مجله تاپ‌ناز‌

چگونه یک پسورد قوی بسازیم؟

password

پسورد یا رمز عبور به عنوان تنها دیوار موجود بین حفظ اطلاعات شخصی و سو استفاده‌های مجرمانه است و یک گذر واژه ضعیف، همانند یک خوش آمد گویی به مجرمان سایبری، می‌تواند باعث شود تا آن‌ها به راحتی و بدون دردسر به اطلاعات شخصی دست پیدا کنند.

با توجه به دنیایی مدرن امروزه و افزایش روز افزون استفاده از اینترنت، بخش عظیمی از اطلاعات شخصی اکثر ماها، در فضای ابری ذخیره سازی می‌شود و این مسئله، همان تکه گوشتی است که برای محافظت به دست گربه سپرده شده.

حفظ کردن اطلاعات شخصی، که شامل خصوصی‌ترین بخش‌های زندگی، اطلاعات حساب‌ها، مشخصات و طرز زندگی و علاقه مندی‌هایی می‌باشد، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر فرد باید به آن اهمیت ویژه‌ای بدهد.

یک پسورد ساده و به یاد ماندنی دقیقا همان نکته‌ای است که یک مجرم سایبری از شما می‌خواهد. مجرمان به راحتی می‌توانند در مورد شما اطلاعات پیدا کرده، و سپس با استفاده از الگو‌های مشخص برای پیدا کردن رمز عبور شما تلاش کنند.

ساخت یک پسورد قوی و غیر قابل نفوذ، دقیقا مسئله‌ای است که باید طبق الگوریتم‌های به روز انجام شود. زیرا کسانی که قصد نفوذ به حساب‌های شما را داردند بر طبق جدید ترین الگوریتم ها، سعی در پیدا کردن یک شکاف برای ورود به اطلاعات کاربران هستند.

در ادامه این مقاله قرار است نحوه ساخت پسورد قوی و غیر قابل نفوذ را به شما آموزش دهیم و سپس به سراغ معرفی برنامه‌هایی برویم که برای ساخت و مدیریت پسورد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه یک پسورد قوی بسازیم؟

password generator e1674041829101

پسورد از تعدادی کاراکتر و اعداد توسط کاربر تشکیل شده تا برای تائید هویت و ورود به حساب‌های کاربری از آن‌ها استفاده کند. اما با این حال رمزهایی که کاربران برای حساب‌های خود در نظر می‌گیرند، از نوع ساده، از کلمات و عباراتی است که بر طبق علاقه مندی‌ها و اطلاعات شخصی منتشر شده در فضای‌ مجازی ساخته میشود.

برای جلوگیری از ورود هکرها بهتر است به دنبال ساخت یک پسورد سخت و پیچیده باشید. همچنین به راحتی می‌توانید از نرم افزارهای موجود ساخت پسورد استفاده کرده و از مزایای آن‌ها بهره ببرید و همچنین با استفاده از این برنامه‌ها دیگر نیاز نیست نگران فراموش کردهن رمز عبور خود باشید.

هر کسی می‌خواهد به بهترین نحوه از حساب و اطلاعات شخصی که این روزها در داخل موبایل و کامپیوتر ذخیره می‌شوند به خوبی محافظت کند. برای محافظت از خود در برابر سواستفاده هکرها بهتر است از رمز عبور قدرتمندی استفاده کنید که به راحتی پیدا نشود. در ادامه چند نکته برای ایجاد یک پسورد قوی بیان شده است.

  • پسورد طولانی: حداقل 12 تا 14 کاراکتر انتخاب کنید و در صورت امکان سعی کنید که یک پسورد طولانی تر بسازید.
  • از این کلمات یا اعداد جایگزین اجتناب کنید: بهتر است برای ساخت یک پسورد مناسب و قوی، از (123456) و (qwerty) اجتناب کنید، زیرا به راحتی قابل هک شدن است. همچنین از کلمات رایج مانند استفاده از 0 به جای o در کلمه (Passw0rd) خودداری کنید.
  • از شخصیت‌های فرعی استفاده کنید: یک رمز عبور قوی و غیر قابل نفوذ زمانی به دست می‌آید که هکر نتواند با هیچ برنامه‌ای کلمات شما را تشخیص دهد. برای این کار بهتر است به جای نام خود، از نام اقوام یا دوستان استفاده کرده و سپس به خوبی با اعداد و نمادها ترکیب کنید.
  • تنوع در کلمات برای ساخت پسورد: برای ساخت رمز عبور قوی می‌توانید از انواع حروف کوچک و بزرگ، اعداد و انواع کاراکترها استفاده کنید. تنوع حروف و اعداد به غیر قابل پیش بینی شدن پسورد کمک کرده و هک کردن آن را به شدت سخت می‌کند.
  • استفاده از ترکیب کلمات فرعی: رمز عبوری که با استفاده از کلمات غیر منتطره و فرعی ترکیبی ساخته شود، می‌تواند ایمنی حساب کاربری را تضمین کند. در صورتی که از کلمات رایج استفاده می‌کنید، بهتر است مانند کلمه (Pa@13R72sA = Parsa) حروف را با اعداد ترکیب کرده و، کلمه از هم جدا کنید تا به آسانی قابل تشخیص نباشد. با استفاده از این روش‌ها هک از طریق دیکشنری (فرهنگ لغت)  نمی‌تواند از دیواره دفاعی حساب شما عبور کند.
  • قبلا استفاده شده: استفاده از یک رمز عبور برای چند حساب کاربری مختلف به راحتی می‌تواند تمام اطلاعات شما را در معرض خطر قرار دهد. برای هر حساب به صورت جداگانه و طبق اصول گفته شده یک پسورد قوی بسازید و اجازه ندهید که حساب‌هایتان از طریق یک رمز مشترک به هم مرتبط شوند.

برنامه پسورد ساز یا مدیریت پسورد

ترفندهای ساخت یک رمز عبور مناسب برای امنیت بیشتر حساب‌های کاربری در کامپیوتر و موبایل، به بخش‌های مختلف و زیادی تقسیم می‌شوند که یکی از این روش‌ها، استفاده از برنامه‌هایی است که ساخت پسورد و مدیریت پسوردهای مختلف شما را به خوبی برعهده گرفته و با استفاده از به روزترین الگریتم‌ها، به خوبی می‌توانند امنیت حساب‌های شما را تضمین کنند.

اگر امنیت حساب‌های کاربری در فضای مجازی برایتان مهم است و می‌خواهید درجه بالای امنیت پسوردهای خود را به خوبی مدیریت کرده و از تنظیمات دلخواه برای ساخت پسورد استفاده کنید، بهترین و امن‌ترین راه، استفاده از برنامه‌هایی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

مدیریت پسورد با Dashlane

یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های مدیریت پسورد که متعلق به گوگل است و در دو نسخه رایگان و پرو (Pro) ارائه می‌شود. در صورتی که قصد استفاده از این برنامه بر روی فقط یک دستگاه را دارید، نسخه رایگان Dashlane به شما این اجازه را میدهد 50 عدد پسورد ذخیره کرده و همچنین فیلد رمز عبور به صورت خودکار توسط این برنامه پر میشود.

نرم افزار مدیریت پسورد Keepass

یکی از قویترین نرم افزارهای مدیریت پسورد که از آن برای مدیریت رمز‌های عبور پیچیده و پر کاراکتر استفاده می‌شود. برنامه KeePass پسوردهای مختلف را رمزگذاری کرده و در پایگاه داده‌های خود نگه داری می‌کند. برای دسترسی به تمام پسوردهای خود، کافی است با یک گذر واژه اصلی، به این برنامه وارد شوید.

مدیریت پسورد با نرم افزار Lastpass

یکی دیگر از برنامه‌های مدیریت پسورد که به راحتی بر روی انواع Browser قابلیت نصب شدن دارد و به شما این اجازه را می‌دهد تا به راحتی پسوردهای خاص و پیچیده بسازید.استفاده از این برنامه بسیار ساده است و می‌توانید برای دسترسی به این پایگاه‌های داده از سیستم‌های مختلف استفاده کرده و خیالتان از بابت امنیت رمزهای عبوری که دارید راحت باشد.

تست میزان امنیت پسورد

password strength test e1674041852640

با توجه به روش‌های ساخت پسورد، بهتر است که برای تست امنیت رمز عبوری که برای حساب‌هایتان در نظر گرفته‌اید، از سایت‌ها و نرم افزارهایی استفاده کنید که با بررسی حروف، اعداد و کاراکترهای مورد استفاده شما، مقدار قوی یا ضعیف بودن پسورد را به شما نشان می‌دهند.

بهتر است بدانید که نتیجه هرکدام از این سایت‌ها متفاوت است، یعنی ممکن است یک رمز عبور توسط یک سایت قوی تشخیص داده شود، اما سایت دیگری آن را به عنوان یک پسود ضعیف بداند. در ادامه برای تشخیص میزان امنیت پسورد های خود می‌توانید این سایت شده و مقدار پیچیدگی و قدرت رمز عبور حساب‌هایتان را بسنجید.

روش هایی که هکرها برای ورود به حساب شما از آن ها استفاده میکنند

  1. هک مبتنی بر دیکشنری: یک پسورد آسانی که به راحتی به خاطر سپرده شود، به راحتی نیز توسط هکرهایی که از برنامه‌های خودکار برای ترکیب کلمات فرهنگ لغت استفاده می‌کنند قابل شناسایی است. پسوردهای ساده و آن‌هایی که بر اساس سال تولد و کلمات رایج ساخته شده‌اند، با الگوهای رایج توسط هکرها باز می‌شوند.
  2. رسانه ها اجتماعی: همه افرادی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند اطلاعاتی از خود و علایق شخصی را در این فضا به اشتراک گذاشته و مورد هدف قرار می‌گیرند. کاربران معمولا از نام، تاریخ تولد، محل کار، و حتی نام غذاهای مورد علاقه و تیم ورزشی خود نیز برای ساخت پسورد استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید این اطلاعات منتشر شده‌ی ساده، تنها با صرف زمان کمی در مرور رسانه‌های اجتماعی فاش می‌شوند.
  3. حمله Brute Force: در این روش از یک نوع برنامه خودکار برای بازسازی ترتیب کاراکترها استفاده می‌کنند تا زمانی که رمز عبور پیدا شود. در این نوع هک، برخلاف مدل دیکشنری به خوبی نمی‌توانند از پس پسوردهای طولانی برآمده و آنها را پیدا کنند. با این حال، با روش Brute Force میتوان رمزهای عبور کوتاه را ظرف چند ساعت پیدا کرد.
  4. فیشنگ: یک روش برای تحت فشار قرار دادن کاربری که قربانی حمله فیشنگ شده و مجبور است پول یا اطلاعات حیاتی‌ای را به هکر بدهد. در این روش معمولا هکرها وانمود می‌کنند که از طرف یک سازمان معتبر یا شخص نزدیک و مورد اعتماد شما هستند. در این روش کلاه برداران از طریق لینک‌های آلوده در شبکه‌های اجتماعی به شما ایمیل میدهند، پیامک ارسال می‌کنند یا با شما تماس می‌گیرند. برای محافظت از این روش بهتر است از Kaspersky Internet Security استفاده کرده و سالم بودن لینک‌های دریافتی اطمینان پیدا کنید.

سخن پایانی

با توجه به گسترش استفاده از فضای مجازی و همچنین داشتن حساب‌های مختلف در بستر اینترنت، داشتن یک پسورد قوی و مناسب، به راحتی اطلاعات شما را در برابر نفوذ هکرها حفظ کرده و از ورود آن‌ها جلوگیری می‌کند. همانطور که در این مطلب اشاره شد، یک رمز عبور مناسب، از 10 تا بیش از 14 کاراکتر مختلف و متشکل از حروف، اعداد و نمادهای مختلف به وجود می‌آید.

اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که تعدادی از روش‌های نوشتن پسورد و کاراکترهای متفاوت و استفاده از یک سری کلمات خاص به راحتی توسط هکرها قابل تشخیص و رمزگشایی است. پس بهتر است برای حفظ حداکثر امنیت حساب‌های کاربری، از برنامه‌های مدیریت پسورد استفاده کرده و همچنین با استفاده از لینکی که در بالا قرار دادیم، رمزهای عبور یا پسورد‌های مختلف خود را تست کرده و از میزان امن بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

مطالب مشابه را ببینید!