مجله تاپ‌ناز‌

داشتن رابطه جنسی با وجود سرطان پروستات

داشتن رابطه جنسی با وجود سرطان پروستات

مشکل رابطه جنسی و اختلال نعوظ بعد از سرطان پروستات

بعد از ابتلا به سرطان پروستات خیلی از مبتلایان تصور می کنند که دیگر نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند. در این نوشتار در مورد بهبود رابطه جنسی برای افرادی که سرطان پروستات دارند می پردازیم.

خیلی از آقایان بعد از درمان سرطان پروستات در سکس دچار مشکی می شوند اکا باید بدانید که این مشکلات موقتی هستند و درمان می شوند.

اگر شما هم دچار چنین مشکلی شده اید شاید کمی احساس نا امیدی کنید، اما به مرور زمان و با انجام درمان درست بعد از سرطان پروستات می توانید زندگی عادی داشته باشید و رابطه جنسی سالمی داشته باشید

در کنار عصب ها، عروق خونی و عضلات، اندام پروستات نیز یکی از عوامل مهم است که به نعوظ مرد کمک می کند. پرتو درمانی و جراحی که برای درمان سرطان استفاده می شود می توانند به پروستات آسیب وارد کنند و رسیدن به ارگاسم و نعوظ را با مشکل جدی روبرو کنند. اگر قبل از ابتلا به سرطان پروستات دچار مشکل نعوظ بوده اید، بعد از آن نیز این مشکل را خواهید داشت.

هورمون درمانی میزان هورمون تستوسترون را در بدن کم می کند که بر روی میل جنسی و عملکرد جنسی تاثیر می گذارد.

یکی از مشکلات رایجی که بعد از سرطان پروستات پیش می آید اختلال نعوظ است که حدود 80 درصد از مردانی را که تحت درمان سرطان پروستات قرار گرفته اند را درگیر می کند. اختلال نعوظ باعث می شود که مرد نتواند به نعوظ برسد ( آلت تناسلی بلند و محکم نمی شود) و یا نعوظ خود را برای دخول نتواند حفظ کند. اما اگر حتی بعد از درمان هم اختلال نعوظ داشته باشید از هم می توانید به ارگاسم برسید. اکثر مردان می توانند ارگاسم را بدون نعوظ هم داشته باشند.

دیگر مشکلات به وجود آمده بعد از درمان سرطان پروستات عبارتند از: 

ارگاسم خشک، فرد مایع منی تولید نمی کند

کوچک شدن آلت تناسلی

کاهش تمایل جنسی

این مشکلات ممکن است چندین هفته یا حتی بیشتر طول بکشد. برطرف شدن آن بستگی به نوع درمان و همچنین احساس فرد بستگی دارد. بیش از نیمی از مردانی که جراحی عصب پروستات یا پرتودرمانی دارند، طی یک سال پس از درمان شاهد بهبود در رابطه جنسی خود خواهند بود.

توانبخشی آلت تناسلی

توانبخشی آلت تناسلی به الت تناسلی کمک می کند که بعد از پرتو درمانی و یا جراحی به حالت اولیه خود برگردد.گرچه داده های زیادی در مورد نظریه توانبخشی آلت تناسلی وجود ندارد، اما برخی حامیان این نظریه می گویند نعوظ مکرر می تواند سطح اکسیژن را افزایش داده و جریان خون را بهبود بخشد که به حفظ سلامت آلت کمک می کند.

اگر بخواهید این روش را امتحان کنید، نیاز است به طور منظم آلت را تحریک کنید. درمان اختلال نعوظ نیز می تواند به این فرایند کمک کند.

دارو پس از سرطان پروستات

داروهای شناخته شده از جمله سیلدنافیل sildenafil، نادالافیل tadalafil و واردنافیل vardenafil قرص هایی هستند که می توانید برای بهبود جریان خون به آلت تناسلی مصرف کنید. این داروها در صورتی که به سرطان پروستات مبتلا باشید، به درمان اختلال نعوظ کمک می کنند، اما تنها زمانی که عصب ها به واسطه جراحی یا پرتودرمانی آسیب ندیده باشند.

همچنین می توانید یک قرص کوچک آلپرستادیل alprostadil را روی نوک آلت تناسلی خود قرار دهید. این قرص بدون تحریک آلت به افزایش گردش خون به این بخش کمک می کند. روش دیگر تزریق دارو به آلت تناسلی است.

دستگاه های کمک کننده پس از سرطان پروستات

دستگاه وکیوم یا پمپ آلت می تواند خون را به داخل آلت بکشد. این دستگاه ها برای مردانی که به نعوظ می رسند اما نمی توانند آن را حفظ کنند، موثر است. ایمپلنت آلت از طریق جراحی نیز روش موثری است.

مطلب مشابه: چرا باید هر روز رابطه جنسی داشت؟ 10 دلیل مهم برای رابطه جنسی

اکسی توسین و درمان های پس از سرطان پروستات

این دارو را حدود 10 دقیقه قبل از برقراری رابطه جنسی زیر زبان خود می گذارید تا در رسیدن به ارگاسم به شما کمک کند.

مکمل های مصرفی پس از سرطان پروستات

برخی مردان برای بهبود میل و عملکرد جنسی از مکمل های گیاهی و سایر مکمل ها استفاده می کنند، مانند دی هیدرواپی آندرواسترون* dehydroepiandrosterone، ال آرژینین L-arginine، جینکو ginkgo، جنسینگ ginseng و روی. برخی از این مکمل ها ممکن است خطرناک باشند و برخی دیگر نیز هیچ پشتوانه علمی برای اثبات اثربخشی ندارند. بنابراین قبل از مصرف هر نوع مکمل ابتدا حتما با پزشک مشورت کنید.

* هیدرواپی آندروسترون dehydroepiandrosterone یا DHEA : فراوان ترین هورمون مردانه (آندروژن) است که غدد فوق کلیه و تا حدی تخمدانها و بیضه ها تشرح می کنند. این ماده پیش ساز سایر هورمونها نظیر تستوسترون و استروژن است. حداکثر میزان آن در سن ۲۵ سالگی در بدن ترشح می شود.

مطلب مشابه: این 7 کار را قبل از رابطه جنسی انجام دهید

سبک زندگی سالم پس از سرطان پروستات 

ورزش منظم همراه با رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزی ها، غلات سبوس دار و ماهی می توانند خطر بروز اختلال نعوظ را کاهش دهند.

اگر سیگار می کشید یا الکل زیاد مصرف می کنید رسیدن به نعوظ برایتان سخت تر خواهد بود. تمرینات کگل به تقویت عضلات کف لگن کمک می کنند. تقویت این عضلات به بهبود توانایی برای رسیدن به نعوظ نیز کمک می کند.

استرس و اضطراب باعث ترشح آدرنالین در بدن می شود که بر روی رابطه جنسی شما تاثیر می گذارد. هر چه میزان اضطراب و نگرانی شما بیشتر باشد، مشکلات بیشتری خواهید داشت. بنابراین بهتر است استرس خود را مدیریت کنید.

دیدگاه فرد بیمار نسبت به رابطه جنسی

مهم ترین قسمت دیدگاه شما نسبت به مشکل به وجود آمده است. با همسر خود صحبت کنید. صادقانه در مورد انتظارات و ترس های خود صحبت کنید. اجازه دهید همسرتان احساسات شما را بداند و فرض را بر این نگذارید که او همه چیز را می داند.

می توانید از روش های مختلفی برای تحریک و برقراری رابطه جنسی سالم استفاده کنید و اگر روش های امتحانی موثر نبودند، توصیه می کنیم به متخصص سکستراپی مراجعه کنید.

مطلب مشابه: 4 راز برای تقویت کردن و لذت بردن از رابطه جنسی

مطالب مشابه را ببینید!