مجله تاپ‌ناز‌

با همسر افسرده چطور باید رفتار کنیم؟

اگر کسی افسرده شود اطرافیان وی خیلی می توانند بر روحیه او تاثیر گذار باشند و در این بین همسر نقش پر رنگ تری دارد، همسر باید رفتار صحیحی از خود نشان دهد تا رنج و میزان درد بیمار کمتر شود و او خیلی سریع تر درمان شود.

نحوه برخورد و رفتار با همسر افسرده و دارای مشکلات روحی

از هر خانم یکی از آنها در طول زندگی خود افسرده می شود. این بیماری فقط مختص افراد ضعیف نیست. میزان ابتلای افسردگی آقایان نسبت به خانم ها تا حدود 50 درصد کمتر است ولی عوامل محیطی و اجتماعی می تواند باعث عدم تشخیص بیماری در آنان شود.

نقش روابط بیمار افسرده با نزدیکان و به خصوص همسر در مورد افسردگی بسیار با اهمیت است. اطرافیان نقش مهمی در درمان بیمار دارند و در این بین نقش همسر از همه مهمتر می باشد. همسر می تواند میزان درد و رنج بیمار را کاهش دهد و فرایند بهبود بیمار را سریع تر کند. با رعایت کردن نکات زیر می توانید به همسر افسرده کمک کنید.

اصول رفتار با همسر افسرده

همسر افسرده

نحوه رفتار کردن با همسری که افسرده شده

چطور افسردگی همسر خود را تشخیص دهیم؟

1.تشخیص به موقع افسردگی

افسردگی را باید به موقع تشخیص داد زیرا می تواند کمک بزرگی به درمان افسردگی شود. در صورتی که علائم افسردگی را دیدید در اولین قدم باید همسر خود را نزد پزشک ببرید و در صورت تشخیص افسردگی به دستورات متخصص در رابطه با مصرف دارو یا شرکت در جلسات روان درمانی او را درمان کنید.

اگر همسرتان افسرده شده اینگونه با او رفتار کنید

2.از ویژگی های بیماری افسردگی بیشتر بدانید

از جمله عواملی که باعث سوِء برداشت از رفتار فرد بیمار و مشکلات بیشتر می شود عدم اطلاعات درست درباره افسردگی است . ادراک، نگرش، احساس ، اعمال و تحمل فرد از عوامل هستند که تحت تاثیر افسردگی قرار می گیرند.بیشتر افراد افسرده در زندگی فقط به اتفاقات تلخ توجه دارند و دیگران را در مشکلات خود مقصر می دانند. باید بدانید یکی از ویژگی های بیماری همسرتان ایراد گرفتن است ، پس ناراحت نشوید. توجه کنید که همسرتان قصد اذیت کردن شما را ندارد و این رفتارها نشانه بیماری او است. نشانه های افسردگی در افراد مختلف ، متفاوت است.

» همچنین ببینید : این علامت ها نشان می دهد که همسر شما افسرده شده است

راهکارهای برای داشتن رفتار مناسب با همسر افسرده

3. وقتی رابطه زناشویی آسیب می بیند
رابطه زناشویی از اولین مسائلی است که طی بیماری افسردگی همسرمان می تواند آسیب ببیند. باورهای اشتباه و تفکرات غیرمنطقی درباره دیگران ازجمله علائم افراد افسرده است .این باورها برای دیگران بسیارنامطلوب است. عموما فرد افسرده، ساده ترین رفتارهامثل دیر جواب دادن به تلفن را به عجیب ترین شکل ممکن تفسیر می کندوآن رابه معنای طردشدن، بی علاقگی همسر یا لجبازی او برداشت می کنند. شناخت این باورها به شماکمک می کندتا از همسرتان کمتر برنجیدو بتوانید با صبربیشتری در کنار همسرتان باشید .

همسر افسرده

روش رفتار مناسب با همسر

یک تلاش عاشقانه با همسر افسرده

4. با او بحث نکنید
افراد افسرده غالباً احساسات و برداشت های افراطی دارند. درصورتی که همسرتان چیزهای اشتباه و غیرمنصفانه گفت، با او بحث نکنید وبه او اثبات نکنید زندگی بد نیست یا او آدم خوبی است. این طرز برخورد می تواند باعث شود او علاقه ای به صحبت با شما نداشته باشد، بیشتراحساس تنهایی کند و شدت افسردگی او افزایش یابد. هنگامی که همسر افسرده تان بیان میکند «هیچ کسی در این دنیا به فکر من نیست.» با این جمله به او یاد آور شوید«خیلی تلخ است که این احساس را داری، برای بهبودی حالت چه کاری میتوانم انجام دهم ؟»

رفتار خوب با همسر افسرده

5. فرزند خود را فراموش نکنید
اگر فرزند دارید از همان ابتدای ابتلا به بیماری بهتر است با او حرف بزنیدو شرایط را بیان کنید. هنگامی که بچه ها با تغییر رفتار والدین مواجه می شوند دچار اضطراب می شوند. درصورت آسیب رابطه ی عاطفی فرزندتان با یکی از والدینش در این شرایط وظیفه شما دوبرابرشده و بایدتا بهبود نسبی شرایط ، رابطه قوی تری با فرزندتان برقرارکنید .

همسر افسرده

نقش همسر در درمان افسردگی

6. اگر تو افسرده ای، من هم خسته ام

اگر حس کردید که دیگر تحمل همسر افسرده تان را ندارید و هرچه شما انرژی صرف او می کنید در مقابل پاسخی دریافت نمی کنید یا به طور کلی دیگر نمی خواهید همسرتان را بببینید و از او خسته شده اید ، بهتر است قبل از اینکه فکر طلاق به سرتان بزند ،ادای قهرمانان را در نیاورید و به یک مشاور مراجعه کنید زیرا این تصمیم شما بر پایه فکر و منطق نیست و بر مبنای احساسی است که شما برای دوره ای نه چندان طولانی گرفتار آن بوده اید.

برای درمان افسردگی همسر خود چه کنیم

7. خودتان را پاک نکنید
درمان افسردگی همسرتان معمولاً زمان زیادی می برد که این صرف زمان سبب خستگی و عصبانیت شما می شود پس بهتر است در این شرایط کمی به فکر خود باشید و درست و کامل غذا بخورید، ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید، با دوستان و نزدیکان ارتباط برقرار کنید و تفریحات خود را از یاد نبرید اما باید در این کارها تعادل را رعایت کنید زیرا این روند باعث دلخوری همسرتان می شود و او گمان می کند که او را درک نمی کنید .

همسر افسرده

درمان کردن افسردگی همسر

در مقابل افسردگی همسرمان چه واکنشی نشان دهیم

8. توقع انجام درست کارها را نداشته باشید
افراد افسرده درطی روز انرژی کمی دارند و خیلی از کارهای روزمره شان را نمی توانند انجام دهند ممکن است که خانم تا آمدن همسرش از سر کار نتوانسته باشد ظرف های صبحانه را جمع کند یا یک آقا کارهایی که قرار بوده از صبح انجام دهد را نتوانسته باشد انجام دهد. در این شرایط احتمالاً همسرافسرده تان از دست شما عصبانی هم می شود زیرا او را تنها گذاشته اید. برای تحمل چنین شرایطی بهتر است با همسر افسرده تان به انجام ورزش بپردازید زیرا داشتن فعالیت بدنی به درمان افسردگی کمک می کند و شما نیز می توانید از فواید ورزش کردن بهره مند شوید زیرا تنش تان کاهش یافته و رابطه شما و همسرتان بهبود پیدا می کند.

همسر افسرده

واکنش های صحیح در مقابل افسردگی همسر

راه کار هایی برای رفتار با همسر افسرده

9. شما مقصر نیستید
احساسی که معمولا همسران افراد افسرده با آن دست و پنجه نرم می کنند احساس تقصیر و گناه است . همسران افراد افسرده گمان می کنند که در بیماری همسرشان مقصرند معمولاً ترکیبی از عوامل درونی مثل تغییر میزان مواد شیمیایی در مغز و عوامل بیرونی مثل از دست دادن عزیزان یا وجود باورهای غیرمنطقی باعث بیماری افسردگی می شود در عین حال یادتان باشد شدیدترین افسردگی ها هم درمان می شوند و قرار نیست وضعیت شما ماه ها یا سال ها به این شکل باقی بماند .

همسر افسرده

مناسب ترین رفتار در مقابل همسر افسرده

10. راه حل اساسی

هیچ چیز مانند یاد خدا آرامش بخش نیست و به همین علت است که افراد مذهبی کمتر به افسردگی دچار می شوند زیرا معنویت ویاد خدا باعث می شود که دل ها آرام بگیرد ، یاد خدا و معنویت به شما هم می تواند کمک کند و هم می تواند در بهبود بیماری همسرتان تسریع بخشد.

» همچنین ببینید :

علائم و درمان افسردگی آقایان به دلیل بیکاری

چرا خانم های بیشتر از آقایان افسرده می شوند؟

چرا مردان پس از پدر شدن دچار افسردگی می شوند؟

مطالب مشابه را ببینید!