مجله تاپ‌ناز‌

روش های درمان نزدیک بینی چشم از عمل جراحی گرفته تا مراقبت های خانگی

وقتی که چشم دچار نزدیک بینی می شود، فرد نمی تواند فواصل دور را به درستی ببیند. با استفاده از عینک و لنزهای تماسی و یا جراحی انکسازی می توان نزدیک بینی را درمان کرد.
شاید به سادگی کتاب بخوانید ولی اشیا را در فاصله چند متری به سختی ببینید که این نشان می دهد شما نزدیک بین شده اید. این وضعیت بسیار شایع است و افراد در این وضعیت قادر نیستند فواصل دور را به درستی ببینند. درمان نزدیک بینی چشم بیشتر به وسیله عینک، لنز و یا جراحی ممکن است که در این مطلب بیشتر با روش های درمانی آشنا می شویم.

درمان نزدیکی بینی چشم

هدف از درمان نزدیک بینی چشم، بهبود دید با کمک تمرکز نور بر روی شبکیه چشم از طریق لنزهای اصلاحی و یا جراحی انکسازی می باشد. مدیریت نزدیک بینی شامل نظارت مرتب بر مشکلات ناشی از این شرایط مانند نابینایی تدریجی، آب مروارید و آسیب به مناطق شبکیه مرکزی است.

جراحی انکساری

جراحی انکساری، نیاز به استفاده از عینک و لنز را کاهش می‌دهد. جراح چشم از یک پرتو لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند که باعث کاهش میزان نزدیک بینی می‌شود؛ بنابراین گاهی ممکن است حتی پس از جراحی هنوز هم نیاز باشد از عینک استفاده کنید، اما با شماره بسیار پایین‌تر.
 • عمل لیزیک (LASIK): با استفاده از این روش، جراح چشم شما، یک فلپ (برش بسیار نازک) نازک و ملایم درون قرنیه شما ایجاد می‌کند. وی سپس با استفاده از لیزر، لایه‌های داخلی قرنیه را تراش می‌دهد تا شکل کروی را مسطح نماید. بهبود پس از جراحی لیزیک معمولا سریع‌تر است و نسبت به سایر جراحی‌های قرنیه‌ای کمتر باعث ناراحتی می‌شود.
 • عمل لازک (LASEK): جراح یک فلپ فوق نازک در قسمت خارجی محافظ قرنیه ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از لیزر، لایه‌های بیرونی قرنیه را تغییر می‌دهد تا انحنا را صاف کرده و سپس فلپ را به جای اول بازگرداند.
 • روش بدون نیاز به فلپ (PRK): این روش شبیه به عمل لازک است، با این تفاوت که در اینجا لایه محافظ قرنیه به طور کامل حذف می‌شود و بعد شکل قرنیه اصلاح می‌گردد. سپس لایه حذف شده، به صورت طبیعی و مطابق با شکل جدید قرنیه رشد می‌کند.
 • اپی لازک: روشی مشابه با عمل لازک است، اما در این روش دستگاهی که فلپ را در این دو روش ایجاد می‌کرد، متفاوت است.
با پزشک خود در رابطه با عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید، چرا که این روش‌ها برگشت پذیر نیستند. جراحی‌های انکساری، تا زمانی که نمره چشم ثابت نشده باشد، توصیه نمی‌شوند.

لنز‌های اصلاحی

با استفاده از لنزهای اصلاحی می توان نزدیک بینی را با بی اثر کردن انحنای افزایش یافته قرنیه یا طول افزایش یافته چشمتان درمان نمایید. انواع لنزهای تجویزی عبارتند از :

 • عینک: استفاده از عینک روشی ساده و ایمن برای بهبود دید در افراد نزدیک بین است. لنز‌های عینک بسیار متنوع هستند و شامل لنز تک دید، لنز دو دید، لنز سه دید و لنز چند دید می‌شوند.
 • لنز‌های تماسی: این لنز‌ها درست درون چشم قرار می‌گیرند. آن‌ها با مواد و در طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند، از جمله نرم و سفت، نفوذپذیر گازی، لنز‌های تماسی ترکیبی چشم، لنز‌های PMMA و لنز‌های چشم جانبی سیلیکونی.

روش های درمان نزدیک بینی چشم از عمل جراحی گرفته تا مراقبت های خانگی

جلوگیری از پیشرفت نزدیک بینی چشم

محققان و کارشناسان بالینی همچنان به دنبال روش‌های موثری برای جلوگیری از بدتر شدن نزدیک بینی چشم هستند. درمان‌های پیشگیرانه و کنترل کننده‌ای که تا به امروز موفق‌تر بوده‌اند، عبارتند از:
 • درمان موضعی با دارو؛ آتروپین: قطره‌های آتروپین موضعی معمولا برای گشادتر کردن مردمک چشم کاربرد دارند و اغلب در آزمایشات چشمی یا قبل و بعد از جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آتروپین با دوز کم، ممکن است سرعت پیشرفت نزدیک بینی چشم را کاهش دهد اما مکانیزم دقیقی برای آن شناخته نشده است.
 • گذراندن زمان در خارج از خانه: صرف زمان در خارج از خانه در دوران نوجوانی و سال‌های اولیه بزرگسالی، ممکن است احتمال نزدیک بینی در اثر افزایش سن را کاهش دهد. محققان معتقدند که قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش خورشید، می‌تواند ساختار مولکولی اکلرا و قرنیه را تغییر دهد و به حفظ شکل طبیعی آن کمک کند.
 • ارتوکراتولوژی شکل دهی مجدد قرنیه با استفاده از لنز تماسی: در این روش، شما لنز‌های تماسی سفت، محکم و نفوذ پذیر گازی را به مدت چندساعت در روز، روی چشم می‌گذارید تا به مرور انحنای چشم ازبین برود؛ و سپس به مرور مدت استفاده از لنز را کاهش می‌دهید تا شکل جدید چشم حفظ شود. اگر این درمان متوقف شود، چشم به حالت قبلی خود بازمی‌گردد.
 • لنز‌های تماسی اصلاح کننده فوکوس: این نوع لنزها با متمرکز کردن چشم‌ها به طور مساوی روی اطراف شبکیه، نزدیک بینی را اصلاح می‌کنند. بعضی شواهد نشان می‌دهند که این نوع اصلاح دید ممکن است پیشرفت نزدیک بینی را در طول زمان کندتر کند.

روش های درمان نزدیک بینی چشم از عمل جراحی گرفته تا مراقبت های خانگی

درمان خانگی نزدیک بینی چشم

پیشگیری از نزدیک بینی چشم در حال حاضر امکان پذیر نیست. اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که با اتخاذ سبک زندگی خاص، می‌توانید روند پیشرفت را کندتر کنید:
 • چشمانتان را چک کنید. به طور منظم بررسی کنید که آیا دیدتان دچار تغییر شده است یا نه.
 • بیماری‌های مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا و … می‌توانند بینایی را تحت تاثیر قرار دهند. این شرایط را مدام تحت نظر داشته باشید.
 • از چشم‌هایتان در برابر نور خورشید محافظت کنید. از عینک آفتابی استفاده کنید که از اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می‌کند.
 • هنگام ورزش، بازی، چمن زنی، نقاشی و … از عینک‌های مخصوص استفاده کنید تا چشمانتان آسیب نبیند.
 • غذا‌های سالم مانند سبزیجات با برگ سبز بخورید.
 • سیگار نکشید. همانطور که سیگار برای سلامت کل بدن مضر است، می‌تواند به چشم شما نیز آسیب بزند.
 • از لنز‌های اصلاحی مناسب استفاده کنید.
 • هنگام مطالعه و کار کردن از نور مناسب استفاده کنید.
 • در زمان کار کردن با کامپیوتر یا سایر کار‌های مشابه، هر ۲۰ دقیقه، ۲۰ ثانیه به چیزی در دوردست نگاه کنید.
درصورت مشاهده هریک از این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: از دست رفتن ناگهانی دید با یا بدون درد؛ دید مبهم و تاری دید ناگهانی، نور چشمک زن، نقاط سیاه و سفید و یا هاله در اطراف چراغ.

علائم نزدیک بینی چشم

درصورتی که اشیاء در دوردست را تار و با سختی می‌بینید، احتمالا به نزدیک بینی مبتلا هستید. همچنین سایر علائم عبارتند از:
 • سردرد
 • دوبینی
 • خستگی چشم
 • تلاش برای دیدن اشیاء دور
 • کودکان مبتلا به نزدیک بینی در دیدن تخته کلاس مشکل دارند.

 

10 روش برای درمان نزدیک بینی چشم

در این قسمت هم 10 روش خانگی خوب برای درمان نزدیک بینی چشم را می خوانید که می توانند تاثیرگذار باشند.

عادات غذایی خوبی داشته باشید.

عادت‌های نادرست غذایی می‌توانند سبب بدتر شدن نزدیک بینی شوند. مصرف شیر، سبزیجات غنی از ویتامین A مانند هویج، اسفناج، گوجه‌فرنگی، نخود سبز، پرتقال، دانه‌ی سویا، کلم و غیره، برای چشم بسیار مفید است و به دور نگه داشتن مشکلات چشم کمک می‌کند. این‌ها بهترین درمان طبیعی برای مشکل نزدیک بینی هستند.

محصولات کشاورزی طبیعی بخورید.

گفته می‌شود که انگور فرنگی هندی یا آمله یک درمان خوب برای مشکل نزدیک بینی است. استفاده‌ی روزانه از این ماده‌ی خوراکی مفید، مانند یک داروی مقوی چشم عمل می‌کند. بیل‌بری و انگور فرنگی سیاه نیز برای چشم بسیار مفید هستند. این میوه‌ها به کاهش فشار روی چشم کمک می‌کنند، قوه‌ی بینایی را بهبود می‌دهند و از تحلیل رفتن بیش‌تر چشم جلوگیری می‌کنند. عصاره‌ی دانه‌ی انگور نیز می‌تواند نزدیک بینی خفیف را درمان کند.

حمام دادن چشم را فراموش نکنید.

محلول ساخته شده از گیاه دارویی دم اسب یا گزنه در یک لیتر آب، یکی دیگر از داروهای قدرتمند و شگفت‌آور است. این محلول را آماده و ذخیره کنید. یک حوله را در این محلول خیس کنید و بعد آن را روی چشم‌های‌تان بگذارید. تاثیر این محلول در به تاخیر انداختن شروع نزدیک بینی به اثبات رسیده‌است.

از قطره‌ی چشم استفاده کنید.

گیاه دارویی بابونه به عنوان یک قطره‌ی چشم طبیعی برای جلوگیری از بروز نزدیک بینی استفاده می‌شود. البته پیش از مصرف هرگونه ماده‌ی خارجی به عنوان قطره‌ی چشم باید با پزشک‌تان مشورت کنید. قطره‌های زیادی در داروخانه‌ها موجود هستند که از بابونه ساخته شده‌اند.

تریفالا

گفته می‌شود که تریفالا به عنوان یکی از داروهای استفاده شده در طب باستانی هندوستان یعنی آیووردا، بهترین دارو برای بهبود بینایی است. این دارو همچنین به تقویت عضلات چشم کمک می‌کند و نزدیک بینی چشم را دور از شما نگه می‌دارد.

زمانی را خارج از منزل سپری کنید.

مطابق با مشاهدات کودکانی که بیش‌تر اوقات در منزل هستند و زمان‌شان را به مطالعه یا تماشای تلویزیون سپری می‌کنند، مستعد ابتلا به این مشکل هستند. مهم است که کودکان زمانی را در خارج از منزل سپری کنند. گیاهان و درختان موجود در طبیعت نیز یک اثر آرامش‌بخش روی چشم‌ها دارند.

طلوع خورشید را تماشا کنید.

گفته می‌شود تماشای طلوع خورشید هر روز صبح به مدت سه تا پنج دقیقه برای چشم‌ها مفید است. هر روز صبح زود بیدار شوید و برای پیاده‌روی بیرون بروید یا مشغول تماشای طلوع خورشید شوید. با پیاده‌روی، در عین حال که منظره‌ی شگفت‌انگیز طلوع خورشید را می‌بینید و قوه‌ی بینایی‌تان را بهبود می‌دهید و حتی نزدیک بینی‌تان را درمان می‌کنید‌، به سلامت کلی‌تان نیز کمک خواهید کرد.

ورزش کنید.

ورزش درست همان‌طوری که برای داشتن یک بدن سالم مهم است، برای چشم‌ها نیز فایده دارد. هر روز صبح کره‌ی چشم را ورزش بدهید، به این ترتیب که سرتان را صاف نگه دارید و فقط از چشم‌تان برای دیدن جهت بالا استفاده کنید. ۵ ثانیه همان جهت را نگاه کنید و سپس به حالت عادی برشد. بعد پایین را نگاه کنید و پنج ثانیه همان جهت را نگاه کنید. به همین شیوه، از چشم‌های‌تان برای دیدن سمت چپ و سمت راست استفاده کنید بدون این‌که سرتان را تکان دهید. این ورزش را پنج بار انجام دهید. بعد پنج بار کره‌ی چشم را در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. ورزش چشم را هر روز انجام بدهید. خیلی زود متوجه تفاوت در کیفیت بینایی‌تان خواهید شد!

چشم‌تان را گرم کنید.

چشم‌های خود را با مالیدن کف دستان‌تان روی آنها آرام کنید و بعد با کف دست روی چشم‌ها را بپوشانید. این کار را می‌توانید هر زمانی از روز انجام بدهید. درست زمانی که استرس پا به میدان می‌گذارد، چند دقیقه از کارتان فاصله بگیرید و این تمرین ساده را انجام دهید. با این کار چشم‌های‌تان نیروی تازه‌ای به‌دست خواهند آورد.

در هنگام مطالعه کردن مراقب چشم‌های‌تان باشید.

مطالعه می‌تواند اعتیادآور باشد، اما نکاتی وجود دارد که در هنگام خواندن کتاب مورد علاقه‌تان باید در نظر داشته باشید. از مطالعه کردن در نور کم پرهیز کنید. اطمینان حاصل کنید که نور کافی وجود دارد، به طوری که مجبور نشوید به چشم‌تان فشار وارد کنید. هرگز در یک وسیله‌ی نقلیه‌ی در حال حرکت چیزی نخوانید، چرا که در این صورت به چشم‌تان فشار وارد می‌شود. مطالعه کردن در هنگام این‌که دراز کشیده‌اید نیز می‌تواند برای چشم مضر باشد.

در این قسمت اطلاعاتی در مورد نزدیک بینی چشم، روش های درمان و مراقبت های خانگی را خواندید. با انجام 10 روش بالا هم می توانید تا حدی از نزدیک بینی چشم پیشگیری کنید و یا آن را درمان کنید.

مطالب مشابه را ببینید!