حمید سوریان اولین مدال طلای ایرانیان در المپیک را گرفت

رقابت های کشتی المپیک 2012 عصر امروز در حالی در سالن اکسل لندن آغاز شد که یکی از رقابت های یکی از امیدهای کسب مدال طلای ایران چشم های زیادی را به تشک کشتی رقابت های 55 کیلو دوخته بود. حمید سوریان که با کسب پنج مدال طلای رقابت های جهانی جای خالی طلای المپیک را در کلکسیون افتخارات ورزشی خود و کشورمان کم می بیند امروز به مصاف حریفان خود رفته و و با دو پیروزی امیدها را برای کسب مدال طلا بالاتر برده است.
سوریان پیشتر اعلام کرده بود که تا المپیک ۲۰۱۲ در وزن ۵۵ کیلوگرم کشتی می‌گیرد و پس از آن قصد دارد که در یک وزن بالاتر کشتی بگیرد؛ به عبارتی بهتر، این آخرین شانس سوریان برای کسب مدال طلای وزن 55 کیلوگرم در المپیک محسوب می شود.
شاید جالب باشد که بدانید حمید سوریان 27 ساله (متولد دوم شهریور ۱۳۶۴) در سالهای ۸۴ و ۸۵ به عنوان برترین کشتی گیر فرنگی کار کشورمان انتخاب شده و در سال 86 عنوان قهرمان قهرمانان کشورمان را به خود اختصاص داده بود تا روند موفقیت های پی در پی وی را تبدیل به شانس نخست کسب مدال طلای کشورمان در المپیک پکن کند و شکست وی در آن رقابت ها، ناکامی بزرگ کاروان ورزشکاران ایران لقب بگیرد.
قرعه مناسب سوریان:
خوشبختانه حميد سوريان پس از مراسم وزن کشي شب گذشته مدعيان 55 کيلوگرم با قرعه خوبي روبه‌رو شد. او پس از استراحت در دور اول بايد به مصاف “آرسن ارالي يف” از قرقيزستان برود که سابقه شکست اين حريف را نيز دارد.
پیروزی در گام اول:
حمید سوریان پس از استراحت در دور اول رقابت ها ساعت 16:30 امروز به وقت ايران در سالن “اکسل” شهر لندن به مصاف آرسن ارالي‌يف از قرقيزستان رفت. سوريان در اين ديدار در 3 تايم و با نتايج (4 بر صفر)، (صفر بر 2) و ( دو بر يک) مقابل ارالي‌يف، قهرمان 2011 آسيا، به پيروزي رسيد و راهي يک چهارم نهايي شد.
وي در دور سوم و براي حضور در نيمه نهايي با برنده ديدار پيتر مودوس از مجارستان و المورات تاسمراداف از ازبکستان مبارزه خواهد کرد.
حمید سوریان طلا گرفت
 
سوریان از سد «مودوس» هم گذشت:
سوریان در دومین مصاف خود هم در برابر کشتی گیر مجارستانی به پیروزی رسید تا امیدها برای کسب مدال طلا بیشتر شود. وی در کنتر از یک ساعت پس از پیروزی برابر کشتی گیر ازبک به مصاف مودوس مجار رفت و ديدار در 2 تايم و با نتايج (2 بر صفر) و (يک بر صفر) مقابل پيتر مودوس، نايب قهرمان 2012 اروپا و نفر پنجم جهاني 2011 از مجارستان به پيروزي رسيد و راهي نيمه‌نهايي شد.
حریف سوریان در مرحله نیمه نهایی به مصاف کشتی گیر دانمارکی و نفر سوم جام جهانی 2009 می رود. رقابت حمید سوریان و هاکان نيبلوم تا دقایقی دیگر در سالن اکسل لندن برگزار خواهد شد.
 حمید سوریان طلای المپیک
سوریان نخستین فینالیست وزن 55 کیلو گرم
با سوت «رجین لگلوت» فرانسوی رقابت «حمید سوریان» و «هاکان نيبلوم»  بر روی تشک شماره دو آغاز شد.
– وقت نخست با یک خاک و اجرای یک بارانداز از سوی حمید سوریان سه بر صفر به سود حمید سوریان به پایان رسید.
– نتیجه صفر صفر در یک دقیقه و سی ثانیه وقت دوم باعث شد تا هاکان نيبلوم  در خاک حمید سوریان بخوابد و نابغه کشتی فرنگی ایرانی با یک بارانداز بی نقص سه دقیقه دوم  سه بر صفر به سود خود به پایان ببرد و راهی فینال شود.
بدین ترتیب سوریان با شکست کشتی گیر دانمارکی به عنوان نخستین فینالیست وزن 55 کیلوگرم انتخاب شد.
 برای تعیین دومین فینالیست «گوی جین چوی» از کره جنوبی به مصاف «روشن بایرامف» آذربایجانی خواهد.
– بر اساس اعلام قبلی مسئولان برگزاری مسابقات، رقابت فینال وزن پنجاه و پنج کیلوگرم کشتی فرنگی راس ساعت 19:03 دقیقه به وقت لندن (ساعت 22 و 33 دقیقه به وقت تهران) برگزار خواهد شد.
طلای حمید سوریان
بارامف رقیب سوریان در فینال شد
دیگر رقابت نیمه نهایی وزن 55 کیلوی کشتی فرنگی با پیروزی نزدیک «روشن بایرامف» آذربایجانی برابر حریف کره ای خود به پایان رسید تا حریف سوریان در فینال مشخص شود. بایرامف کشتی گیر 25 ساله حریف خود را با نتایج نزدیک یک بر صفر و دو بر صفر شکست داد و به فینال رسید تا ساعت 22:33 در مقابل حمید سوریان قرار گیرد.
روشن بایرامف که قهرمان که در رقابت های جهانی کشتی فرنگی سال 2011 که در غیاب حمید سوریان برگزار می شد به مقام قهرمانی رسید. این کشتی گیر 160 سانتی متری در المپیک پکن به مدال نقره دست یافت در حالی که حمید سوریان ان رقابت ها را با بد شانسی و کسب رتبه پنجم به پایان رساند.
عباسی و علی اف تماشاگر ویژه سالن اکسل
از نکات جالب توجه در زمان برگزاری مسابقات نیمه نهایی، حضور عباسی، وزیر ورزش و جوانان کشورمان و حیدر علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در سالن برگزاری مسابقات بود
با حریف سوریان در فینال آشنا شویم
روشن بایرامف متولد سال 1987 میلادی در باکو، پایتخت اذربایجان است. وی کشتی قهرمانی را از سال 1999 (یک سال بعد از حمید سوریان) اغاز کرده است. بایرامف در قیاس با حمید سوریان یک سال جوانتر و ده سانتی متر کوتاه تر است. این کشتی گیر آذربایجانی که به گواه سایت رسمی مسابقات المپیک به زبان روسی حرف می زند(! ) تا کنون موفق به کسب یک طلا، یک نقره و یک برنز جهانی شده و نائب قهرمانی المپیک پکن و دو قهرمانی اروپا را در کارنامه دارد.
بارزترین نکته درباره حریف نهایی سوریان، کسب سهمیه ورودی المپیک لندن با قهرمانی وی در مسابقات جهانی استانبول (2011) است که همین مهم سبب شده تا جایگاه نخست در رتبه بندی جهانی در اختیار وی قرار گرفته و سوریان به مقام دوم نزول کند؛ جایگاهی البته شکننده که تحت تاثیر نتیجه رقابت امشب این دو ورزشکار قرار دارد
نخستین مدال پس از چهل سال…
با حضور سوریان در فینال مسابقات، در حالی کسب نخستین مدال در کشتی فرنگی برای کشورمان محقق شد که کشتی گیران فرنگی کشورمان بیش از چهل سال در کسب مدال المپیکی ناکام مانده بودند.
گفتنی است که آخرین مدال کشتی فرنگی کشورمان در المپیک، مدال نقره‌ای است که در بیستمین دوره المپیک نوین در مونیخ  توسط رحیم علی آبادی، البته در وزن 48 کیلوگرم کسب شد
بایرامف طعم شکست از سوریان را چشیده است
این دومین باری است که سوریان و بایراموف برای دومین بار است که در رقابت فینال در مقابل یکدیگر می ایستند؛ نخستین بار این اتفاق در مسابقات قهرمانی جهان در سال 2006 در گوانگجوی چین رخ داد که در آن مصاف، سوریان موفق شد با شکست رقیب آذربایجانی، دومین مدای طلای جهانی خود را کسب نماید؛ افتخاری که تا کنون به 5 طلای جهانی برای وی ارتقا یافته است.‬
‫به عبارتی بهتر، نخستین افتخار روشن بایراموف در دنیای کشتی، با شکست از نابغه کشتی فرنگی ایران و کسب مدال نقره جهانی برای وی بدست آمده است
مطالب مشابه را ببینید!