مجله تاپ‌ناز‌

نحوه افزایش دادن اکسیژن خون

افزایش دادن اکسیژن خون

 

چگونه اکسیژن خون را افزایش دهیم؟

مهمتری عنصر برای عملکرد سالم و درست اجزای بدن اکسیژن است و حتی باعث پیشگیری از سرطان می شود. سلول های سرطانی در محیط اسیدی و کم اکسیژن خیلی بهتر رشد می کنند.

سلول های بدن بیش از چند دقیقه نمی توانند بدون اکسیژن باقی بمانند و اکسیژن ذخیره شده را مصرف می کنند، بدن ا به یک منبع ثابت اکسیژن در محیط زیست نیاز دارد. روش های طبیعی مانند سلول های بنیاری برای افزایش اکسیژن در خون وجود دارد که می توان با آنها اثرات بد و مخرب اکسیژن پایین در خون را برطرف کرد و سلامت بدن را حفظ کرد.

 

علل کاهش اکسیژن خون

کم‌خونی، برخی داروها مثل داروهای نارکئتیک (اعتیاد آور) و داروهای بیهوشی که میزان تنفس را پایین می‌آورند، انسداد مجرای تنفسی، سندرم اضطرار تنفسی حاد، بیماری قلبی مادرزادی (که از هنگام تولد نوزاد وجود دارد)، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، آمفیزم، بیماری ریوی درون شبکه‌ای، ارتفاعات بالا، پنومونی، آسیب قلب و ریه در اثر فشار زیر آب ( غواصی)، آدم ریوی، آمبولی ریوی

افردی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه دارند همیشه جذب کردن اکسیژن برای آنها سخت است. اگر تنفس عادی برای شما و یا یکی از نزدیکان شما سخت است، این راهکارها را انجام دهید.

 

1) هوای تازه

فلوراید و منوکسید کربن با مقدار اکسیژنی که بدن دریافت می کند وارد جریان خون می شوند و تداخل دارند. اگر ممکن است هوای تازه دریافت کنید، به ویژه در فضاهای باز که آلودگی و دود خودروها و گازهای آلاینده و دیگر مواد شیمایی کمتر هستند. با تصفیه کننده های طبیعی مانند : شمع های مومی، زغال بامبو و چراغ سنگ نمک می توانید هوای خانه را پاک نگه دارید.

 

 

افزایش دادن اکسیژن خون

 

2) ورزش

انجام دادن ورزش در هر روز، به ویژه هنگامی که ضربان قلب شمابرای حداقل 30 دقیقه افزایش پیدا می کند، می تواند سطح اکسیژن بدن شما را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. به این دلیل که پاسخ های فیزیولوژیکی توسط مغز کنترل می شود. بخش پیاز مغزدر زمان خیلی از فعالیت ها مانند خواب، ورزش و غذا خوردن، تنفس بدن را تنظیم و کنترل می کند. هنگام ورزش کردن، سلول های بیش از هر کار کم تحرک دیگری اکسیژن مصرف می کنند تا جایی که دی اکسید کربن زیاد می شود و مغز درخواست اکسیژن توسط سلول ها را افزایش می دهد. ورزش بعث افزایش رشد عروق خونی جدید در بدن می شود و می تواند فشار خون را در افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستندو دیابت نوع 2 دارند را تنظیم کند.

 

3) مصرف آنتی اکسیدان ها

مصرف آنتی اکسیدان در بدن اجازه می دهد که اکسیژن بطور موثرتری استفاده شود و مقدار مناسبی از آن وارد خون شود. آنتی اکسیدان ها شال ویتامین C، ویتامین A و کوآنزیم Q10 نمونه هایی از ان هستند. نمونه های خوراکی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند شامل زغال اخته، لوبیا قرمز، کنگر فرنگی، توت قرنگی، آلو، توت سیاه و بلوبری هستند.

 

4) خودداری از مصرف الکل و دخانیات

مواد مخدر، الکل و دخانیان بر سطح اکسیژن خون اثر منفی می گذارند. مصرف این مواد می تواند روند اکسیژن رسانی که برای سوخت و ساز بدن لازم است را کند کند و این قسمت را ناوبد می کند. اگر می خواهد اثرات زیانبار و مضر را بر بافت ها و اندام های بدن خودبه حداقل برسانید، باید از مصرف دخانیات و الکل دوری کنید.

 

افزایش دادن اکسیژن خون

 

5) سبزیجات بخورید

کلروفیل یا سبزینه، ماده مغذی گیاهی است که رنگ سبز را به گیاهان می‌دهد و شباهت زیادی به مولکول‌های هموگلوبین دارد. آهن منابع گیاهی به تقویت خون کمک می‌کند.

یکی از روش‌های دیگر برای تصفیه خون استفاده از ریشه قاصدک به صورت دمنوش می‌باشد.

بدن برای اینکه به‌درستی کار کند، بایستی میزان مشخصی از اکسیژن توسط جریان خون به سلول‌ها و بافت‌های بدن برسد.

وقتی میزان اکسیژن خون به کمتر از حد طبیعی کاهش پیدا کند، هیپوکسمی یا هیپوکسیما رخ می‌دهد و شما دچار تنگی‌نفس خواهید شد.

 

6) مصرف اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای چرب مانند ویتامین E افزایش اکسیژن هموگلوبین در جریان خون را به عهده دارند. بدن نمی تواند اسیدهای چرب ضروری لینولنیک و اسید آلفا لینولنیک را تولید کند بنابراین شما نیاز دارید خوراکی هایی بخورید که حاوی این مواد هستند. روغن آفتابگردان، روغن کانولا، روغن گلرنگ حاوی اسید لینولینک است و برای اسید آلفالینولنیک سودا، گردو و دانه کتان منابع خوبی هستند.

 

7) تنفس مناسب

درست نفس نکشیدن ممکن است اکسیژن خون را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. تنفسی که اکسیژن کمی را دریافت می کند هم می تواند اکسیژن جریان خون را کاهش دهد. سطح اکسیژن خون خود را با تمرین تنفس عمیق بهبود بخشید. این تمرین ها انرژی را بیشتر می کند، پاکسازی ریه ها را انجام می دهد و باعث افزایش اکسیژن در خون می شود.کمبود اکسیژن در خون، هیپوکسمی نام دارد و می تواند منجر به اضطراب، خستگی، سردرد و در موارد شدید کما و مرگ شود. سطح اکسیژن خون خود را با تمرین تنفس عمیق بهبود ببخشید. این تمرین ها انرژی را بیشتر می کند، پاکسازی ریه ها را انجام می دهد و باعث افزایش اکسیژن در خون می شود.

 

افزایش دادن اکسیژن خون

 

8) آرام باشید

تکنیک های تمدد اعصاب می تواند به افرادی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارند کمک کند. وقتی شما آرام هستید تنفس عمیق آسان تر می شود، سطح اضطراب پایین می آید و میزان دریافت اکسیژن افزایش می یابد. شما با مدیتیشن، یوگا، تمرین تفکر مثبت و نوشتن افکار خود کمک کنید که آرامش ایجاد شود تا تنفس و دریافت اکسیژن بهبود یابد.

 

9) ویتامین B مصرف کنید

این گروه از ویتامین‌ها از جمله  B12  –  B6 و فولات برای کاهش  میزان هوموسیستئین با انسداد سرخرگ‌ها و بیماری قلبی ارتباط داده شده است‌. بنابراین کنترل آن حیاتی است.

 

10) نوشیدنی های سالم

نگه داشتن بدن در وضعیت هیدراته (آب رسانی به بدن) کار سختی به نظر می آید اما این کار به حفظ سطح اکسیژن بدن کمک زیادی می کند. همه می دانیم که مولکول های آب یا H2O از دو اتم اکسیژن تشکیل شده است پس نوشیدن آب به اندازه کافی کمک می کند بدن هیدراته شود. وقتی که بدن هیدراته شود خون به راحتی می تواند مواد مغذی و به ویژه اکسیژن را به همه نقاط بدن برساند.

اگر می توانید مایعات دیگر را بنوشید و همچنین می توانید آب میوه های تازه و ترکیب های گوناگون را هم امتحان کنید. از آنجا که میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند، آنها را در مخلوط کن یا آب میوه گیری بریزید و آبشان را بگیرید و بنوشید زیرا با این کار هضم آنها راحت تر خواهد بود.

 

افزایش دادن اکسیژن خون

 

11) طبیعی و تازه بمانید.

جایگزین های طبیعی برای افزایش اکسیژن می تواند در خانه شما باشد. گیاهانی مثل: نخل اریکا، گیاه ماری، گیاه پاچیرا، گل چمچه ای، گیاه ژربرا و یا گیاه آگلونما در فضای خانه نگهدارید. این گیاهان می توانند به طور طبیعی اکسیژن خانه را افزایش دهند.

 

12) برای جذب اکسیژن غذا بخورید

افرادی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه هستند با مصرف بعضی مواد خوراکی مثل لبنیات و انواع کلم (به ویژه کلم بروکلی) می توانند علائم بیماری را کم کنند. غذای تازه بخورید، سبزیجاتی مانند اسفناج، فلفل، سیب زمینی، هویج و لوبیا سبز را بخارپز استفاده کنید. البته که باید پیش از شروع هر رژیم غذایی آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف نمک را کم کنید تا نفخ از بین برود و نیاز به نوشیدن آب بیشتر نداشته باشید. گیاهان خشک و ادویه هایی مانند نعناع، پونه و زردچوبه را جایگزین نمک کنید چون اکثر گیاهان برای ریه ها مفید است. وقتی ریه های شما برای تنفس کمتر مشکل داشته باشند اکسیژن بیشتری دریافت می کنید و حس بهتری خواهید داشت.

 

13) دریافت آهن کافی

آهن در مولکول‌های هموگلوبین وجود دارد، در نتیجه برای تولید خون سالم و غنی ضروری است. بیشتر زنان قبل از یائسگی با کمبود آهن مواجهند و شاید نیاز باشد که از مکمل استفاده کنند‌. از آن جا که مصرف بیش از حد قرص آهن می‌تواند خطرناک باشد، قبل از مصرف مکمل آزمایش را انجام دهید. برخی منابع غذایی آهن شامل عدس، لوبیا، سبزیجات، گوشت قرمز و ….. است.

 

14) سلول های بنیادی

اکسیژن برای عملکرد بدن و تمام اجزاء آن مفید است. با این حال، برای کسی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارد دریافت اکسیژن کافی بسیار دشوار است. سلول های بنیادی توانسته سطح اکسیژن بدن خیلی از افراد را بالا ببرد و باعث تنفس راحت تر و بهبود کیفیت کلی زندگی آنها شود. سلول های بنیادی می توانند بافت ریه را التیام دهند و عملکرد آن را بهتر کنند. با این کار دی اکسید کربن از ریه ها خارج می شود و اکسیژن کافی به شکل مؤثرتری به ریه ها می رسد.

 

مراجعه به پزشک

پزشک با اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود در خون سرخرگ‌ها مشخص می‌کند که آیا شما دچار کمبود اکسیژن خون شده‌اید یا خیر؟

در شرایطی که دچار تنگی‌نفس شدید به طور ناگهانی، تنگی‌نفس همراه با سردرد‌، بی‌خوابی، تجمع مایعات در بدن و سرفه در ارتفاعات بالا به اورژآنس زنگ بزنید.

و در شرایط زیر فوراً نزد پزشک بروید:

تنگی‌نفس که با ورزش کردن و یا فعالیت بدنی بدتر شود.

پریدن ناگهانی از خواب همراه با تنگی‌نفس یا احساس خفگی که می‌تواند از علائم آپنه خواب عبارتست از قطع و وصل شدن تنفس در حین خواب.

مطالب مشابه را ببینید!