شام غریبان و نماز شب حضرت زینب(س) و حوادث این شب

شام غریبان

شام غریبان امام حسین

شب به نيمه رسيده است و زينب(س) در حال خواندن نماز شب است مانند هرشب اما اين بار بي حسين(ع)؛ كودكان آرام خوابيده‌اند دختر كوچك يكي از شهدا بهانه مي‌گرفت كه او را نيز در بستر نيم سوخته خواباند.

گويي اين نماز رنگ و بويي ديگر دارد. لشكريان عمر بن سعد در اطراف حرم قدم مي‌زدند. هنوز صداي امام شهيدان(ع) در هنگام وداع در گوش زينب(س) است كه مي‌گفت: «خواهرم مرا در نماز شبت دعا كن».

آري اين اولين نماز شب بي حسين(ع) است و زينب(س) ديگر برادر را در كنار خود ندارد و او بايد بماند استوار به استواري جبل النور تا پيام رسان باشد براي تاريخ و آن را زنده نگه دارد، او بايد استوار باشد كه اگر در كوفه به دست كودكان گرسنه خاندان رسول خدا(ص)‌ نان دادند، نان را از دستشان بگيرد و بگويد صدقه بر خاندان پيامبر(ص) حرام است.

امشب او نشسته نماز شب مي‌خواند تا فردا در كاخ عبيدالله صدا به حقيقت بلند كند و خطبه‌هاي علي(ع) رادر شهر افسون شدگان زنده كند.

آري او امشب از غم‌هاي دشت كربلا نشسته نماز مي‌خواند تا فردا كه يزيد چوب بر دندان حسين(ع) مي‌زند چون شير بغّرد و صداي انتقام خدا باشد كه در گوش زمان باقي بماند.

او امشب نشسته نماز مي‌خواند تا فردا كه زنجير به دستانش زدند و بر شتران بي محمل سوارش كردند و او سالار قافله ي آزادگان دشت كربلا شد بايستد به بلنداي نيزه‌اي كه سر خورشيد را بر خود جاي داده است…

آري او بايد بايستد تا تاريخ بداتد كه فرزندان علي(ع) بر حق بودند و اين پيغام را بايد رسول كربلا به گوش تاريخ برساند. او بايد بايستد. او بايد بايستد…

ما زاده عشقيم و فزاينده درديم

ما مدعي عاكف مسجد به نبرديم

با ندعيان در طلش عهد نبستيم

با بي خبران سازش بيهوده نكرديم

در آتش عشق تو خليلانه خزيديم

در مسلخ عشاق تو فرزانه و فرديم

در حلقه ي خود باختگان چون گل سرخيم

در جرگۀ زالو صفتانبا رخ زرديم

با كس ننماييم بيان حال دل خويش

ما خانه به دوشان همگي صاحب درديم

مطالب مشابه را ببینید!