مجله تاپ‌ناز‌

نحوه جلوگیری از ریزش موی ارثی و درمان کردن آن

ریزش ارثی مو

ریزش موی ارثی نوعی ریزش مو است که بعضی از افراد دارند ولی نمی دانند که چه نشانه هایی دارد و چطور درمان می شود، در این مطلب با روش های تشخیص و درمان “ریزش موی ارثی” شما را آشنا می کنیم.

ریزش موی ارثی را چطور تشخیص دهیم و درمان کنیم؟

یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو، ریزش موی ارثی است، کچلی ارثی یک بیماری نیست و فقط یک مشکل طبیعی است که به دلیل ترکیبی از ژنتیک، سطح هورمون و فرآیند پیری ایجاد می شود.

تمام آقایان و خانم ها در سنین مختلف دچار ریزش مو می شوند با این حال، تا 40 درصد مردان و زنان یک فرم واضح تر از این وضعیت را تجربه می کنند. ریزش مو به صورت معمول بعد از 20 سالگی شروع می شود، اگر چه این تغییرات در زنان بعد از یائسه شدن دیده می شود این حالت همچنین به آروپیک اندروژنتیک و درمردان، طاسی الگوی مردانه نامیده می شود.

محققان در مورد این علت تحقیقات بیشتری داشتند؛ تحت تاثیر یک فرم هورمون مردانه تستوسترون، چرخه طبیعی رشد مو تغییر می کند و باعث می شود موها کوتاه تر، نازک تر و یا کوچک تر شود و در آخر، رشد مو در قسمت های خاص از پوست سر به صورت کمل متوقف می شوند، که باعث الگوی ریزش مو می شود.

بر خلاف باور عامیانه که طاس شدن از خانواده مادر به ارث برده می شود، به نظر می رسد که این وضه به ژن های هر هم پدر و هم مادر بستگی دارد.

ریزش ارثی مو

تشخیص، درمان، پیشگیری از ریزش موی ارثی

علائم ریزش موی ارثی:

ریزش موی ارثی سر با نازک شدن موها آغاز می شود و اغلب ریزش مو در قسمت های پوست سر پیشرفت می کند. ریز موها بر روی بالش، در وان حمام یا روی شانه علائم غیر قابل اعتماد ریزش مو است و به طور متوسط افراد روزانه 100 مو را از دست می دهند و ممکن است موهای بیشتری تحت شرایط خاصی مانند بعد از زایمان یا یک بیماری جدی از دست برود.

در مردان ریزش موبه صصورت معمول از تاج سر شروع می شود و در یک الگوی M شکل ادماه پیدا می کند. در مرحله پیشرفته ترین، تنها یک قسمت از مو در کنار و پشت پوست سر باقی می ماند.

در خانم ها ریزش مو بیشتر گسرتش پیدا می کند، اما به صورت پنهان است، بالا و وسط سر اغلب تخت تاثیر قرار میگیرد، در الگوی درخت کریسمس. در مقایسه با آقایان خط مو در پیشانی معمولا باقی می ماند. از دست دادن کامل مو در هر مکن از روی پوست سر غیر معمول است و ممکن است که علت دیگری از جمله آلوپسی اریاتا (اخالا سیستم ایمنی بدن که باعث ایجد لکه های قهوه ای می شود)، عفونت ثارچی و یا دیر شرایط باشد.

ریزش ارثی مو

 نشانه های ریزش موی ارثی

تشخیص ریزش موی ارثی :

کچلی ارثی ،معمولا توسط هر دو الگو و سابقه ریزش مو در اعضای خانواده تشخیص داده می شود در اکثر افراد، هیچ آزمایش دیگری لازم نیست.

مدت انتظار:

ریزش مو دائمی است.

جلوگیری از ریزش موی ارثی :

اگر شما شروع به از دست دادن مو در یک الگوی ارثی میکنید، ممکن است قادر به کاهش ریزش مو با استفاده از (minoxidil Rogaine) و یا فیناستراید (Propecia)باشید.مینوکسیدیل می تواند توسط مردان و زنان استفاده شود، در حالی که فیناسترایدمعمولا فقط برای مردان استفاده می شود.

ریزش ارثی مو

جلوگیری کردن از ریزش موی ارثی

درمان های پیشنهادی ریزش موی ارثی :

مینوکسیدیل و فیناستراید ممکن است مانع از ریزش مو و رشد موهای جدید شما شوند با این حال، این اثر از یک شخص به شخص دیگر کاملا غیر قابل پیش بینی است. علاوه بر این، انواع تکنیک های جراحی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، از جمله:

کاهش پوست سر :

نوار پوستی سر به منظور کاهش اندازه یک نقطه طاس در جراحی برداشته می شود.

فلپ مو :

نوار پوستی با رشد موی مناسب می تواند از یک منطقه کم اهمیت تر به یکی از مناطق مهم تر منتقل شود.

پیوند و کاشت مو بهترین راه درمان ریزش موی ارثی:

– شاخه های کوچکی از پوست حاوی یک تا 15 مو از پشت یا سمت پوست سر به یک منطقه ی دیگر منتقل می شوند. “Micrografts” جدید که حاوی موهای خیلی کم است، بهترین نتایج را به دست می آورند، اما گران تر و زمان گیر تر از انواع قدیمی تر پیوند موهستند. برای تکمیل درمان لازم است تا 700 پیوند مو صورت گیرد که ممکن است تا دو سال طول بکشد تا نتیجه دهد.

ریزش ارثی مو

کاشت مو از بهترین روش ها برای درمان ریزش موی ارثی

چه زمان با متخصص تماس بگیریم:

اگر یکی از علائم زیر را داشته باشید، با یک متخصص تماس بگیرید:

آنها می توانند مشکلی به جز کچلی ارثی را نشان دهند:

موهایی که به طور ناگهانی یا در یک ناحیه خالی می شوند.

ریزش مو (ظاهر “کک”)

قرمزی، پوسته پوسته شدن یا زخم پوستی در ناحیه ریزش مو

ریزش مو در زنان زیر 30 سال

نشانه های سطح بالای تستوسترون در زنان، از جمله دوره های قاعدگی غیر طبیعی، کلفت شدن صدا، آکنه، ریزش مو در الگوی مردانه یا رشد مو در مکان های غیر معمول (صورت، سینه)

اکثر پزشکان و متخصصین پوست فیناستراید را به افرادی که مایل به استفاده از آن هستند، تجویز می کنند. اگر شما علاقه مند به جراحی زیبایی هستید، با جراح زیبایی یا متخصص پوست در ریزش مو مشورت کنید.

به استثنای درمان پیشگیرانه، ریزش موی ارثی در طول زمان بیشتر می شود به طور کلی، اگر ریزش مو زودتر شروع شود، شدید تر می شود. اگر مینوکسیدیل یا فیناستراید، استفاده شود، باید به صورت نامحدود ادامه یابد تا نتایج را حفظ کند.

ریزش ارثی مو

ریزش مو در زنان و ریزش ارثی موی سر

مطلب مشابه: انواع ریزش مو و طاسی و راه درمان آنها

مطالب مشابه را ببینید!