مجله تاپ‌ناز‌

رهایی از افکار منفی؛ چطور فکرهای بد و منفی نکنیم؟

رهایی از افکار منفی

رهایی از افکار منفی شاید سخت باشد و زمانبر باشد ولی با به کار بردن تکنیک هایی مانند زندگی در لحظه، پذیرفتن، قضاوت نکردن، شکر گزاری و … می توانید از شر افکار آزار دهنده خلاص شوید.

روش های خلاصی از افکار منفی و بد

اکثر افراد زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد نگرانی درباره آینده، اتفاقات گذشته و بخش هایی از زندگی می کنند که از آن راضی نیستند. علاوه بر اینکه افکار رایج، منفی و ناخواسته می توانند از لذت بردن از تجربیات جلوگیری کنند، شما را از تمرکز بر آنچه که مهم است باز دارند و انرژی شما را بگیرند، این افکار می توانند باعث افسردگی و اضطراب شما شوند. اما خبر خوب این است که با تمرینات مشخص، می تواند الگوهای تفکر منفی را با افکاری کمک کننده جایگزین نمایید. تفاوت زیادی در زندگی می توانید در زندگی خود ایجاد کنید.

در این مطلب 7 روش برای رهایی از افکار منفی را به شما می گوییم که باعث راحتی و شاد شدن زندگی شما می شوند.

حق شناسی را تمرین کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که احساس حق شناسی تاثیر بسیار زیادی بر سطح شادی شما دارد. حتی اگر در حال تجربه‌ی وره‌ای چالش برانگیز در زندگی خود هستید، معمولا می‌توانید چیزهایی، هرچند کوچک برای شکرگذاری پیدا کنید. توجه به چیز‌هایی که به خوبی پیش می‌روند و شما را خوشحال می‌کنند، به حفظ ارتباطتان با آن‌ها کمک می‌کند. داشتن یک لیست از چیز‌هایی که هر روز شکرگزارشان هستید، یک راه عالی و ساده برای انجام این کار است.

برنقاط قوت خود تمرکز کنید

این طبیعت انسانی است که نیمه خالی لیوان را می‌بیند و چیز‌های مثبت را به سادگی نادیده می‌گیرد. هرچی بیشتر برای تمرکز بر نقاط قوتتان تمرین کنید و نه اشکالات و اشتباهاتتان، راحت‌تر می‌توانید احساس مثبتی درباره خودتان داشته باشید و افکار منفی را رها کنید. اگر خودتان را می‌یابید که با خودتان و شخصیت و اعمالتان سخت گیرانه رفتار می‌کند، یک لحظه مکث کنید و به چیزی که درباره خودتان دوست دارید فکر کنید.

مطلب مشابه: نشخوار فکری چیست؟ علائم و روش های درمان افکار تکراری مضر

به دنبال کمک حرفه‌ای باشید

اگر رهایی از افکار منفی برای شما غیر ممکن شده است و توانایی شما برای رسیدگی به امور و مسئولیت‌های روزمره تان را مختل کرده است، به دنبال یک درمانگر حرفه‌ای باشید. مشاوره و درمان می‌تواند به شما در تغییر شرایط خلق و خو و فکریتان، کاهش رنج‌های احساسی و تجربه رشدتان کمک کند.

تحریفات فکری را تشخیص دهید

ذهن ما روش هوشندانه و مداومی دارد که ما را قانع کند چیزی که واقعا درست نیست، اتفاقا درست است. این افکار نادرست، تفکر منفی را تقویت می‌کنند. اگر بتوانید آن‌ها را تشخیص دهید و بفهمید که ذهن چگونه در حال تحریف واقعیت است، می‌توانید یادبگیرید آن‌ها را به چالش بکشید. در زیر چهار نوع تحریف فکری رایج آمده است:
تفکر سیاه و سفید؛ دیدن همه چیز یا هست یا نیست، یا صفر است یا یک… هیچ چیزی در میانه وجود ندارد.
شخصی سازی؛ فرض می‌کنید که شما مقصر هر چیزی هستید که اشتباه رخ پیش می‌رود، مثل این که فکر می‌کنید اگر کسی به شما لبخند نمی‌زند، چون شما کاری کردید که او را ناراحت کرده (بیشتر محتمل است که آن فرد یک روز سخت را گذرانه و حال و روز او ربطی به شما نداشته باشد)
تفکر فیلتر شده؛ انتخاب اینکه تنها جنبه منفی یک وضعیت را ببینید.
پیش بینی فاجعه؛ فرض را بر این میگذارید ک. همیشه بدترین نتیجه در انتظارتان است.

افکار منفی را به چالش بکشید

هرزمان که یک تفکر تحریف شده به سرتان می‌زند، توقف کنید و آن را ارزیابی کنید تا ببینید دست است یا نه. به این فکر کنید که اگر دوستی، اینگونه که شما با خود رفتار می‌کنید، با خود حرف می‌زد یا رفتار می‌کردید به او چه واکنشی نشان می‌دادی. احتمالا دیدگاه منفی او را رد می‌کردید. همین منطق را درمورد افکار خود به کار ببرید. از خودتان بپرسید آیا دارید به بدترین احتمال فکر می‌کنید و یا دارید خود را برای چیزی که خوب پیش نرفته سرزنش می‌کنید؟ و سپس به نتایج و دلایل دیگری که ممکن است باعث خوب پیش نرفتن اوضاع شده باشد فکر کنید.

از افکار منفی فاصله بگیرید

شما قادر خواهید بود که یاد بگیرید چگونه می‌توان از افکار منفی فاصله گرفت و جدا شد. یکی از راه‌ها این است که خودتان را به مدت زمان مشخصی با این افکار تنها بگذارید، مثلا ۵ دقیقه. سپس تمرکزتان را روی مسائل لحظه‌ای سوق دهید و از فکر منفی رهایی یابید.

قضاوت نکنید

ما همیشه عادت داریم خودمان و دیگران را قضاوت کنیم. دائما خودمان را با دیگری مقایسه می‌کنیم یا زندگیمان را با یک زندگی ایده آل مقایسه می‌کنیم. زمانیکه شما بتوانید قضاوت‌ها را کنار بگذارید (آسان نیست، ولی غیر ممکن هم نیست)، احتمالا احساسا راحتی و آرامش بیشتری خواهید داشت. راه‌هایی وجود داند که بتوانید از شر افکار قضاوت گونه خلاصی یابید. برای مثال، در لحظه‌ی قضاوت کردن، واکنشتان را بشناسید و سعی کنید آن را مشاهده کنید، و سپس رها کنید. تکنیک دیگر «قضاوت مثبت» است. زمانی که متوجه می‌شوید در حال قضاوت منفی هستید، به دنبال ویژگی‌های مثبت باشید و آن‌ها را نیز در نظر بگیرید.

با استفاده از روش های بالا می توانید از شر افکار منفی خلاص شوید و فکری آسوده داشته باشید.

مطلب مشابه: تاثیر استرس بر پوست؛ آثار منفی استری از التهاب پوست تا نازک شدن آن

مطالب مشابه را ببینید!