مجله تاپ‌ناز‌

عورت نمایی (exhibitionism) یا نشان دادن آلت تناسلی در مکان عمومی و درمان آن

عورت نمایی

عورت نمایی (exhibitionism) نوعی اختلال جنسی که معمولا در مردان رخ می دهد و آلت تناسلی خود را در مکان عمومی به دیگران نشان می دهند. این اختلال ممکن است به دلیل آسیب های روحی و جسمی در کودکی ایجاد شود و علائم، علل بروز و روش های دران خاص خود را دارد.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که کسی در خیابان یا یک مکان عمومی، آلت جنسی اش را به نمایش گذاشته است. این فرد آسیب فیزیکی به رهگذران نمی زند ولی از لحاظ روانی دیگران را آزرده خاطر می کند و یا آنها را متحمل فشار جنسی می کند. عورت نمایی یا اختلال نمایش دادن آلت جنسی رفتاری بیمارگونه است که در این مطلب در مورد دلایل آن، علائم و روش های درمان آن می خوانیم.

 

عورت نمایی چیست؟

عورت نمایی نوعی انحراف جنسی است که فرد در آن مایل است که آلت جنسی اش را به صورت ناگهانی و بدون دلیل به افراد غریبه ای که نمی شناسد نشان دهد. این فرد با این کار از لحاظ جنسی هیجان زده و گاهی هم تحریک می شود، اما خطری برای دیگران ندارد و تنها با نمایش عورت خود به دیگران لذت می برد. این افراد به نمی توانند روی رفتار خود کنترل داشته باشند و این کار را برای برانگیخته شدن ضروری می دانند. آنها حتی مایل به برقراری رابطه جنسی با قربانی نیستند و بعد از تحریک اقدام به خودارضایی می کنند.

علائم اختلال عورت نمایی یا نشان دادن آلت جنسی

عورت نمایی از هر کسی سر نمی زند و انسان به صورت غریزی سعی در پوشاندن آلت تناسلی اش دارد، تشخیص این اختلال جنسی در افراد زیاد دشوار نیست. مهمترین نشانه این اختلال این است که فرد مایل است آلت تناسلی اش را به افراد غریبه نشان دهد و این کار را به صورت ناگهانی می کند. این افراد فقط با دیدن خشم و نارضایتی افراد غریبه از این کار خود لذت می برند. آنها دوست دارند که هنگام انجام دادن این کار، نفرت، خشم و تعجب دیگران را ببینند. این افراد ممکن است همزمان دچار اختلال میل جنسی به کودکان و دیگر بیماران را هم داشته باشند.

به طور کلی علائم اختلال عورت نمایی عبارتند از:
  • آشفتگی و خشم در ابعاد دیگر زندگی
  • تمایل زیاد به نشان دادن آلت تناسلی به افراد غریبه و به خصوص جنس مخالف
  • عدم تمایل به رابطه جنسی با قربانیان

دلایل بروز اختلال جنسی عورت نمایی

  • افرادی که به این اختلال مبتلا هستند در هنگام کودکی دچار آسیب روحی شده اند. این افراد در زمان کودکی تحقیر و سرزنش شده اند و همیشه حس شرم همراهشان بوده است. به همین دلیل این افراد در سنین بالا با نمایش دادن آلت جنی خود، این حس حقارت را کم می کنند و حس قدرت کاذب می کنند. در نتیجه این احساس عجیب و دوست داشتنی، باعث می شود که فرد به این کار عادت کند و سرانجام دچار اختلال عورت نمایی خواهد شد.
  • بر اساس تحقیق مردانی که در زمان کودکی مدت زیادی در مقابل مادرشان برهنه بوده اند این کار برایشان خیلی نرمال می شود، در معرض ابتلا به این اختلال قرار میگیرند.
  • گاهی تکان شدید سر در کودکی و ضربه خوردن ناحیه گیجگاهی مغز، باعث بروز این اختلال می شود.
  • آزار جنسی در کودکی، مشکلات خانوادگی، زندگی پرآشوب و متشنج، ترشح یاد تستوسترون و خیلی از موارد دیگر هم می توانند باعث بروز این اختلال شوند و باعث عورت نمایی در شخص بزرگسال می شوند.

پدر و مادر باید در هنگم کودکی در زمینه آموزش مسائل جنسی به کودک خود بسیار دقت کنند. عدم آگاهی در این زمینه به بروز این عادت بسیار کمک می‌کند.

عورت نمایی

درمان عورت نمایی یا نشان دادن آلت در خیابان

افرادی که به این اختلال دچار می شوند دنبال راه درمان نیستند زیرا فکر می کنند که این کار بیماری نیست و یک کار خیلی عادی است. مگر اینکه از لحاظ قانونیی دچار مشکل شوند و با قانون روبرو شوند. در این صورت آنها پس از رسیدگی قانونی به پزشم یا روانشناس معرفی می شوند؛ این اولین جایی است که ممکن است به درمان فکر کنند.

برای افرادی که دچار این اختلال جنسی هستند، جلسات درمانی ضروری است. درمان رفتاری-شناختی می تواند به این افراد کمک کند که آن چیزی را که باعث تحرک جنسی می شود را شناسایی کنند و مهارت های لازم برای کنترل برانگیختگی را یاد می گیرند.

این روش درمانی شامل شامل بازسازی شناختی (شناسایی و تغییر افکار تولید کننده‌ی این عمل) آموزش ریلکسیشن (برای کاهش مواجههه با تنش‌های رفتاری)، آموزش مهارت‌های مقابله‌ای (ارائه‌ی راهکار برای زمان‌هایی که تحریک یا تشنج جنسی اتفاق می‌افتد) است.

با روان درمانی و درمان دارویی می توان اختلال عورت نمایی را درمان کرد. به علاوه جلسات گروهی و درمان گروهی هم برا این افراد در نظر گرفته می شود که باعث می شود فرد متوجه شود که تنها نیست.
درمان اختلال عورت نمایی معمولا شامل روان درمانی و درمان دارویی است که براساس شرایط بیمار در این خصوص تصمیم گرفته می‌شود. علاوه بر این‌ها، فرد در معرض درمان‌های گروهی، زوج درمانی یا مشاوره و درمان خانوادگی نیز قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین فواید درمان گروهی این است که فرد مبتلا متوجه می‌شود، تنها او نیست که دچار این اختلال شده است.
بخوانید : قرص کاهش میلی جنسی چیست

مطالب مشابه را ببینید!