چه زمانی طلا بخرم؟

تکنیک‌های دریافت سود روی طلا (+ پیش بینی قیمت طلا) رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

رابطه نوع تغذیه دختران جوان با داشتنی فرزندی سالم

رابطع نوع تغذیه دختران جوان با داشتنی فرزندی سالم

دختران در دوران بلوغ باید به تغذیه خود اهمیت ویژه دهند تا قد آنها کوتاه و اندامشان ظریف نشود و نسل بعدی یعنی فرزندانشان به خطر نیفتد.

تغذیه خود دختران جوان برای داشتن فرزندان سالم

تغذیه دختران نوجوان و جوان در دوران بلوغ بسیار با اهمیت است. در این دوران دختران باید خواب کافی داشته باشند و از تمام گروه های مواد غذایی تغذیه داشته باشند.با تغذیه مناسب قد این دختران 10 تا 15 سانت کشیده تر می شود و وزن آنها بیشتر می شود که این رشد در اینده باعث داشتن فرزندهای سالمتری می شود.

اهمیت تغذیه دختران نوجوان در پیشگیری از بیماری ها

در دوران بلوغ اگر به تغذیه دختران نوجوان توجهی نشود، قد آنها کوتاه و اندامشان ظریف خواهد بود از این رو نسل آینده را نیز به مخاطره می افتد زیرا دختری که قد بلندی دارد، ذخایر غذایی کاملی داشته و در هنگام باروری جفت بزرگتری ساخته و تغذیه بهتری از طریق جفت به جنین می رسد .
یک متخصص تغذیه گفت:دختران قد بلند ذخایر غذایی کاملی دارند و در هنگام بارداری جفت بزرگتری ساخته و از این رو تغذیه بهتری از طریق این جفت به جنین رسیده و فرزندان آنها سالم تر به دنیا می آیند .
ایشان اظهار داشت:دختران در دوران بلوغ نیاز زیادی به آهن و کلسیم پیدا می کنند و اغلب آنها در این ایام رژیم گرفته یا از غذاهای فست فود استفاده می کنند که موجب عدم تأمین نیازهای تغذیه ای آنها شده و ذخایر بدنی آنها تحلیل می رود .
وی در ادامه افزود:تغذیه فقط شامل خوردن و لذت بردن نمی شود؛ در ورای تغذیه باید به سلامتی اندیشید و رساندن 50 ریزمغذی و اسیدهای چرب آمینه به سلول های بدن از طریق مواد غذایی ضروری است .

رابطع نوع تغذیه دختران جوان با داشتنی فرزندی سالم

ارتباط تغذیه دختران نوجوان وسلامتی فرزندان آن ها در آینده

این متخصص تغذیه با بیان اینکه روش تغذیه اکثر دختران جامعه نادرست است، ادامه داد:سرعت افزایش تکثیر سلولی در دوران بلوغ شبیه به نوزادی است که تازه به دنیا آمده و با سرعت رشد کرده است و در طول 5 الی 6 ماه وزن او به دو برابر می رسد و در دوران بلوغ اگر دختران جوان خواب کافی داشته و از تمام گروه های غذایی استفاده کنند، 10 الی 15 سانتی متر قد کشیده و وزن آنها نیز اضافه می شود .
در دوران بلوغ اگر به تغذیه دختران نوجوان توجهی نشود، قد آنها کوتاه و اندامشان ظریف خواهد بود از این رو نسل آینده را نیز به مخاطره می افتد زیرا دختری که قد بلندی دارد، ذخایر غذایی کاملی داشته و در هنگام باروری جفت بزرگتری ساخته و تغذیه بهتری از طریق جفت به جنین می رسد .
ایشان با بیان اینکه اگر زنان می خواهند فرزندان آنها دچار بیماری نشوند در هنگام ورود به حاملگی باید دارای وزن مناسب باشند، گفت:هم اکنون 60 درصد از دختران کشور دچار کم خونی هستند که اثرات منفی بر روی رشد آنها در دوران بلوغ دارد .
عمده کم خونی دختران شامل فقر آهن، کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 است و برای جبران آن باید از گوشت قرمز، ماهی و منابع گیاهی استفاده کنند اما جذب آهن منابع گیاهی در بدن پایین است .این متخصص تغذیه با بیان اینکه دخترانی که کم خونی دارند، غذای خود را با ماست یا دوغ مصرف نکنند، گفت:مصرف لبنیات به دلیل داشتن کلسیم، جذب آهن مواد غذایی را مختل می کند .

رابطع نوع تغذیه دختران جوان با داشتنی فرزندی سالم

تغذیه دختران نوجوان اهمیت فراوانی دارد

دختران در دوران بلوغ به چه میزان مواد مغذی احتیاج دارند؟

در این گروه سنی نمی توان میزان مواد مغذی مورد نیاز را به طور دقیق مشخص کرد، زیرا از فردی به فرد دیگر متفاوت است، ولی به طور کلی برای تامین انرژی و انجام فعالیت ها، به ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین نیاز دارند و تامین ویتامین هایی مانند تیامین ( ویتامین B1) ، ریبوفلاوین ( ویتامین B2) و ویتامین B3 که در چرخه انرژی فعالیت دارند، ضروری است .

کافی است که در تغذیه روزانه خود، با توجه به قد و وزن و میزان فعالیت، از گروه نان و غلات معادل 30 گرم نان (یک کف دست نان بربری یا سنگک یا تافتون، و یا چهار کف دست نان لواش) 2 تا 5 قاشق غذاخوری سر صاف برنج، نصف لیوان ماکارونی پخته، یک عدد سیب زمینی متوسط، سه عدد بیسکوییت، یک سوم لیوان حبوبات پخته مثل عدسی یا لوبیا چیتی و سویا مصرف کنند. همچنین سبزی ها باید به صورت پخته و خام و با رعایت تنوع لازم به مقدار 300 تا 700 گرم در روز برای هر باید مصرف شوند. هر واحد سبزی معادل یک لیوان سبزیجات خام و نصف لیوان سبزی ها ی پخته است. لازم به یادآوری است که خیار، گوجه فرنگی، لوبیا سبز و نخود فرنگی نیز جزء سبزی ها محسوب می شوند .

گروه دیگری از مواد غذایی که در تغذیه افراد مهم هستند، شیر و فرآورده های آن مانند ماست، دوغ و کشک است که از این گروه 2 تا 3 واحد در روز باید مصرف شود. هر لیوان شیر معادل یک لیوان ماست ، یک لیوان کشک و دو لیوان دوغ است .

گروه گوشت شامل مرغ، ماهی ، گوشت قرمز ، تخم مرغ ، حبوبات ، پنیر و آجیل است که 5 واحد از آن باید مصرف شود. هر واحد گوشت عبارت است از 30 گرم گوشت کم چرب، یک عدد تخم مرغ، 45 گرم پنیر، نصف لیوان حبوبات پخته و یا مغز ها و آجیل هاست که هم برای تامین پروتئین ها و هم برای تامین چربی ها لازم هستند .


همچنین بخوانید :

دلیل بلوغ زودرس دختران چیست؟

بلوغ طبیعی دختران در چه سنی است؟

آمادگی والدین هنگام بلوغ دختران

مطالب مشابه را ببینید!