مجله تاپ‌ناز‌

روش های مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

روش های مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک نوعی عمل جراحی چشم در چشم پزشکی است گه برای اصلاح عیوب انکساری یا تاری دید چشم انجام می شود و پس از آن نیاز به مراقبت های خاصی است.

مراقبت های پس از عمل لیزیک چشم چگونه باید باشد

عمل لیزیک با لیزر انجام می شود و می تواند طیف وسیعی از نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را اصلاح کند. بهبود چشم پس از جراحی لیزیک بسیار سریع اتفاق می افتد و ناراحتی زیادی پس از آن وجود ندارد. در این نوشتار درابره اصول مراقبت از چشم پس از عمل لیزیک چشک بیشتر می گوییم.

چطور از چشم ها بعد از عمل لیزیک محافظت کنیم

بعد از عمل لیزیک، دید شما کمی تار است که جای نگرانی ندارد و این حالت طبیعی است و قابل انتظار است. صبح روز بعد از عمل که از خواب بیدار شوید، بینایی شما بسیار شفاف خواهد شد. بینایی شما طی دو تا سه هفته بعد بسیار شفافتر نیز می شود. البته بهتر است هفته اول موقع خوابیدن از محافظ چشمی شیلد یا عینک محافظ استفاده کنید.

 

قطره های چشمی را طبق دستور پزشک استفاده کنید .

روش های مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

مراقبت از چشم ها پس از عمل لیزیک

کارهایی که ممکن است چشم شما را خسته کنند مانند رانندگی، تماشای تلوزیون، مطالعه و … تا زمانیکه بینایی شما را خسته نکنند منعی ندارند.

خیلی باید مراقب باشید که در ماه اول چشمتان را مالش ندهید زیرا این کار باعث جابجا شدن فلپ (لایه بریده شده قرنیه) می شود، البته چند روز پس از گذشت عمل جابجایی فلپ خیلی کم می شود ولی باید احتیاط کنید.

حداقل تا 20 روز پس از عمل کردن بهتر است آرایش لب، پلک و اطراف چشم را انجام ندهید.

دو تا سه هفته پس از عمل استخر نروید و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کنید. حداقل تا سه ماه پس از عمل شیرجه نزنید .

بیماران لیزیک معمولا پس از عمل هیچگونه ناراحتی ندارند. اگر چشمتان درد یا ناراحتی داشت و یا بینائیتان بجای بهتر شدن کاهش یافت، بلافاصله با پزشک معالجتان مراجعه کنید .

خشکی چشم بعد از عمل لیزیک حداقل بصورت گذرا شایع است. این حالت باعث سوزش، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم، و یا حتی تاری بینائی می شود. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که در چند هفته اول پس از عمل لیزیک از قطره های اشک مصنوعی ترجیحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. دیگر جراحان ممکن است برای پیشگیری از عوارض خشکی چشم، قبل از عمل پیشنهاد بستن موقت مجرای خروجی اشک را با “وسیله مسدود کننده مجرای اشک” بدهند و بعدا هر موقع که لازم باشد، براحتی آن را برمی دارند .

● چرا لیزیک باعث خشکی چشم می شود؟

لیزیک ممکن است در بعضی افراد باعث خشکی چشم شود. این مشکل بخصوص زمانی پیش می آید که قبل از عمل لیزیک زمینه خشکی چشم وجود داشته باشد. در طی عمل لیزیک، لایه ای از قرنیه ( بنام فلپ) بلند شده و بستر قرنیه به منظور اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم با لیزر تراش داده می شود. از نظر آناتومیک، زمانی که فلپ لیزک برداشته می شود؛ طبعا اعصاب قرنیه نیز بریده می شوند. سلامت این اعصاب برای تحریک ترشح اشک ضروری است. بنابراین، در بعضی مواقع، به طور موقت تحریک ترشح اشک کم شده و ترشح اشک کاهش می یابد و در نتیجه منجر به خشکی چشم بعد از عمل لیزیک می شود .

روش های مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

در مواقعی که خشکی چشم پس از لیزیک متوسط تا شدید باشد؛ گاهی اوقات به علت عدم ثبات لایه اشکی، بینائیتان تار خواهد بود. ممکن است جراح لیزیک خشکی چشمتان را قبل از انجام عمل لیزیک درمان کند تا در دوره پس از عمل، راحت باشید.همه افرادی که عمل لیزیک می شوند، در دوره پس از عمل به قطره های اشک مصنوعی و یا نرم کننده نیاز خواهند داشت. بنابراین در طی مشاوره قبل از عمل باید هر گونه علامت ناشی از خشکی چشم و مصرف هر دارویی که ممکن است منجر به خشکی چشم شود را به جراحتان اطلاع دهید. به این ترتیب، جراح لیزیک قادر خواهد بود که اقدامات لازم در جهت نیل به بهترین نتیجه ممکن را، انجام دهد. خوشبختانه، در نهایت همه علائم خشکی چشم پس از عمل لیزیک موقتی بوده با گذشت زمان تدریجا کاهش یافته و طی چند ماه از بین می روند .

اگر کسی بتواند از عینک و لنز استفاده کند ، بدون شک عوارض کمتری نسبت به انجام این عمل خواهد داشت .

عمل لیزیک به منظور استفاده نکردن از عینک ، عمل زیبایی است، افرادی که در خصوص استفاده از عینک دچار ناراحتی و مشکل هستند یا مجبور به استفاده از عینکهایی با شماره های بالا هستند ، می توانند تحت نظر و تشخیص پزشک از عمل لیزیک استفاده کنند. کارشناسان انجام عمل لیزیک در افراد زیر را صلاح نمی دانند .

همچنین بخوانید : چه زمانی عمل لیزیک چشم در کودکان ضروری است

بیماران کمتر از 18 سال و یا بالای 40 سال که به سوی پیر چشمی می روند و پیرچشمی با لیزیک درمان نمی شود .

افرادی که دارای هر نوع عارضه چشمی از قبیل آب سیاه، آب مروارید، قوز قرنیه، نامنظمی در سطوح قرنیه، فشار بالای چشم ها، التهاب چشمی و تبخال چشمی هستند .

افراد مبتلا به بیماری های نقص ایمنی، روماتیسم قلبی عروقی شدید و دیابت کنترل نشده .

افرادی که داروی درمان آکنه و داروهای کنترل میگرن مصرف می کنند .

کسانی که از خشکی چشم رنج می برند .

روش های مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

پس ازعمل لیزیک چگونه از چشم مراقبت کنیم 

بر اساس تحقیقات انجام شده، فواید لیزیک شامل درد اندک، دوره بهبودی و ترمیم کوتاه ، قابلیت تکرار عمل پس از سه ماه و اصلاح دید بلافاصله پس از عمل است .

با وجود مزایای ذکر شده برای لیزر درمانی چشم، افراد نزدیک بین ضعیف ،بیش از 2% ، متوسط 6% ، بالا 9% و خیلی بالا تا 15% احتیاج به عمل مجدد خواهد داشت .

همچنین تحقیقات نشان داده است عمل لیزیک به سه عامل اندازه مردمک، ضخامت قرنیه و میزان ضعف بینایی بستگی دارد .

به هر حال آنچه که بیماران باید بدانند این است که لیزر همیشه جایگزین مناسبی برای عینک نیست و بیمار باید قبل از عمل بداند که ممکن است دید چشم او کاملا طبیعی نشود و بازهم ضعف چشمی باقی بماند .

می توان هر دو چشم را با هم لیزیک کرد؟

مطالعات نشان داده است نتیجه عمل جراحی در صورتی که دو چشم در یک جلسه عمل شوند، یا اینکه هر چشم در یک جلسه تحت عمل جراحی قرار گیرد، یکسان خواهد بود.اغلب بیماران درمی‏یابند که راحت تر است، هر دو چشم یک جا عمل شوند.

عوارض عمل لیزیک چیست؟

اصلاح بیش از حد، دیدن هاله، ناراحتی در نگاه کردن به چراغ در شب، وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب و سختی مطالعه از عوارض بعد از عمل لیزیک هستند که در هفته های اول بعد از عمل وجود دارند و پس از گذشت چند هفته برطرف می شوند .

از دیگر عوارض این عمل، عفونت قرنیه است که بسیار نادر بوده و ممکن است از هر 4000 نفر که تحت جراحی قرار می گیرند، یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو بهبود می یابد .

حدود دو درصد احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که این شرایط پس از 3 تا 6 ماه می تواند مقداری پیشرفت کرده و یا اصلاح نشود که در این صورت می توان آن را مجددا با لیزر اصلاح کرد .

مطالب مشابه را ببینید!