مجله تاپ‌ناز‌

غذا برای رشد کودک ؛ بهترین غذا که باعث رشد بهتر کودک می شوند

Food 1

غذاهای سالم برای رشد کودک

بیشتر مادران می خواهند که هر روز بهترین غذا را به کودک خود بدهند ولی شاد ندانند که دقیقا کدام مواد غذایی مفیدتر هستند. غذایی که به کودک می دهید هم باید سالم باشد و هم باید برای رشد کودک مناسب باشد. در این مطلب چند ماده غذایی مفید را به شما معرفی می کنیم که در رشد کودک خیلی تاثیرگذار هستند و باید در برنامه غذایی هفتگی خود آن را بگنجانید.

سیب زمینی غذایی سالم برای رشد کودک

یکی دیگر از غذاهای مناسب برای رشد کوک سیب زمینی است. سیب زمینی حاوی ویتامین آ، ب، پتاسیم، فولات، فیبر، فسفر، منیزیوم و … می باشد. بیشتر کودکان از سیب زمینی استقبال می کنند و مایل به خوردن غذاهایی هستند که در آن سیب زمینی موجود است. پوره سیب زمینی یکی از عذاهای سالم است که می توانید به کودک بدهید. کودکان از سنین زیر یک سال می توانند پوره سیب زمینی را بخورند. ساده ترین شکل پوره سیب زمینی، همان سیب زمینی له شده معمولی است ولی برای کودکان بزرگ تر کمی کره به پوره اضافه کنید و آن را گرم کنید و سپس مقداری شیر و یا خامه هم به پوره اضافه کنید تا بافت نرم و لطیفی پیدا کند و در کنار آن مقداری نمک و گلپر هم قرار دهید.

برای اینکه اشتهای کودک شما بیشتر شود می توانید پوره سیب زمینی را به شکل فانتزی و کودکانه تزیین کنید و در بشقاب کودکانه سرو کنید. غذای سالم دیگر چیپس کبابی داخل فر می باشد. می توانید سیب زمینی را به صورت لایه های نازک برش بزنید، آن را در فر کبابی کنید و با سبزیجات تزیین کنید.

بخوانید : کدام بچه ها بلند قد خواهند شد؟

ماهی غذایی سالم برای رشد کودک

ماهی هم یکی از غذاهای سالم برای کودک است. به شما توصیه می کنیم که یک یا دو وعده ماهی در هفته به کودک خود بدهید. ماهی دارای پروتئین و مواد معدنی لازم برای رشد کودک است. ماهی دارای اسیدهای چرب امگا 3 است. این اسید چرب اصلا چرب نیست نیست و ضرری ندارد و باعث رشد مغز می شود و برای سلامت مغز و اعصاب کودک بسیار مفید است. می توانید این غذا را به صورت ساندویچ، سالاد یا به صورت فینگر فود ماهی تهیه کنید و با مقداری خلاقیت به صورت جالبی آن را تزیین کنید.

شیر و حریر بادام گزینه مناسب برای رشد کودک

یکی از غذاهای مناسب برای رشد کودک شیر می باشد، به همین دلیل به مادران توصیه می شود که طبق برنامه غذایی شیر را به مقدار کافی به کودک بدهند. شیر دارای کلسیم و فسفر است و مصرف این ماده معدنی باعث رشد استخوان های کودک، دندان ها و ناخن می شود. ویتامین های گروه ب، ویتامین د و ویتامین آ هم در شیر موجود است که مصرف تمام این مواد برای سلامت کودک توصیه می شود. اگر کودک شما شیر ساده دوست ندارد می توانید غذاهای تهیه شده با شیر را به او بدهید. یکی از غذاهای مفید حریر بادام و فرنی می باشد. بیشتر کودکان این غذا را دوست دارند و از خوردن این غذا لذت می برند. برای تهیه حریر بادام کافی است کمی آرد برنج، شیر و پودر بادام داشته باشید تا غذایی خوشمزه و مقوی برای کودک تهیه شود.

Food 2

تخم مرغ غذایی مناسب برای رشد کودک

یکی از غذاهای مقوی و مناسب برای سلامت کوک تخم مرغ است. تخم مرغ یکی از بهترین غذاها برای رشد کودک می باشد و به همین دلیل توصیه می شود که در رژیم غذای کودک قرار بگیرد. تخم مرغ پروتئین زیادی دارد و مصرف پروتئین برای رشد کودک بسیار مفید است. تخم مرغ سرشار از ویتامین ب است و این ویتامین به رشد مغز کودک کمک می کند. تخم مرغ اسید چرب امگا 3، ویتامین د، روی، اهن و سلنیوم دارد. تخم مرغ را می توانید با روش های مختلف با غذاهای روزانه ترکیب کنید و به صورت غذایی مانند لمات، تخم مرغ پخته، نیمرو، کوکو و … برای کودک خود آماده کنید. تخم مرغ مرغ پخته برای صبحانه کودک ایده آل است ولی ممکن است بعضی از مادران با بی رغبتی کوک نسبت به خوردن تخم مرغ مواجه شوند.

 

تزیین تخم مرغ پخته برای جلب نظر کودک

اگر کودک شما از تخم مرغ فراری است باید کاری کنید که این غذا برای او جذاب باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم که پس از پختن آن را تزیین کنید و به صورت فانتزی روی سفره قرار دهید. اگر از همان ابتدا تخم مرغ را به این صورت به کودک معرفی کنید او یک تصویر ذهنی خوب از این غذای سالم پیدا می کند.

بخوانید : اطلاعاتی در مورد رشد کودکان

مطالب مشابه را ببینید!