مجله تاپ‌ناز‌

ترفندهای خانه تکانی + 7 مرحله برای خانه تکانی برای عید

بهترین ترفندهای خانه تکانی + مراحل خانه تکانی قبل عید

در این بخش تاپ ناز ترفندهایی برای خانه تکانی را برای شما شرح می دهیم. خانه تکانی را باید هر 6 ماه یک بار انجام دهید، ولی با نزدیک شدن به عید نوروز و سال جدید چه بخواهیم یا نخواهیم مجبوریم خانه تکانی کنیم. اما باید چه کنیم تا ین کار را سریع و با کیفیت انجام دهیم؟ خانه تکانی را چطور و از کجا شروع کنیم؟ در این مطلب به صورت کامل در مورد خانه تکانی به شما می گوییم و مراحل آن را شرح می دهیم.

در ابتدا وسایل نظافت را آماده کنید

از شب قبل تمام وسایل و لوازم تمیز کننده را تهیه کنید و کنار هم قرار دهید. محصولات پاک کننده، کیشه آشغال، دستکش ظرفشویی، برس و یک وسیله پخش کننده آهنگ باری ایجاد هیجان و انگیزه هم داشته باشید.

خانه تکانی

با قرار دادن تمام وسایل در یک مکان دیگر نیاز نیست که وقت برای پیدا کردن آنها صرف کنید و درگیری ذهنی پیدا کنید.

آماده کردن غذا

شاید وسوه شوید که مستقیم به سوی تمیز کردن خانه بروید ولی بهتر است ابتدا برای وعده های غذایی برنامه ریزی کنید تا ادامه کار برای شما راحت تر می شود. یک صبحانه سالم می تواند باعث شود که شما انرژی بیشتری داشته باشید.

خانه تکانی

البته استفاده از وسیله‌اي مانند آرام پز و یا سفارش دادن غذا از بیرون، یک راه نجات برای شـما خواهد بود. سعی کنید مقداری اسنک ساده دم دست بگذارید تا موقع ماراتن تمیز کردن خانه ضعف نکنید. ابتدا باید مقداری کره بادام زمینی را برای درست کردن یک ساندویچ سریع پیدا کنید، سپس یک ظرف غذای دردار را روی میز کار بگذارید.

از تایمر استفاده کنید

تصمیم بگیرید کـه چـه مدت زمانی را می خواهید برای هر اتاق صرف کنید سپس تایمر را روی آن زمان تنظیم کنید تا زمانتان را از دست ندهید.

خانه تکانی

وقتی هدف شـما تمیز کردن یک اتاق باشد، خودتان را وارد چالشی سرگرم کننده کرده اید اما شـما کـه نمیخواهید تمام روز را صرف تمیز کردن یک اتاق کنید بنابر این با خودتان بگویید آیا می توانم آنرا در عرض ۴۵ دقیقه تمیز کنم، بـه این ترتیب کل وقت تان در آن اتاق اتلاف نمی شود.

برای تمیز کردن خانه ابتدا سراغ ماشین لباسشویی بروید

برای تمیز کردن خانه با رفتن بـه تمامی اتاقها، هر چیزی راکه نیاز بـه شستن در لباسشویی دارد، جمع کنید. همانگونه کـه در حال انجام کار هستید اینکار را هم انجام دهید.

خانه تکانی

ملحفه تختخواب، پرده‌هاي دوش، دم فرشی، پادری حمام، رو بالشی و غیره را میتوانید برای شستشو بدون استفاده از دست و با خودرو لباسشویی گرد آوری کنید.

تمیز کردن خانه از جلوی در شروع می‌شود

خانه تکانی

قبل از این کـه شروع بـه تمیز کردن اتاقهای داخل خانه کنید، بـه بیرون خانه هم کمی توجه کنید. درصورت لزوم گرد و غبار بیرون خانه را تمیز کنید و لامپ دم در را درصورت خراب بودن تعویض کنید و زنگ در و صندوق پستی را تمیز کنید. دفعه بعد کـه بـه خانه بر می گردید، ورودی خانه واقعا بـه استقبال شـما می آید.

تمیز کردن داخل خانه را از حمام آغاز کنید

حالا کـه برای تمیز کردن خانه آماده هستید، تمیزی داخل خانه را از داخل حمام شروع کنید. نواک کارشناس خدماتی و نویسنده کتاب می گوید: اکثر مردم از تمیز کردن حمام وحشت دارند، بهمین خاطر اگر شـما تمیز کردن خانه را از حمام شروع کنید، بقیه کارها برای شـما آسان‌تر می شود. با استفاده از محصولاتی کـه ساییدگی ایجاد نکنند، شروع بکار کنید.

خانه تکانی

با خمیری ساخته شده از آب و جوش شیرین داخل و بیرون سنگ روشویی، دستشویی فرنگی و وان را بشویید بـه خصوص سمت بیرون انها را تاکید کنید. میتوانید قرص هاي آنتی اسید را در کاسه قرار دهید تا بـه تمیز کردن و ضد عفونی سطوح کمک کند. برای تمیز کردن رسوبات معدنی سردوش، یک کیسه پلاستیکی را تا نیمه از سرکه پر کنید و آن رابه سردوش متصل کنید.

کف حمام را خوب بسابید

در همان حال کـه محصولات پاک کننده آلودگی‌ها را تمیز میکنند، از قدرت بازوانتان برای سایر لکه‌هاي اطراف حمام استفاده کنید. جوش شیرین را روی روشویی بپاشید و آن رابا یک دستمال نرم و مرطوب بسابید.

خانه تکانی

هم چنین آب آنرا خالی کنید و با یک مسواک کهنه قسمت داخلی آنرا هم با جوش شیرین تمیز کنید. روشویی رابا آب جوش بشویید تا جوش شیرین شسته شود. آینه رابا یک دستمال میکروفایبر تمیز پاک کنید، نیازی بـه استفاده از محلول پاک کننده نیست.

نوبت تمیز کردن اتاق خواب است

بهتر اسـت کـه قبل از این کـه میانه روز برسد یعنی قبل از زمانی کـه بـه فکر چرت زدن بیفتید، بـه دنبال تمیز کردن اتاق خواب باشید. همانند سایر اتاقها بهتر اسـت بـه صورت چرخشی اتاق خواب را تمیز کنید یعنی از سقف تا کف اتاق؛ بنابر این خاک دوباره بـه جاهایی کـه تمیز کردید بر نمیگردد.

خانه تکانی

اگر پنکه سقفی دارید با استفاده از یک ترفند شروع کنید: یک روبالش را برگردانید بـه همان صورتی کـه باز اسـت و انگار می‌ خواهید بالش در آن فرو کنید آنرا روی یکی از تیغه‌هاي پنکه ببندید. همانطور کـه پنکه حرکت می کند روبالشی باعث می‌ شود کـه بجای این کـه گرد و غبار را جمع کند، بـه سمت کف اتاق پایین بیاید.

از جابجایی مبلمان اتاق خواب اجتناب کنید

شـما در مرحله اول ملحفه‌هاي اتاق خواب را در لباسشویی گذاشته‌اید اما حالا زمان خوبی برای تمیز کردن تشک اسـت. مقداری جوش شیرین را روی تشک خود بریزید. با استفاده از این ماده سطح pH تشک شـما متعادل می شود و بوی بد آن از بین میرود. وادار نیستید کـه تشک را برگردانید اما یک ملحفه تمیز برای خواب استفاده کنید.

خانه تکانی

بعد از چند ساعت برگردید و جوش شیرین روی تشک رابا استفاده از جارو برقی پاک کنید. بعد از اینکار کل اتاق خواب را خیلی تمیز جارو بکشید تا مطمئن شوید کـه زیر تخت و میز کنار تختخواب کامل تمیز شده اسـت. اگر کمد کشویی کنار تخت فضای خالی در زیر ندارد، دو کشوی پایینی را باز کنید تا بتوانید زیر میز آرایشی را تمیز کنید.

7 مرحله برای خانه تکانی در شب عید

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد.

هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید

خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هرچند که آپارتمانهی کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته میشوند.

اما این روزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی آید. روند داشتن خانه ای تمیز، بدون نگرانی و تشویش در طی ۷ مرحله به انجام میرسد:

۱. از همین حالا شروع کنید

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی خرید خوراکیها و در کل “خرید شب عید” و پذیرایی از مهمانها

خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور میکنید. مرحله اول؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

۲. فهرستی تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید
قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلا چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید. هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت میزنید، حس بسیار خوبی به شما دست میدهد و احتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

۳. کمی اینجا و کمی آنجا

برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید در این فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.

۴. گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد

اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده اید، نگران نشوید. بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها و قسمتهای “مخفی” را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!

۵. همه کارها را به تنهایی انجام ندهید
این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها بخواهید که تختهای خود را مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد و باعث خانه تکانی سریع تر میشود، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

۶. کارها را ساده کنید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آنرا نپوشیده اید راحت کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را در دستور کار خود قرار دهید.

۷. خوش بگذرانید
نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید میتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد. برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه ای خواهید داد. این جایزه میتواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.

مطالب مشابه را ببینید!