مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه امگشت | طرز تهیه محلی خوزستانی

امگشت

امگشت یکی از غذاهای محلی خوزستان است. این غذا را عرب زبان های خوزستان با ماهی گباب یا قباد نمک سود شده تهیه می کنند.

دستور شماره یک برای تهیه امگشت

مواد لازم برای امگشت خوزستان :

برنج 4 پیمانه / سبزی پلویی (شوید و گشنیز) به مقدار لازم / ادویه و زردچوبه به مقدار لازم / نمک به مقدار لازم / کشمش 1 پیمانه / پیاز درشت 1 عدد / روغن 2 قاشق غذاخوری / ماهی 500 گرم

 

طرز تهیه امگشت خوزستان :

قبل از پختن ماهی باید این نکته را بگوییم که بعضی ها به دلیل مسایل بهداشتی به جای استفاده از ماهی نمک سود شده از ماهی قباد تازه استفاده می کنند و از تن ماهی هم می شود استفاده کرد به این صورت که ماهی قباد تازه را بعد از تمیز کردن و شستن پر از نمک می کنند و به مدت 1 روز در یخچال قرار می دهند و سپس از آن استفاده می کنند.

در ابتدا برنج را به صورت چلو می پزیم ولی 5 الی 7 دقیقه قبل از آبکش کردن آنريال سبزی پلویی را به آب برنج اضافه می کنیم و بعد آنرا آبکش می کنیم.

ماهی تازه و یا ماهی نمک سود شده را با کمی اب و زرد چوبه و ادویه مخصوص ماهی به مدت 10 دقیقه می جوشانیم طوری که ماهی له نشود ولی خیلی راحت از استخوان جدا شود و سپس آن را ابکش می کنیم و می گذاریم تا خنک شود سپس استخوان های آن را در میاوریم و گوشت آنرا خرد می کنیم و با پیاز زیاد و ادویه و کشمش تفت می دهیم و هنگام دم کردن برنج آن را وسط برنج می گذاریم یعنی برنج را داخل قابلمه گذاشتیم وسط آن را گود می کنیم و مخلوط ماهی و کشمش و پیاز را می گذاریم و ان را دم می کنیم.

 

دستور شماره دو پخت امگشت :

در ابتدا برنج را خیس کنید، ماهی آماده نمک پاشی می شود. کمی ادویه به آن اضافه کنید و در آب گرم بجوشانید. بعد از پخت کامل، آب انرا کاملا جدا می کنیم، ماهی پخته شده را تکه تکه می کنیم و سپس آن را درون یک ظرف مخصوص در روغن گرم سرخ می کنیم و بعد از پخت مقدار پیاز و سیر سرخ شده را به آن اضافه می کنیم و یا سبزی مخصوص قلیه مخلوط و مجددا با پیاز و کشمش و مقداری ادویه تفت می دهیم. بعد از آبگیری برنج و برگرداندن آن مواد آماده شده را به شکل لاله لایه درون آن قرار می دهند.

» همچنین بخوانید : 

طرز تهیه خورش ساک غذای محلی و خوشمزه گلستان

طرز تهیه ماسووا غذای محلی خوزستانی

طرز تهیه آش گزنه غذای محلی مازندران

مطالب مشابه را ببینید!