مجله تاپ‌ناز‌

“حلیم بوقلمون” طرز تهیه حلیم خوشمزه بو قلمون و نکات پخت آن

طرز تهیه حلیم بوقلمون آسان است و می توانید این غذای مقوی را با روشی راحت تهیه کنید.

فوت و فن پخت حلیم بوقلمون با روشی راحت

حلیم بوقلمون غذایی مقوی و سنتی است که می توانید در وعده صبحانه و یا در ماه رمضان در وعده افطاری آن را میل کنید. طعم این غذا بیش نظیر است و وقتی کمی شکر، کره و دارچین در آن ریخته شود بسیار خوشمزه تر هم می شود.

 

حلیم بوقلمون

روش پخت حلیم بوقلمون در منزل

مواد اولیه برای تهیه حلیم

  •  گندم پوست کنده  400 گرم
  •  گوشت فیله بوقلمون یا گوشت گردن گوسفند حدود 400 گرم
  •  آب    1ونیم لیتر
  • پیاز    1 عدد متوسط
  •  نمک نصف قاشق چایخوری
  • زرد چوبه به اندازه نوک قاشق چای خوری
  •  روغن حیوانی یا کره آب شده به مقدار لازم
  •  شکر و دارچین به مقدار لازم برای تزیینات
  • کنجد و پودرنارگیل برای تزیین

حلیم بوقلمون

طرز تهیه حلیم بوقلمون و نکات درست کردن آن

باید قبل از تهیه کردن غذا گندم پوست کنده را بشویید و 8 ساعت در آب قرار دهید تا خیس بخورد چون گندم هر چه بیشتر خیس بخورد زودتر می پزد. گندم های خیس خورده را با مقداری آب بر روی حرارت بگذارید تا جوش بخورد و بعد از جوشیدن حرارت شعله را کم کم می کنیم تا حدود 4 تا 5 ساعت گندم درون آب بپزد و کاملا باز شود. باید مدام در حین پخت گندم به آن سر بزنید، هر 5 دقیقه  با قاشق باید غذا را هم بزنید تا گندم ها ته نگیرند و اگر حس کردید آب آنان کم شده است یک لیوان دیگر آب به آن اضافه کنید تا به غلظت مناسب برسد.

روش پخت حلیم خوشمزه

در فاصله ای که گندم ها در حال پخست هستند فیله را با نمک، زردچوبه، فلفل و پیاز و در حدود 1 لیتر اب در ظرفی دیگر قرار دهید و توجه کنید که این فیله ها باید خوب مغزپخت شوند. وقتی که کاملا پخت آن را از آبش جدا می کنیم و سپس صاف می کنیم چون به آبش در استفاده از بوقلمون نیز احتیاج داریم و بعد از اینکه فیلمه ها سرد شدند ریش ریش می کنیم.  منتظر می مانیم تا گندم ها کاملا بپزند و به غلظت مناسب برسند و کاملا آب را جذب خود بکنند بعد از اینکه حلیم پخت می گذاریم تا سرد شود و بعد در حجم های کم آن را درون دستگاه مخلوط کن میریزیم و به اندازه 1 تا 2 دقیقه می گذاریم درون میکسر تاخوب له شود و بعد حلیم میکس شده را درون یک صافی میریزیم و با قاشق به صورت دورانی به روی آن فشار می اوریم تا حلیم کاملا در ظرفی که زیر صافی قرار دادیم ریخته شود. البته در حین انجام این کار می توانید مقداری از آب گوشت بوقلمون را درون حلیم بریزید تا سفت نشود و راحت از درون صافی رد شود. تمام حلیم را به همین شیوه مراحل انجام دهید.

 

حلیم بوقلمون

آشنایی با طرز تهیه حلیم بوقلمون و نکات تکمیلی آن

وقتی که حلیم بوقلمون صاف شد با فیله بوقلمون ریش ریش شده مخلوطش می کنیم و روی حرارت ملایم به مدت 30 تا 40 دقیقه خوب هم میزنیم تا ته نگیرد و حلیمی کش دار و غلظ شود بعد از اینکه حلیم خوب با گوشت مخلوط شد و قوام کافی را بدست اورد آن را از روی شعله برمیداریم و درون ظرف دلخواه می ریزیم و با مقداری گوشت بوقلمون ریش ریش شده که از قبل برای تزیین کنار گذاشته ایم و دارچین، شکر، کنجد و پودر نارگیل و مقداری کم روغن حیوانی با کره آب شده تزیینش می کنیم. حلیم خوشمزه بوقلمون آماده به تزیین است.

نکات تکمیلی در مورد حلیم بوقلمون

حلیم بوقلمون جزو دسته آش و حلیم است. زمان آماده سازی مواد اولیه 20 دقیقه و زمان انتظار برای خت آن 4 ساعت می باشد. این غذا را می توانید در وعده صیحانه و پیش غذا میل کنید. در ماه رمضان می توانید این غذا را به عنوان افطاری میل کنید. دستور تهیه این مطلب برای 8 نفر است.

مطالب مشابه را ببینید!