مجله تاپ‌ناز‌

نحوه راه اندازی فست فود یا رستوران | چطور فست فود یا رستورانی موفق داشته باشیم؟

نحوه راه اندازی فست فود یا رستوران | چطور فست فود یا رستورانی موفق داشته باشیم؟

نحوه راه اندازی رستوران و فست فود موفق

با توجه به بازار ایران و مسائل روز اقتصادی کشور، ریسک سرمایه گذاری بالا رفته است و اگر قصد راه اندای فست فودی یا رستوران را دارید باید نکاتی را بدانید تا موفق شوید.

  • با توجه به مسائل روز اقتصادی کشور و ریسک سرمایه گذاری با چطور می توان رستوران راه اندازی کرد و موفق شد؟
  • با وجود رقبای سرسخت و ظهر بعضی از برندهای معتبر و پولدار در عرصه رستوران داری چطور می توان با آنها قابت کرد؟

اگر تصور می کنید که راه اندای فست فودی و رستوران کار راحتی است باید بدانید که اشتباه می کنید و این کار سخت است زیرا شما باید در تمام مراحل صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیمات را بگیرید. وجود حس آرامش در شما در کل مراحل الزامی است اگر آرامش نداشته باشید فکر شما به خوبی کار نمی کند و در نتیجه ایده ای به ذهن شما خطور نمی کند و بعد از مدتی متوجه درجا زدن در کار خود خوهید شد و احتمالا ضرر هم می کنید در این مطلب به شما روش ها و راهکارهای موفقیت بر اساس تجربه های موفق را بیان می کنیم.

آرامش و تفکر و ایده های خلاق

تمام افکار و مسائلی که به شما انرژی منفی می دهند راازخود دور کنید و سعی کنید همیشه آرام و منطقی باشید آرامش و تمرکز می تواند به ذهن شما در جهت ایجاد ایده های خلاقانه کمک زیادی کند.

تقریبا هیچ تجربه موفقی ندیدم که در آن صاحب شغل عجول و عصبی باشد انسان های موفق همواره روی آرامش خود کار می کنند و با تزریق انرژی مثبت به ذهن خود به اید هایی مثبت درجهت بهبود کار خود می رسند.

نحوه راه اندازی فست فود یا رستوران | چطور فست فود یا رستورانی موفق داشته باشیم؟

تجربه آشپزی

اگر شما تجربه آشپزی داشته باشید کار شما آسانتر می شود. البته هیچ تضمینی وجود ندارد، دانش شما در مورد آشپزی شرط لازم برای این کار می باشد ولی کافی نیست.

اگر شما تجربه ندارید حتما باید در این طمینه تحقیق کنید و اگر شرایطش را داشتید آشپزی کنید و غذا بپزید دانش شما در این مورد خیلی اهمیت دارد اصلا برای راه اندازی رستوران عجله نکنید و تا می توانید در مورد پخت غذاهای متنوع و طعم و مزه آنها تحقیق کنید.

نحوه راه اندازی فست فود یا رستوران | چطور فست فود یا رستورانی موفق داشته باشیم؟

انتخاب مکان مناسب

انتخاب مکان مناسب برای تاسیس مجموعه اهمیت بسیار زیادی دارد،جایی که انتخاب می شود باید با سلایق و نوع کار همخوانی داشته باشد.

مثلا شما نمی توانید یک رستوران چینی را در محلی راه اندازی کنیدکه مردم آن منطقه اقبالی به این نوع غذاها ندارندو یا درمنطقه ای که وضعیت مالی مردم مناسب است و توان خرید بالاتری دارند راه اندازی فلافل سلف سرویس نمی تواند ایده مناسبی باشد.

خوش فکری در انتخاب مکان مناسب و ارائه غذایی متناسب با آن مکان می تواند کلید موفقیت شما باشد.

در برخی موارد رستوران یا فست فود در کوچه یا خیابان فرعی بوده اند ولی صاحب آن از این مسئله به عنوان یک فرصت استفاده کرده و با دکوراسیون بسیار زیبا و ارائه غذایی با کیفیت وتبلیغات موثرآن محل را به عنوان محلی دنج و زیبا برسر زبان ها انداخته و نتیجه خوبی گرفته اند،این تجربه ها می تواند به شما کمک کند تا با شکل گیری ایده های خوب در ذهنتان موفقیت خود را تضمین کنید.

اینکه شما چه مکانی را انتخاب می کنید بیشتر به بودجه شما بستگی دارد ولی اینکه پس از آن چه می کنید کاملا به ذهن خلاق شما و مشاوره هایی که از حرفه ای ها می گیرید وابسته است.

نحوه راه اندازی فست فود یا رستوران | چطور فست فود یا رستورانی موفق داشته باشیم؟

استخدام پرسنل

در برخی موارد صاحب شغل یک آشپز حرفه ای را استخدام می نماید و او پرسنل خود را استخدام می کند و در مواردی آشپز حرفه ای (راه انداز)برای مدت مشخصی به پرسنل استخدام شده که حرفه ای نیستند آموزش می دهد و به اصطلاح منو رستوران یا فست فود را راه اندازی می کند.

در هر صورت سعی کنید در کنار آشپز باشید و تجربه آشپزی بدست آورید.

سعی کنید در تمام مراحل با صبر و حوصله پیش بروید و از عجله بپرهیزید.وقتی عجول باشیم بسیاری از نکات ریزو ظریف را از یاد می بریم و در نهایت جزئیات کار به خوبی اجرا نخواهد شد.

IMG 20171012 224644 e1672230807910

طراحی دکوراسیون

در طراحی دکوراسیون باید تلاش کنیم دکوراسیون با نام انتخابی و نوع کار ما همخوانی داشته باشد.

مثلا در رستوران سنتی از علائم سنتی و در فست فود و رستوران مدرن از علائم خاص خود استفاده می کنیم.دکوراسیون رستوران شما اولین بخشی است که با مشتریان در مورد سلیقه و کارشماصحبت می کند ،وقتی مشتری به دکور طراحی شده نگاه می کند می تواند خودش را داخل آنجا تصور کند و یا اینکه هیچ ارتباطی با آن مکان برقرار نکند پس دقت کنید:تابلو،دکور،مبلمان و …نقش بسیار مهمی دارند.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

در نهایت به یکی از مهم ترین کارهایی که باید به خوبی انجام شود می رسیم این جمله را از هر آشپز خوبی می توانیم بشنویم که غذای خوب با وسایل و تجهیزات خوب طبخ میشود و ما در این مرحله باید با شرکتی کار کنیم که رزومه قابل قبولی داشته باشد.هر شرکتی مدعی انجام کار خوب وخدمات مناسب است شما با کمی تحقیق می توانید از سوابق شرکت ها در تجهیز آشپزخانه های صنعتی مطلع شوید و کار را دست کاردان بسپارید.

تبلیغات موثر

تبلیغات شیوه های گوناگونی دارد ما سعی می کنیم برای بازدهی بالاتر از بیشتر روش ها استفاده کنیم ولی روی موثرترین روش ها تمرکز بیشتری داشته باشیم.

روشهایی مثل پخش بروشور در محل و سرو غدای مجانی در افتتاحیه و … روش های معمول است اما برای بلند مدت دو روش بسیار موثر و مهم داریم

روش اول :ارائه غذای با کیفیت و قیمت مناسب. شاید پرسش شما این باشد که قیمت مناسب چگونه محاسبه می شود و غذای خوب با قیمت مناسب چگونه می تواند برای ما تبلیغ موثری باشد؟

در جواب باید بگویم قیمت غذای شما از تمام رقبای شما که کیفیت نزدیک و همسطح دارند باید کمی پایین تر باشد و چگونه این کار باعث تبلیغ می شود باید بگویم از طریق موثرترین روش که در آن مشتریان شما با تعریف از خدمات شما برای شما تبلیغ خواهند کرد.

روش دوم: تبلیغات در شبکه های اجتماعی بخصوص اینستاگرام در ایران، تبلیغات در شبکه هایی که امکان گذاشتن کامنت در آنها وجود دارد می تواند برای شما که کامنت های مثبت زیادی دریافت کردید بسیار موثر باشد و امکان آشنا شدن کاربران مختلف در هر نقطه ای از دنیا با رستوران یا فست فود شما بیشتر خواهد شد و این روش حتی می تواند از روش اول هم بهتر باشد.

تمام مراحل فوق باید به درستی و گام به گام و با صبر و حوصله زیاد انجام شود ولی چیزی که مهم ترین عامل برای تضمین موفقیت کاری شما خواهدبود اراده قوی و صبر و استقامت شما در  شرایط سخت است.

شما باید بتوانید پس از راه اندازی و افتتاح رستوران خود مخارج خود را مدیریت کنید و تمام مخارج غیر ضروری را حذف کنید همچنین مسائل مالی خود را به روز مدیریت کنید یعنی هر روز حساب بدهکار و بستانکار خود را داشته باشید و محاسبه سود و زیان هر هفته الزامی است.

یکی از وظایف مهم شما، رسدیگی به وضعیت مالی است و باید وضع مالی را سروسامان دهید.

هیچ وقت خلاقیت و به روز بودن را فراموش نکنید، سعی کنید با تنوع در بخش های مختلف کار جذابیت بیشتری برای مشتریان خود ایجاد کنید. مدیریت صحیح پرسنل حضور همیشگی شما در محل کار ضروری می باشد. دانش مدیریت و آگاهی از شرایط پرسنل و مدیریت مناسب بخش مهمی از کار است.

برای موفقیت مشاوره با اشخصاص حرفه ای و مورد اطمینان خیلی مفید است. به خود انرژی مثبت بدهید و از مسائلی که انرژی منفی شما می دهند باید بپرهیزید.

مطالب مشابه را ببینید!