اگر چشم رنگی دارید حتما بخوانید!

آیا می‌دانستید که در جهان، علمی به نام عنبیه شناسی وجود دارد که با بررسی و معادله رنگ، بافت و ساختار چشم، متخصصان قادرند میزان سلامت و تندرستی جسم و روان و بیماری‌‌های احتمالی افراد را مشخص کنند. متخصصان این شیوه بر این باورند همه اندام‌ها و دستگاه‌های درونی بدن درون چشم پایانه‌ای دارند که بروز هرگونه لک، تیرگی، تغییر رنگ یا دگرگونی در بافت آن می‌تواند نشانگر یک بیماری یا اختلال جسمی باشد. این شیوه یکی از موفق‌ترین روش‌ها برای شناسایی و تشخیص بیماری‌هاست که از اواسط قرن نوزدهم در مجارستان برای تشخیص اختلال ها و بیماری‌های انسان مورد استفاده قرار گرفته است. دکتر پی زس لی نخستین فردی است که با مشاهده لکه‌ای قهوه‌ای رنگ در چشم جغدی که پایش شکسته بود، توانست وجود پایانه‌های مختلف را در چشم شناسایی کند. او به مرور با بهبود نسبی پای شکسته جغد متوجه کوچک‌ترشدن و محو شدن لکه قهوه‌ای رنگ شد. وی مشاهداتش را در تجربه‌ها و آزمایش‌های دیگری دنبال کرد تا سرانجام توانست با کمک همکارانش شیوه تشخیصی عنبیه‌شناسی را به جهانیان بشناساند.

عنبیه آبی دارید؟

گیاه درمانی بهترین گزینه است

افرادی که عنبیه آنها آبی رنگ است و در اصطلاح در گروه چشم آبی‌ها قرار می‌گیرند، نیاز بیشتری به پاکسازی درونی بدن در طول سال دارند. این افراد بهتر است مصرف گوشت قرمز، پنیر، شیر و خامه را در برنامه‌غذایی خود کنترل کرده و تا می‌توانند برای پخت‌وپز مواد غذایی از روغن زیتون و کتان استفاده کنند. بهترین گیاهان دارویی و طبیعی برای این افراد استفاده از دمنوش گیاهانی چون قاصدک، گزنه و بومادران است که می‌تواند بهترین تاثیر را در پاکسازی درونی بدن و شست و شوی اندام‌های داخلی داشته باشد.

متخصصان عنبیه‌شناسی با بررسی چارت مخصوص به خود مشاهده تغییرات و لک‌های موجود در بخش‌های مختلف عنبیه، مردمک و شبکیه  چشم  توانایی تشخیص شروع بیماری یا احتمال ابتلا به این بیماری در آینده را دارند. براساس تحقیقات و مشاهدات  این گروه،  افرادی که در مناطقی با آب‌و هوایی سرد زندگی ‌می‌کنند بیشتر احتمال ابتلا به بیماری‌های مفصلی و استخوانی را دارند.

شهرام حقیقت‌دوست در معرض کدام بیماری‌هاست؟

شهرام حقیقت دوست

حساسیت، اگزما، التهاب مجاری تنفسی و بیماری‌های تنفسی از جمله رایج ترین بیماری‌هایی است که احتمال ابتلا به آن در چشم آبی‌ها زیاد است. شهرام حقیقت دوست و دیگر مردان و زنانی که رنگ چشم‌های آنها سبز است سیستم ایمنی و دفاعی چندان مقاومی در برابر آنفلوآنزا، سرماخوردگی و گلودرد ندارند. و تقریبا هر سال یک تا ۲ بار در فصل‌های سرد این بیماری ها را تجربه می‌کنند. بهترین شیوه برای افزایش مقاوت سیستم ایمنی در این گروه مصرف دمنوش های گیاهی مانند بابونه، نعناع و چای سبز و پیاده روی روزانه در هوای پاکیزه و تمیز است. (عکس جدید شهرام حقیقت دوست)

عنبه سبز دارید؟

میوه‌درمانی را فراموش نکنید

افراد این گروه بهتر است از مصرف چربی‌های اشباع شده پرهیز کرده و وعده‌های غذایی را سر ساعت و با آرامش و به دور از فشار و استرس میل کنند. مصرف میوه‌هایی از خانواده تمشک و همین‌طور گیاهانی با طعم گزنده در حفظ سلامت و افزایش ایمنی این گروه بسیار موثر است. درمانگران گنجاندن گیاه دارویی و طبیعی مانند پوست لیمو و نارنج را برای افرادی که دارای رنگ چشم سبز و قهوه‌ای هستند بسیار مفید می‌دانند. علاوه‌بر این، افرادی که دارای چشم سبز هستند می‌توانند از مرزنجوش، نعناع و گیاه به لیمو در سبد غذایی خود استفاده کنند تا به این ترتیب گازهای روده را در بدنشان کنترل کرده و کاهش داده و هضم بهتری داشته باشند. ورزش حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) یکی از بهترین ورزش‌ها برای این گروه محسوب می‌شود.

النار شاکردوست در معرض کدام بیماری‌هاست؟

الناز شاکردوست

النار شاکردوست و دیگر افرادی که عنبیه آنها سبز رنگ است پتانسیل بیشتری برای ابتلا به بیماری های کبد، سنگ کیسه صفرا و اختلال در عملکرد لوز المعده دارند. به توصیه متخصصان عنبیه شناسی این افراد بهتر است با مراجعه به متخصص تغذیه یا طب سنتی رژیم‌های غذایی را دنبال کنند که مانع از تشکیل سنگ کیسه صفرا در آنها شود. چرا که به طور کلی این گروه دستگاه گوارش ضعیف تری دارند و در صورتی که پیشگیری های لازم را نکنند امکان ابتلا بیماری ها و التهاب‌های روده در آنها افزایش می‌یابد.

ارزان‌ترین روش طبیعی و تشخیصی جهان

عنبیه شناسی یکی از ارزان ترین و کم خطرترین شیوه های تشیخص بیماری درجهان است. در بسیاری از کتاب ها و مراجع طبی نیز به این موضوع اشاره شده است که این روش علاوه بر کم خطری و هزینه های کم، بدون درد بوده و یکی از سریع ترین شیوه ها برای تشخیص بیماری و بروز اختلال های احتمالی در جسم و روان بیماران است. در این شیوه درمانگران پس از تشخیص بیماری بر اساس اصولی که وام گرفته از مکتب های طب مکمل است به بیمار شیوه درمانی ارائه می دهند و با شروع درمان میزان بهبود و چگونگی روند درمان را از طریق بررسی و معاینه عنبیه تحت نظر قرار می دهند.

عنبیه قهوه‌ای دارید؟

در این آب‌وهوا سالم می‌مانید

متخصصان عنبیه شناسی بر این باورند زندگی در مناطق گرمسیری و معتدل بهترین گزینه برای افرادی است که رنگ چشم آنها قهوه‌ای است.  یکی از مهم‌ترین نکاتی که این افراد باید به آن توجه کنند تقویت دستگاه گوارش و حفظ تعادل آن است. کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده از جمله مهم‌ترین ارگان‌ها در بدن این افراد است که باید همواره نسبت به صحت و سلامت آنها توجه داشته باشند چراکه دستگاه گوارش در این گروه تمایل به تنبلی و کندی دارد، بنابراین درمانگران معتقدند این افراد باید از خوردن غذاهای سنگین یا خوردن چند غذا با هم پرهیز کنند. برخی از افراد این گروه تحت تاثیر ناراحتی‌ها و اختلال‌های دستگاه گوارش خود دچار مشکلات ادراری نیز می‌شوند.

حمیدگودرزی در معرض کدام بیماری‌هاست؟

الناز شاکردوست

حمیدگودرزی از جمله افرادی است که چشمانی قهوه ای رنگ داد و احتمال ابتلا به چربی خون برای او زیاد است. به گفته متخصصان عنبیه شناسی این گروه از مردم که عنبیه آنها تیره رنگ است استعداد ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، چربی خون و سنگ کلیه را دارند چرا که در سبد غذایی این گروه موادغذایی پرفیبرو سبزیجات کمتری گنجانده شده است. زنانی که در گروه افرادی قرارمی‌گیرند که عنبیه آنها قهوه‌ای رنگ یا ترکیبی نزدیک به قهوه‌ای یا عسلی دارد غالبا قاعدگی‌های پرحجم با لخته‌های تیره رنگ را تجربه می کنند. (عکس جدید حمید گودرزی)

 

رنگ چشم برای تشخیص بیماری کافی نیست

علاوه بر رنگ اصلی چشم، عوامل دیگری از قبیل تغییراتی که در سطح شبکیه، مردمک و عنبیه چشم قابل مشاهده است در تشخیص و شناسایی بیماری‌ها بسیار موثر است. هر یک از این تغییرات نشان دهنده بروز اختلال یا مشکلی در یکی از ارگان‌های بدن است. به عنوان مثال نقاط و لکه های سفید در سطح چشم اولین مرحله شروع بیماری یا اختلال است. در این مرحله فرد از بیماری خود خبر ندارد و پس از گذشتن از این مرحله به مرور علائم بیماری در او دیده می‌شود. پس باید توجه داشت که در شیوه عنبیه شناسی تنها رنگ را برای تشخیص بیماری ها مدنظر قرار نمی دهند بلکه اجزای تشکیل دهنده و نحوه قرارگیری فیبرهای عنبیه و فضاهای ایجاد شده میان این فیبرها نیز برای تشخیص بیماری‌ها در انسان ضروری است. به این ترتیب تعیین ساختار و علائم عمومی عنبیه، تعیین وضعیت ژنتیک و اکتسابی عنبیه و مشاهده و بررسی ظاهر عنبیه بسیار موثر است.

عنبیه هر فرد مانند اثرانگشت او بی‌همتاست

عنبیه  بخش رنگی چشم است که مانند سرانگشتان انسان طرحی خاص و منحصر به خود فرد را دارد، به این معنا که عنبیه هر انسانی مانند سرانگشتان او می‌تواند برای شناسایی و تشخیص هویت افراد مورد استفاده قرار گیرد. در هر عنبیه انسان، ۲۸ هزار پایانه عصبی وجود دارد که به واسطه غده تالاموس در مغز به تمامی ارگان‌ها و اندام‌های بدن مرتبط است. در این بخش ۴ لایه فیبری و عروقی وجود دارد که بروز تغییرات در آن به تشخیص بیماری‌ها و اختلال‌های جسمی و روحی کمک می‌کند. بروز تغییرات در این لایه‌ها با کمک میکروسکوپ و گاهی با مهارت متخصص عنبیه‌شناسی و بدون استفاده از چشم مسلح قابل رویت است، بنابراین باید توجه داشت عدم وجود تغییر در ظاهر چشم نمی‌تواند به تنهایی نشانه سلامت جسم و روح انسان باشد، بلکه ممکن است تغییراتی در لایه‌های عنبیه وجود داشته باشد که با چشم غیرمسلح امکان بررسی و شناسایی آنها امکان‌پذیر نباشد.

مشاهده عنبیه و تشخیص بیماری

عنبیه شناسی همان‌طور که از نامش مشخص است برای شناسایی و تشخیص بیماری‌های مختلف توسط درمانگران شیوه‌های طبیعی و برخی از متخصصان طب سنتی ایران، هند و چین مورد استفاده قرار می گیرد.  در این شیوه، متخصص برای تشخیص بیماری‌ها وضعیت عنبیه (بخش رنگی چشم)، مردمک (بخش سیاه چشم) و شبکیه (بخش انتهایی و محل گیرنده‌های بینایی) را بررسی می‌کند و هرگونه تغییر رنگی در این مناطق را نشانه بروز بیماری می‌داند. به عنوان مثال، اختلالات کبد مانند هپاتیت باعث تغییر رنگ سفیدی چشم و تمایل آن به زردی می‌شود. ابتلا به فشارخون بالا ودیابت نیز تغییرات ویژه و لک‌هایی در ناحیه شبکیه چشم  ایجاد می‌کند که متخصص عنبیه‌شناسی می‌تواند با تشخیص به موقع آن بیمار را برای درمان به متخصص مربوطه ارجاع دهد.

مطالب مشابه را ببینید!