مجله تاپ‌ناز‌

ورم صورت؛ عواملی که باعث تورم و پف صورت شما می شوند

چرا صورتم ورم کرده و مقداری پف کرده است؟ دلیل تورم صورت چیست؟ در این مطلب در مورد مواردی که باعث ورم صورت می شوند به شما می گوییم.

چرا صورت ورم می کند و دچار پف می شود؟

ممکن است صورت شما دچار پف شده باشد و کمی بعد از بیدار شدن از خواب متورم شود. این می تواند به دلیل فشار روی صورت شما در هنگام خواب باشد با این حال صورت پف می کند و متورم می شود که ناشی از آسیب صورت است و یا مشکلات اساسی سلامت را نشان می دهد. شاید تورم صورت فقط شامل صورت نباشد و گردن و گلو هم شاید شامل این مورد شود. اگر هیچ جراحی در صورتی نداشته باشید، تورم صورت می تواند یک وضع اورژانسی پزشکی را نشان دهد. در بیشتر موارد، یک متخصص پزشکی باید ورم صورت شما را بررسی کند.

عواملی که می تواند باعث تورم صورت شما شوند :

شرایط مختلی می توانند باعث تورم صورت شوند که در این مطلب لیست این موارد که متورم کننده صورت هستند را به شما می گوییم.

ورم صورت

آلرژی زاها:

این نوع التهابات چشمی به دلیل واکنش آرژیک به بعضی از مواد مانند گردو و غبار، فضولات خانگی، گرده و یا هاگ های کپک ایجاد می شود. خارش، قرمزی، اشکی، پف کرده و سوزش از این علائم هستند؛ این علائم چشم ها ممکن است در ترگیب عطسه کردن، آبریزش بینی و خارش پوست رخ دهد.

پریکلامپسیا:

این وضع یک وضعیت اورژانسی پزشکی استو برای این مشکل مراقبت های فوری مورد نیاز است و پریکلامپسیا وقتی اتفاق می افتد که یک خانم باردار فشار خون بالا داشته باشد و همچنین در ادارارش پروتئین داشته باشد و این پس از 20 هفته بارداری رخ می دهد، اما ممکن است در بعضی از موارد قبل از باردار شدن و یا حتی پس از زایمان هم رخ دهد.

این بیماری ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند فشار خون بالا، آسیب کلیوی، تشنج، آسیب کبد، مایعات در شش و لخته شدن خون بشود، می تواند در هنگام مراقبت های قبل از تولد تشخیص داده شود و مدیریت شود که درمان توصیه شده برای رفع علائم، سزارین نوزاد و جفن می باشد.

علائم این مشکل عبارتند از : سردرد مداوم، درد شکم بالا، تغییرات بینایی، درد زیر جناغ سینه، کوتاه شدن تنفس و تغییر وضع ذهنی.
ورم صورت

سلولیت و تورم صورت :

سلولیت هم یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد. این مشکل ناشی از باکتری و قارچ هایی است که از طریق ترک و یا بریدگی پوست ایجاد می شوند.

پوست قرمز، دردناک، آماس کرده با یا بدون ماده تراوشی که خیلی سریع پخش می شود و هنگام لمس کردن داغ و دردناک می شود. تب، لرز و جوش های خط خطی قرمز رنگ ممکن است نشانه عفونت جدی است که نیاز به توجه پزشکی دارد.

آنافیلاکسی باعث تورم صورت می شود:

این یک وضعیت اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شود. مراقبت های فوری برایش مورد نیاز است ؛ این واکنش تهدید کننده زندگی به مواد آلرژی زا است.
ظهور سریع علائم پس از قرار گرفتن در معرض خطر رخ می دهد و نشانه ها شامل کهیرهای گسترده، خارش، تورم، فشار خون پایین، به سختی نفس کشیدن، غش و ضربان قلب سریع است.
تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکمی علائم دیگری هستند.

آلرژی به دارو از دلایل تورم صورت:

این یک وضعیت اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شود ، مراقبت های فوری برایش مورد نیاز است. خارش ملایم و قرمزی ممکن است چند روز پس از مصرف دارو رخ دهد.آلرژی زاهای غذایی شدید می توانند باعث کهیر، ضربان قلب، ورم، خارش، و دشواری تنفس شوند و علایم دیگر عبارتند از؛ تب، ناراحتی شکم، و نقطه های قرمز یا بنفش روی پوست.

آنژیوادم می تواند باعث تورم صورت شود:

این شکلی از تورم شدید در زیر سطح پوست است که ممکن است با کهیر و خارش همراه باشد و ناشی از واکنش آلرژیک به موادی مانند غذا یا دارو است.علایم دیگرش ممکن است شامل درد شکم و لکه های بی رنگ و یا جوش روی دست ها، بازوها و پاها باشند.

اکتینومایکوسیس باعث تورم صورت می شود :

این عفونت باکتریایی بلند مدت باعث بروز تاول و یا آبسه در بافت های نرم بدن می شود.عفونت های دندانی و یا ضربه به صورت یا دهان ممکن است منجر به هجوم باکتریایی به صورت و یا روده ها شود و تراکمشان زیر پوست ابتدا به شکل یک ناحیه قرمز یا بنفش ظاهر می شود. یک جرم مزمن که به کندی رشد می کند، تبدیل به توده ای ضخیم، زرد، خشک و خشک می شود.

ورم صورت

بینی شکسته از دلایل تورم صورت:

شکستگی یا ترک در استخوان بینی و یا غضروف بینی، اغلب به خاطر ضربه یا تروما به صورت ایجاد می شود. نشانه ها عبارتند از بینی خمیده یا بینی کج، تورم بینی، خونریزی بینی، صدای تو دماغی، احساس در هنگام تکان دادن و یا مالیدن بینی. کبودی ممکن است در اطراف بینی و چشم هایی که چند روز بعد از آسیب از بین می روند، رخ دهد.

گل مژه :

وجود باکتری ها و یا انسداد در غده های چربی پلک منجر به توده هایی می شود ؛ این تکه های قرمز یا بی رنگ به طور معمول در کنار پلک چشم اتفاق می افتند. چشم های قرمز، اشکی و خارش دار در چشم، و حساسیت به نور دیگر نشانه های ممکنش هستند. اغلبگل مژه ها خفیف یا بی ضرر هستند، اما برخی می توانند شرایط جدی تر را نشان دهند.

سینوزیت از دلایل تورم صورت:

سینوزیت یک بیماری است که باعث التهاب مجاری بینی و سینوس ها می شود و ممکن است به خاطر ویروس ها، باکتری و یا آلرژی باشد.شدت و مدت نشانه ها به علت عفونت بستگی دارد.
علایمش عبارتند از:کاهش حس بویایی، تب، گرفتگی بینی، سردرد (از فشار سینوس ها یا تنش)، خستگی، گلو درد، آبریزش بینی یا سرفه .

سایر علل تورم صورت:

تورم صورت را می توان از هر دو مشکل پزشکی کوچک و بزرگ دانست که بسیاری از علل قابل درمان هستند با این حال، برخی از آن ها جدی هستند و به توجه فوری پزشکی نیاز دارند. دلایل معمول تورم صورت عبارتند از:
_واکنش آلرژیک
_عفونت چشمی، مانند حساسیت _آبرژی
_جراحی
_عوارض جانبی دارو
_سلولیت، عفونت باکتریایی پوست
_سینوزیت
_اختلالات هورمونی، مانند بیماری های _تیروئید
_گل مژه
_آبسه
_فشار خون بالا یا فشار خون بالا در دوران بارداری
_جمع شدن مایعات
_آنژیوادم، یا تورم شدید پوست
اکتینومایکوز، نوعی عفونت بافتی بلند مدت.
_شکستگی بینی

تشخیص یک وضعیت اورژانسی پزشکی :

صورت ورم کرده ناشی از واکنش آلرژیکی می تواند با علائم دیگری همراه باشد. اینها نشانه های آنافیلاکسی هستند، یک واکنش آلرژیک شدید. درمان درست پزشکی باید فوراً انجام شود تا از تبدیل شدن به شوک آنافیلاکسی جلوگیری شود. شوک آنافیلاکسی می تواند مهلک باشد.

علایم شوک آنافیلاکسی و شوک آنافیلاکسی عبارتند از:

_دهان و گلو ورم کرده
_به سختی نفس کشیدن یا بلعیدن
_کهیر یا خارش
_تورم صورت و دست و پا
_اضطراب و دست پاچگی
_سرفه یا خس خس کردن
_سرگیجه یا گیجی
_گرفتگی بینی
_تپش قلب نامنظم
_صحبت کردن نا واضح

علایم شوک ممکن است به سرعت ایجاد شود. این نشانه ها عبارتند از:

-تنفس سریع
-ضربان قلب
-نبض ضعیف
-فشار خون پایین
در موارد حاد، بیماری های تنفسی یا قلبی ممکن است رخ دهد.

علل شایع یک واکنش آلرژیک، از جمله موارد زیر است:

_گزش حشرات
_دارو
_گیاهان
_گرده ها
_صدف ها
_ماهی
_آجیل
_فضله حیوانی مانند مدفوع سگ یا گربه
در این مطلب با مشکل ورم صورت و عواملی که باعث تورم صورت می شوند آشنا شدید

مطالب مشابه را ببینید!