خطرات صاف کننده مو + عوارض و خطرات صاف کننده های مو و کراتینه کردن

خطرات و عوارض صاف کننده مو و کراتینه کردن

چند سالی است که کراتینه کردن موها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و این روزها و پیش از عید هم بازار کراتینه کردن گرم تر هم شده است زیرا همه می خواهند در نوروز زیبا باشند. البته تعریف آرایشگرها هم تاثیر دارد و شما را ممکن است وسوسه کند که کراتیه کنید و موهایی صاف داشته باشید. اما آیا واقعا کراتینه کردن موها را ابریشمی می کند؟ آیا مواد کراتینه سرطان زا نیستند؟ این پرسش ها را فقط یک متخصص پوست و مو می تواند پاسخ دهد.

 اطمینان نکنید

کراتینه کردن مو باعث خشکی و شکنندگی ریزش بعدی موها می شود که مورد تایید متخصصان نیست و توصیه نمی شود. به نظر نمی‌رسد هیچ متخصص پوستی این کار را انجام دهد و مطمئنا نیز به مراکزی که این کارها را انجام میدهند نمی‌توان اطمینان داشت.

صاف کننده معجزه‌گر!

کراتینه کردن مو یکی از روش‌های رایج صاف کردن مو و برطرف کردن وز موهاست و اصطلاحا به آن «صاف‌کننده، معجزه‌گر» لقب داده میشود. در واقع این روش را به عنوان نوعی روش طبیعی برای صاف کردن مو به‌کار میبرند، در حالی که مواد شیمیایی مضری برای انجام آن به کار میرود. عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شست‌وشوی مو که معمولا 72 ساعت پس از انجام درمان است، دیده میشود.

ساختمان مو را تخریب می‌کند!

ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده میشوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از دو یا سه بار شستن تامین نشود.

خطرات صاف کننده مو + عوارض و خطرات صاف کننده های مو و کراتینه کردن

سرطان‌زاست!

فرمالدئید، یک ماده سرطان‌زاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت میشود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است. اگرچه بیشتر سالن‌های زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده میکنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و باید بدانید فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز سرطان دارد. اگرچه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چراکه قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است.

واکنش‌های حساسیتی در انتظار شما

مثل سایر مواردی‌که برای مو انجام میشود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنش‌های آلرژیک در تعدادی از افراد همراه است. این علائم شامل خارش و دانه‌های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب میشوند. باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید. عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمیآورد.

ریزش مو می‌آورد

مشکل بزرگ دیگر ریزش مو در تعدادی از مصرف‌کنندگان این روش است. دیده شده که موها پس از اولین شست‌وشو از ریشه شروع به ریزش میکنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالن‌ها توصیه میشود، استفاده کنند. به‌علاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است.

خطرات صاف کننده مو + عوارض و خطرات صاف کننده های مو و کراتینه کردن

بهتر است عوارض را بدانید

هر نوع خاصی از کراتینه کردن موها با خطراتی همراه است و مشتری‌های کراتینه کردن مو باید با این خطرات بالقوه آشنایی داشته باشند و سپس آگاهانه این کار را برای صاف و براق کردن موها انتخاب کنند. کراتین یک پروتئین اساسی است که در بدن پستانداران یافت میشود و معمولا در مو، پشم، شاخ‌ها و ناخن‌ها وجود دارد. هنگام کراتینه کردن موها، محلولی روی موها استعمال میشود که کراتین با موها ممزوج شده و آسیب‌های کوتیکول مو ترمیم میشود.

نتیجه‌های متفاوت

نتایج درمان‌های کراتینه کردن مو بین استفاده کننده‌ها متفاوت است.  در بعضی‌ها همان انتظاری که از قبل دارند، برآورده میشود و ماه‌ها موها‌یشان صاف و لخت باقی میماند ولی در بعضی دیگر رضایت‌مندی کمتر است و فقط تا چند هفته موها به حالت اولیه باقی میماند. بسیاری از افراد نگران کاربرد فرمالدئید در فرآورده‌های کراتینه کردن موها هستند و تصمیم میگیرند در مراتب بعد از فرآورده‌های فاقد فرمالدئید استفاده کنند.  حقیقت این است که هر چند تب کراتینه کردن موها در سالن زیبایی و آرایشگاه‌ها بالا گرفته اما افراد باید از خطرات آن آگاه باشند.

خوراكیهای كراتینه كننده!

کراتین توسط کراتینوسیت‌ها (که سلول‌های زنده‌ای هستند) ساخته شده و قسمت بزرگی از بدن شامل پوست، مو و ناخن‌ها را تشکیل میدهد. این سلول‌ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت میکنند و نهایتا دچار مرگ شده و لایه محافظ را تشکیل میدهند. هزاران هزار سلول کراتینوسیت همه روزه دچار ریزش میشوند. آسیب لایه خارجی کراتین میتواند پوست، مو یا ناخن را بیمار و پوسته‌دار کند. با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگه داشتن مو و ناخن، کراتین میتواند تا اندازه‌ای به رشد خود ادامه دهد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن میشود.

كراتینه چقدر دوام دارد؟

واقعیت این است که کراتینه کردن مو که امروزه خیلی رایج شده، میتواند موهای فرد را صاف و نرم کرده و آن را به مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه دارد. این روش که امروزه در بسیاری از آرایشگاه‌ها و سالن‌های مو وجود دارد و ممکن است انجام آن تا یک سال طول بکشد و پرهزینه است. شیوه برزیلی این فرآیند یک درمان دوگانه نیاز دارد. ابتدا موها با استفاده از کراتین که یک پروتئین طبیعی است تقویت شده سپس ساختار مو با استفاده از مواد شیمیایی دگرگون میشود تا صاف شود.

خطرات صاف کننده مو + عوارض و خطرات صاف کننده های مو و کراتینه کردن

موهای‌تان فدا بشوند

زمانی كه آرایشگرها و مدیران سالن‌های زیبایی درباره لطافت و صافی موهایتان بعد از كراتینه كردن و زود حالت گرفتن آنها صحبت میكنند بیشتر خانم‌ها برای این كار داوطلب میشوند. شاید تنها دلیلی كه بعضی خانم‌ها از كراتینه كردن موهایشان صرف‌نظر میكنند هزینه بالای این عمل باشد. معمولا بسته به مناطق مختلف شهر و البته جنس، پرپشتی یا كم‌پشتی و طول موهایتان باید از حداقل 200 تا حداكثر یک میلیون تومان هزینه كنید. از آنجا كه آرایشگرها دلیل قیمت بالای كراتینه كردن را بالا بودن قیمت مواد اولیه آن می‌دانند بسیاری از خانم‌ها در این تله میافتند.

ما علاوه بر قیمت بالا این كار عواقبی هم دارد كه بهتر است قبل از امتحان كردن آن بدانید. مواد كراتینه با اینكه چند روزی ظاهر زیبا به موهایتان میدهد اما بعد از گذشت كمتر از یك‌ماه موهایتان را به سمت كدر شدن خواهد برد. از طرفی كافی است چند باری بعد از كراتینه از اتوی مو استفاده كنید. با این كار آسیب وارد شده به ساقه موهایتان آنقدر زیاد خواهد بود كه مجبورید موهایتان را كوتاه كنید.
مطالب مشابه را ببینید!