگ به قاره صلح را دلیل اعطای نوبل صلح امسال به این اتحادیه دانست.

اعضای کمیته 5 نفره نوبل صلح اتحادیه اروپا را از میان 231 نامزد امسال دریافت این جایزه انتخاب کردند.

اتحادیه اروپا در حالی جایزه نوبل صلح امسال را می گیرد که در شرایط بحرانی اقتصادی قرار دارد و چند کشور کلیدی این اتحادیه از جمله اسپانیا ، یونان و پرتغال در سخت ترین شرایط بحران اقتصادی و کسری بودجه قرار دارند.

این نخستین بار نیست که کمیته نوبل صلح این جایزه را به جای فرد به یک نهاد و سازمان منطقه ای می دهد و پیشتر در سال 1910 نوبل صلح به ” دفتر دایمی صلح بین الملل ” و در سال های 1917 ، 1944 و 1963 به ” صلیب سرخ جهانی ” تعلق گرفته است. در سال های 1954 و 1981 نیز ” کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان” این جایزه را دریافت کرد.

سازمان یونیسف و سازمان بین المللی کار نیز در سال های 1965 و 1969 موفق به دریافت جایزه نوبل صلح شده اند.

امااین نخستین بار است که یک سازمان منطقه ای – قاره ای موفق به دریافت جایزه نوبل صلح می شود و پیشتر سازمان های دریافت کننده این جایزه سازمان های بین المللی با اهداف جهانی بوده اند.

مبلغ جایزه نوبل صلح 1 میلیون و دویست هزار دلار است که طی مراسمی رسمی در 10 دسامبر در اسلو به برنده آن تعلق می گیرد.

سال گذشته جایزه نوبل صلح به طور مشترک به سه زن فعال اجتماعی و سیاسی از لیبریا و یمن تعلق گرفت . در سال های 2009 و 2010 نیز این جایزه به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و لیو شیائوبو فعال سیاسی ناراضی چینی اعطا شد./عصرایران

مطالب مشابه را ببینید!