قرص فلویموسیل (Fluimucil) عوارض و مصرف داروی خلط آور

قرص فلویموسیل

قرص فلویموسیل (Fluimucil) نوعی داروی خلط آور است که به عنوان داروی کمکی برای بعضی از بیماری های ریوی مانند عفونت ریوی به کار می رود. داروی فلویموسیل همچنین برای افرادی که با مصرف بیش از حد استامینوفن دچار مسمومیت شده اند کاربرد دارد. از عواض این دارو می توان به سوزش سر دل، تب، تهوع، استفراغ و بثورات جلدی اشاره کرد.

اطلاعات دارویی قرص فلویموسیل

اگر مدام دچار سرفه های پشت سر هم شما را کلافه کرده است بهتر است قبل از اینکه وضعیت تنفسی شما وخیم تر بشود باید به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی را شروع کنید. خیلی افراد هر سرفه ای را نشانه حساسیت و یا سرماخوردگی فصلی می دانند در صورتیکه اینطور نیست و سرفه های می توانند هر کدام منشا یک بیماری خاص باشند.

در بعضی از موارد فرد دچار عفونت ریه می شود و یکی از نشانه های این عفونت هم می تواند سرفه باشد که اغلب نادیده گرفته می شود. اگر سرفه ها پس از چندین روز ادامه داشتند باید به پزشک مراجه کنید. علائمی که نشان دهنده عفونت ریه هستند شامل :

 • سرفه مداوم
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه

برای تشخصی اینکه دچار عفونت ریه هستید یا خیر باید پزشک شما را معاینه کند و به صداهای حاصل از نفس کشیدن شما گوش دهد. اگر مایعات در ریه شما جمع شده باشند، پزشک صدایی متلاطم، در سینه شما می شوند. در صورتی که پزشک از وجود عفونت در ریه شما مطمئن شود باید درمان دارویی را آغاز کنید.

قرص فلویموسیل  یکی از داروهایی است که برای بهبود سرفه ناشی از عفونت ریه کمک می کند.

 

قرص فلویموسیل چیست؟

قرص فلویموسیل (Fluimucil) از داروهای خلط آور است که به عنوان یک داروی کمکی برای برخی از بیماری‌های ریوی مثل عفونت ریه به کار می‌رود. مصرف این دارو باعث کاهش غلظت ترشحات ریوی و خروج راحت‌تر آن‌ها می‌شود. این دارو به صورت خوراکی برای پیشگیری از نوعی نارسایی حاد کلیه و همچنین برای افرادی که با مصرف بیش از حد استامینوفن دچار مسمومیت شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که استفاده از این دارو برای درمان هر نوع سرفه‌ای مناسب نمی‌باشد و مصرف آن حتما باید با نظر پزشک صورت گیرد. این دارو در درمان برونشیت و سینوزیت و همچنین به عنوان درمان کمکی برای درمان اعتیاد هم کاربرد دارد.

فلویموسیل به صورت قرص خوراکی و قرص جوشان در دسترس می‌باشد.

موارد مصرف، عوارض و نداخل دارویی

نام‌های دیگر : Acetylcysteine ,NAC ,Mucomyst ,Acetadote ,Acys-5

موارد مصرف : خلط آور

عوارض : احساس فشار در قفسه سینه، تب، تهوع، سوزش سر دل، استفراغ، بثورات جلدی، گیجی، تب، افزایش حجم ترشحات ریوی و آبریزش بینی

تداخل دارویی : تتراسایکلین، اریترومایسین، آمفوتریسین، آمپی سیلین، كیموتریپسین، تریپسین و هیدروژن پراكسید، نیتروگلیسیرین، داروهای ضد سرفه

دوز و نحوه مصرف قرص فلویموسیل

مقدار دقیق و دوز مصرف این دارو توسط پزشک متخصص تعیین می شود. میزان مصرف قرص جوشان فلویموسیل روی یک عدد قرص در یک لیوان آب ولرم است. در صورت مصرف خوراکی می توانید روزی 3 عدد قرص 200 میلی گرم مصرف کنید.

نکاتی که در مورد مصرف این قرص

 1. بهتر است فلوموسیل به همراه آب میوه‌هایی همچون آب پرتقال و آب انار مصرف گردد. در این صورت اثر آنتی‌اکسیدانی آن بیشتر می‌شود.
 2. اگر از قرص جوشان فلویموسیل استفاده می‌کنید اجازه دهید حباب‌های آن کاملا از آب خارج شود. این کار باعث می‌شود میزان نفخ و سوزش معده شما به حداقل برسد.
 3. توصیه می‌شود از این دارو در دوران حساس بارداری تنها در ضرورت استفاده شود.
 4. در دوران شیردهی با احتیاط و با نظر پزشک از این دارو استفاده کنید.
 5. در صورتیکه به این دارو حساسیت دارید آن را مصرف نکنید.
 6. فلویموسیل در درمان بیماری آسم استفاده نمی‌شود.
 7. فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. چرا که ممکن است برخی از داروها با داروی فلویموسیل تداخل داشته باشد.
 8. در صورت وجود زخم معده این دارو را با احتیاط مصرف کنید.
 9. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

توصیه‌ها و اقدامات پرستاری قرص فلویموسیل

 • قبل از استفاده از این دارو درمان مسمومیت با استامینوفن ضروری است که محتویات داخل معده تخلیه شود.
 • درمان با این دارو حداکثر ظرف ۲۴ ساعت اول پس از مسمومیت صورت می‌گیرد.
مطالب مشابه را ببینید!