مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

یکی از داروهای پرمصرف بین ایرانیان ژولفن یا همان ایبوپروفن ژله است که اگر زیاد مصرف شود می تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه عوارضی دارد؟

یکی از کارهای خطرناکی که خیلی از افراد انجام می دهند مصرف دارو به صود خودسرانه و بدون نسخه پزشک است که در کشور ما بسیار دیده می شود. ژلوفن یکی از این داروها محسوب می شود که مصرف آن بدون دستور و نسخه پزشک خیلی خطرناک است و اثرات جبران ناپذیری خواهد داشت.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

استفاده زیاد از قرص ژلوفن

مردم توجهی به عوارض خطرناک ژلوفن ندارند

بیماران قلبی باید در مصرف ژلوفن بسیار احتیاط کنند زیرا می تواند باعث افزایش حملات قلبی شود و مصرف طولانی مدت این دارو با دوز بالا می تواند باعث خونریزی معده و زخم های گوارشی شود و این اثرات بد در افراد مسن بالای 65 سال و افراد الکلی بیشتر دیده می شود. پیروکسیکام، ناپروکسن و دیکلوفناک جزو این دسته داروها هستند که به صورت موضعی، خوراکی و تزریقی به کار می روند.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

مصرف خودسرانه ژلوفن و عوارض این دارو

این دارو باید حتما با نسخه پزشک فروخته شود ولی بخاطر او تی سی بودن جزو داروهای فروش بدون نسخه است که در داروخانه ها فروخته می شود و یکی از پرمصرف ترین داروهای مسکن است که به صورت خودسرانه مصرف می شود.

در مصرف ژلوفن احتیاط کنید

شاید به دلیل اینکه فروش این دارو بدون نسخه پزشک امکان پذیذر است افراد فکر کنند که این داروی بی خطری است ولی این مسکن عوارضی زیادی دارد. باید گروه های خاص در مصرف این دارو بسیار مراقب باشند یا به طور کل مصرف نکنند.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

عوارض ژلوفن

بالا رفتن فشار خون با داروی ضد التهابی

مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی برای افرادی که فشار خون بالا دارند باعث می شود که کترل فشار خون آنها خارج از کنترل شود. به همین دلیل این داروها برای افرادی که فشار خون بالا دارند باید با دوز پایین و در دوره ای بسیار کوتاه زیر نظر پزشک انجام گیرد.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

داروهای ضد التهابی و بیماری های گوارشی

مصرف طولانی مدت این داروها می تواند باعث خونریزی معده و یا زخم های گوارشی شود و افراد بالای 65 سال و افرادی که سیگار می شکند و بیمارانی که مشکل خونریزی گوارشی دارند و افرادی که داروی آسپرین مصرف می کنند و دیگر داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند باید زیر نظر پزشک مصرف کنند.

استفاده از داروی ژلوفن باعث تشدید بیماری های کبد و کلیه می شود

افرادی که ناراحتی کلیه دارند، افرادی که بیماری کبدی دارند و کسانی که مشکل ناراحتی قلبی دارند باید داروهای ضد التهابی مصرف نکنند و در صورت نیاز حتما با نظر پزشک و با احتیاط فراوان این دارو را مضرف کنند.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

ناراحتی قلبی به دلیل استفاده از ژلوفن

استفاده از داروی ژلوفن حملات قلبی را افزایش میدهد

استفاده از داروی ژلوفن در بیمارانی که سابقه سکته مغزی و سکته قلبی دارند و افرادی که مشکلات قلبی و عروقی دارند خیلی خطرناک است و می تواند باعث افزایش حملات قلبی شود و به همین دلیل باید این دارو زیر نظر پزشک مصرف گردد.

مصرف خودسرانه ژلوفن چه بلایی سر بدن می آورد؟

حملات آسم به دلیل استفاده از ژلوفن

بیماران آسمی داروی ژلوفن را با احتیاط مصرف کنند

افرادی که آسم دارند باید در مصرف این دارو احتیاط کنند زیرا ژلوفن و این نوع داروها باعث حملات آسم می شوند. داروهایی که فروش آنها بدون نسخه پزشک انجام می شود بدون عارضه نیستند و باید حتما با دستور پزشک مصرف شوند.

مطالب مشابه را ببینید!