عطر خوشبوی مشک چگونه بدست می آید؟

عطر مشک

مشک در طول تاریخ بشریت به عنوان یکی از خوش‌بوترین و معروف‌ترین عطرها به شمار می‌رفته و امروزه نیز طرفداران خاص خود را دارد. مشک از کلمه عربی “مسک” نشأت گرفته است. مشک یکی از معدود عطرهایی است که منبع آن حیوانی است.

آهویی که مشک از آن گرفته می‌شود، با نام علمی Moschus moschi ferus شناخته می‌شود. این حیوان، آهویی است با قد یک متری، قهوه‌ای‌رنگ و سرعتی بالا که شکارچی‌ها به سختی می‌توانند آن را شکار کنند. این حیوان، بیشتر در ارتفاعات کوه‌های هیمالیا و مناطق جنگلی دامنه آن زندگی می‌کند.

این نوع آهو در مناطقی همچون تبت، سیبری، شمال غرب چین و برخی مناطق مرکزی آسیا نیز یافت می‌شود. تنها در زمان‌های خاصی از سال ـ مانند زمستان ـ می‌توان مشک را از بدن این آهو به دست آورد؛ زیرا در زمستان مشک که در اصل به صورت مایع است، جامد می‌شود

مراحل تولید مشک

پس از شکار این نوع آهو توسط شکارچیان، آن را ذبح کرده، کیسه یا غده مشک را از شکم او خارج می‌كنند. سپس این كیسه برای خشك شدن روی سنگ مسطح پهن شده و در معرض تابش نور آفتاب گذاشته می‌شود. گاهی هم آن را در روغن داغ‌شده خشک می‌کنند.

روش دوم به دست آوردن مشک، بدون شکار و ذبح انجام می‌شود. این کار زمانی روی می‌دهد که این غده به قدری بزرگ می‌شود که بدن آهو را به درد می‌آورد. او نیز با ساییدن بدن خود به سنگ، پوست شكمش  را پاره کرده و غده را از بدن خارج می‌کند. پس از آن شکارچیانی که از محل آن با خبر شده‌اند، به جمع‌آوری آنها می‌پردازند.

رنگ مشک، مِشکی است و بسیار کم‌یاب و گران‌قیمت است. این مسأله باعث شده که فروشندگان آن را با مواد دیگری مخلوط کنند تا وزن آن زیادتر شود! مشک مقدار زیادی ماده “کافئین” دارد! از همین رو برخی‌ها به جای چای یا قهوه، از آن استفاده می‌کنند. اما بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد خلل در دستگاه عصبی افراد می‌شود.

فواید و کاربردهای مشک

علاوه بر استفاده از مشک به عنوان عطر، می‌توان از آن به عنوان داروی آرام‌بخش و یا برای کاهش سردرد و درمان سرماخوردگی و نیز برای تقویت قلب و معده و چشم استفاده كرد.

گفتنی است نام “مشک” در قرآن کریم نیز ذکر شده و خداوند متعال از کلمه “مشک” برای صفت ابرار و افراد نیک استفاده کرده است.

در آیه 26 سوره مطفّفین آمده: «تعرف فی وجوههم نظرة النعیم * یسقون من رحیق مختوم * ختامه مسک وفی ذلک فلیتنافس المتنافسون»: از چهره‌هایشان (ابرار) آثار خرمی و خشنودی هویداست * آنها از نوشیدنی پاک، نوشانده می‌شوند * مهری که بر سر سبوی نوشیدنی نهاده شده، از مشکِ معطر است و آنها مشتاقانه آن عطر را استنشاق می‌کنند.

مطالب مشابه را ببینید!