مجله تاپ‌ناز‌

رفع سوء تفاهم؛ بهترین روش های رفع سوء تفاهم

رفع سوء تفاهم

بعضی از افراد ممکن است به درستی نتوانند نظر خود را بیان کنند و شاید دچار سوء تفاهم شوند و باید از روش های درست و اصولی این سوء تفاهم را رفع کنند و این مشکل را کاهش دهند.

بهترین روش های رفع کردن سوء تفاهم

خیلی از ما در هنگام ارتباط با دیگران و خانواده مان ممکن است دچار سوء تفاهم شویم و اگر نتوانیم در جهت رفع و کاهش این سوء تفاهم قدمی برداریم ممکن است رابطه صمیمی ما برای همیشه دچار مشکل شود و حس تنهایی کنیم. پس این مهم نیست که چطور در روابطمان سوء تفاهم ایجاد شده و مهم است که بتوانیم به صورت اصولی آن را درست کنیم و سوء تفاهم را رفع کنیم. در این بخش تاپ ناز همراه باشید تا روش های اصولی رفع سوء تفاهم را به شما بگوییم.

روش های موثر در رفع سوء تفاهم های خانوادگی

افرادی که دچار سوء تفاهم می شوند 4 گروه هستند که عبارتند از :

گروه نخست افرادی پر انتظار هستند که وضعیت و شرایط خانوادگی خود را دریک نمی کنند و دائم بر مسئله های ریز و درشت دچار سوء تفاهم می شوند.

گروه دوم افرادی هستند که همیشه کوتاه می آیند و به نفع دیگران از خواسته خودشان چشم پوشی می کنند. این افراد روزی دیگر توان تحمل و کوتاه آمدن را ندارند و آن وقت است که حتی در مقابل یک موضوع خیلی کوچک و بدون اهمین هم دچار سوء تفاهم می شوند.

سومین گروه افرادی هستند که چیزی را که مورد آزارشان است را به زبان نمی آورند و درون خود می ریزند. این افراد به آرامی دچار سوء تفاهم های زیادی می شوند و دیگر میلی به حل مسئله خود ندارند و دوستان را به خانواده ترجیح می دهند.

چهارمین گروه هم افرادی هستند که اصلا نمی دانند نظر خود را چطو بیان کنند و مرتب دچار سوء تفاهم می شوند.

برای از بین بردن سوء تفاهم باید چه کار کنیم؟

مجهز شوید

باید همیشه به خانواده و پدر و مادر خود احترام بگذارید و در نهایت هم آرامش و احترام خواسته های خود و حتی دلخوری های خود را بیان کنید زیرا بیان نکردن دلخوری ها به دلیل احترام گذاشتن باعث می شود که کینه در دل شما بیشتر شود و دچار ناراحتی های عمیق بین شما و خانواده شما شود اما مطرح کردن آنها باعث می شود که خانواده توضیحاتی در مورد رفتاری که موجب سوء تفاهم شده است را بدهند و اینگونه سوء تفاهم رفع می شود.

همچنین بخوانید : راز آرامش زن و شوهر و محبت و عشق زوجین

دو نکته ضروری در ایجاد سوء تفاهم این است که : اگر به طور دائم در کار دیگران سرک می کشید پس باید منتظر دلخوری و ایجاد سوء تفاهم هم باشید و دیگری اینکه برای جلوگیری از ایجاد سوء تفاهم وقتی که توانایی انجام کاری را ندارید جمله هایی مانند نمی تونم، شرمنده اما بلند تیسم و … را به اطرافیان خود بگویید.

رفع سوء تفاهم

باید جاذبه و دافعه داشته باشید

اگر در محیط خانواده شما یک مسئله پیش آمده است که رابطه شما را با خانواده تان مختل کرده است حتما این مسئله را حل کنید زیرا خانواده امن ترین محیط برای شما است. اگر برای شما مشکلاتی پیش آمده در ابتدا سهم خود را در حل سوء تفاهم های خانوادگی بردارید و جاذبه های شخصیتی خود را باید بشناسید و بدانید کدام ویژگی شما باعث انتقاد نزدیکان می شود و کدام ویژگی باعث شادی بخضی از زندگی خانوادگی شما می شود پس باید آنها رفع کنید و ارتقا دهید.

 

گام هایی برای حل کردن مسئله

سوء تفاهم مسئله ای است که می توانید با بعضی از اصلاحات در روش گفتگو و ارتباط از این مشکل جلوگیری کنید و در صورت بروز این مشکل را حل کنید اما اگر این سوء تفاهم ها در محیط خانواده شما حل نشود، شما قادر نیستید مسائل بزرگ تر در زندگی خود را حل کنید.

برای حل و رفع سوءتفاهم ها لازم است:

ا. لیستی از مشکلات خود را تهیه کنید .

2. هدف و آنچه می خواهید را تعریف کنید .

3. خلق کردن راه حل ها

4. ارزیابی راه حل ها

5. انتخاب راه حل مناسب و به کارگیری آن.

3مرحله اول را فرایند راه حل آفرینی و 2مرحله آخر را فرایند تصمیم گیری می گویند.

 

از ته قلب تان گوش کنید

گوش دادن به نارضایتی های فردی که از رفتارهای شما دچار سوءتفاهم گردیده بسیار سخت است اما می توانید با گوش دادن به صحبت های طرف مقابلتان اشتباه کار خود را دریابید و بدانید چه چیزی او را دچار سوءتفاهم ساخته است و در صدد رفع آن بر آیید.

حق را به خودتان ندهید

اگر بیشتر به فکر ثابت نمودن خود هستید تا اینکه موقعیت تاثیرگذار بر همسرتان را درک کنید ، نتیجه چیزی جز آسیب دیدن هر دو نخواهد بود . شما باید حق را به خود ندهید و همسرتان را درک کنید تا او دریابد که چقدر برایش ارزش قائلید.

 

روی احساسات تان متمرکز شوید

بسیاری از زوجین هنگام مشاجره و بحث احساساتشان را نادیده می گیرند و بیشتر بر افکارشان متمرکز می شوند . اگر می خواهید رفتارتان در مشاجرات خانوادگی ایجاد سوءتفاهم نکند لازم است قبل از شروع بحث، سکوت کنید و نفسی عمیق بکشید و ببینید چه حسی دارید و بعد احساساتتان را با همسرتان در میان بگذارید.

همسرتان را دوستتان بدانید

برخی از زوجین هنگام روبرو شدن با یک مسئله همسر خود را دشمنشان تصور می کنند اما باید بدانید که همسر شما دوستتان است ، همین تغییر دیدگاه سبب می شود شما بتوانید مسائلتان را با همسر خود حل و فصل کنید و سوءتفاهم های پیش آمده را رفع کنید.

 

مشاوره را جدی بگیرید

ازدواج دو نفر با شخصیت و خانواده های متفاوت ممکن است باعث بروز اختلاف و سوء تفاهم شود. زن و شوهر موفق می توانند با صداقت کامل دلخوری خود را به هم بگویند و با صمیمیت در کنار هم باشند و به حرف های هم گوش کنند تا اختلالفات را پشت سر بگذارند و سوء تفاهمات را رفع کنند. اگر زوجی نتواند مشکلات، سوء تفاهم ها و اختلالفات پیش آمده در زندگی زناشویی را برطرف کنند پس لازم است به مشاور مراجعه کنند.

همچنین بخوانید : عواقب کم بودن دانش جنسی در زندگی زناشویی

مطالب مشابه را ببینید!