مجله تاپ‌ناز‌

پرورش گل زنجبیلی زیبا + نحوه نگهداری و رشد گل زنجبیلی در منزل

گل زنجبیلی گیهی بسیار زیبا است که اگر یک بار گل های باز آن را ببینید شیفته اش می شوید. در این نوشتار در مورد چگونگی پرورش و نگهداری این گل می نویسیم.

گیاه زیبای گل زنجبیلی

گل زنجبیلی قرمز یکی از زیباترین و جذاب ترین گل های جهان است. این گل یک تصویر خیره کننده ایجاد می کند و می توان گفت که یکی از درخشان ترین و جذاب ترین گل های موجود در دنیاست با نحوه پرورش ونگهداری این گل زیبا در منزل آشنا شوید.

گل زنجبیلی یکی از جذاب ترین گل های دنیا

گل زنجبیلی یا گل زنجبیلی قرمز گیاه خیلی رایجی نیست اما اگر حتی یک بار گل آن را دیده باشید حتما تصویرش در خاطرتان می ماند. گل های بزرگ و درخشان گیاه، چیزی نیست که به راحتی از یاد رود!

شکل گل زنجبیلی

گل زنجبیلی ساقه ای بلند و تو خالی دارد که برگ های صاف و نیزه مانند گیاه را بر روی خود نگه داشته است. برگ ها در امتداد قسمت بالایی ساقه، برافراشته شده اند. بسته به گونه، این گیاهان می توانند گیاهانی بسیار بزرگ باشند و مانند بقیه اعضای خانواده زنجبیل ها، رشد زیادی دارند.
چیزی که گل های گیاه را یا این حد به یاد ماندنی می کند، براکته های واکسی و رنگی آنها است. گل های گیاه بر روی ساقه های دیگری رشد می کنند که معمولا از ساقه ای که برگ ها روی آن هستند کوتاه تر است.
اگر چه گل زنجبیلی گونه های مختلفی دارد، گونه ای احتمالا که شما پیدا می کنید دارای براکته ها و گل هایی به رنگ قرمز با رگه هایی به رنگ سفید و زرد است.

گل زنجبیلی

نور
گل زنجبیلی نور لکه دار را دوست دارد و در درون خانه می تواند نور مستقیم صبحگاهی را هم تحمل کند. این گیاه در زادگاه خود در جنگل های استوایی مناطق آسیایی به عنوان گیاهای حاشیه ای است و در زیر سایه بقیه درختان می روید اما ممکن است در درون خانه نور بیشتری بخواهد.

آبیاری
این گیاه عاشق آب است و نیاز دارد همواره خاکش مرطوب باشد. البته این به معنی غرقاب بودن و ماندن طولانی مدت آب در خاک نیست، اگر چه گل زنجبیلی می تواند مقداری خیس بودن خاک را هم تحمل کند و به خوبی به رشدش ادامه دهد.
بهتر است قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید. زهکشی مناسب از پوسیده شدن ریشه ها جلوگیری می کند.

خاک
هر خاک خوبی با زهکشی خوب برای کاشت گل زنجبیلی مناسب خواهد بود.

کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

گل زنجبیلی

تکثیر

چون پیدا کردن گل زنجبیلی می تواند کار سختی باشد، بهتر است گونه هایی از آن را که به دست می آورید تکثیر کنید. تکثیر را می توان به وسیله بذر و یا تقسیم بوته انجام داد.
تقسیم بوته گل زنجبیلی کاری ندارد. برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. بعد از آن اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود تا گیاه آسان تر از درون گلدان خارج شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید. هر بوته باید دارای مقداری ریشه و سه گره رویشی باشد. سپس هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. گیاهان جدید را مرتبا با مقدار کمی آب، آبیاری کنید تا رشد جدید را در آنها مشاهده کنید. گیاهان جدید به مقداری گرما هم نیاز دارند.

گل زنجبیلی

تعویض گلدان

تعویض گلدان مناسب و با احتیاط باعث می شود گیاه تان سالم بماند. گل زنجبیلی را باید هر سال یا یک سال درمیان، بسته به سرعت رشد گیاه، تعویض گلدان کرد. این گیاه دارای ریزوم است و به وسیله آنها گسترش پیدا می کند. بهتر است در هنگام تعویض گلدان گیاه را تقسیم بوته کنید تا در پایان دو گیاه جدید داشته باشید. هر گونه ریشه قهوه ای یا مرده را از ریزوم جدا کنید و سپس آن را در گلدانی جدید با خاک تازه بکارید. اگر گیاه را تقسیم بوته کرده اید، می توانید از گلدان هایی هم سایز گلدان قبلی آن استفاده کنید. در غیر این صورت گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر برای کاشت مجدد گیاه فراهم کنید. گلدان گیاه را با خاکی غنی و تازه پر کنید و گیاهان تازه کاشته شده را با کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند، تغذیه کنید.

 

کاشت بذر گل زنجبیلی قرمز:بذرها را قبل از کاشت یک شب در آب قرار دهید. بذر را به عمق 12 میلی متر در یک گلدان 15 سانتی متری حاوی خاک غنی و مرطوب با زهکشی خوب بکارید و آن را در نور روشن قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی 25 تا 30 درجه سانتی گراد است. جوانه زنی ممکن است آهسته صورت گیرد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. کاشت گل زنجبیلی قرمز بسیار آسان است، در آفتاب کامل رشد می کند و به مقدار زیادی گرما و خاک دارای زهکشی خوب نیاز دارد. خاک باید همیشه مرطوب نگه داشته شود، اجازه ندهید بین هر آبیاری خاک خشک شود. این گیاه را باید در خاک های غنی کاشت و ماهی یک بار به آن کود داد. گل زنجبیلی قرمز برای نگهداری در خانه یا گلخانه بسیار عالی است ولی به رطوبت بالا نیاز دارد و در صورتی که نور خورشید به اندازه کافی به آن نمی رسد باید برای آن نور مصنوعی فراهم کرد.

مطلب پیشنهادی: روش کاشت قهوه + آموزش کاشت قهوه در منزل به صورت اصولی

مطالب مشابه را ببینید!