مجله تاپ‌ناز‌

روش راه اندازی یک کسب و کار دانشجویی

روش راه اندازی یک کسب و کار دانشجویی

چگونه در دوران دانشجویی کسب و کار خود را راه اندازی کنیم؟

کسانیکه وارد دانشگاه می شوند هدفشان گرفتن مدرک و سپس آغاز یک شغل با درآمد مناسب است. اما بعضیی از دانشجویان همزان با تحصیل کردن، کسب و کار خود را هم شروع می کنند و به درآمد می رسند.

شاید فکر کنید که راه انداختن کسب و کار حین درس خواندن و در دانشگاه تقریبا غیرممکن است،  برگزاری کلاس ها در 6 صبح و استرس ناشی از پیدا کردن شغل رویایی پس از تحصیل کردن، مولفه های کلیدی در تجربه دانشگاه به شمار می روند.

اما یه هم خوابگاهی تمام این چالش ها را بدون هیچ گونه تردیدی به جان خریدند و ایده یک کسب و کار سازمان یافته و هوشمندانه را در دانگاه علمی به کار بردند.

نوشیدنی Ficks

این ایده نوشیدنی بود که سریعاً به ایده‌ایی برای کسب و کار بدل شد. پس از عبور از سنگلاخ‌های آغازین کسب و کار، این اتحاد سه نفره سرمایه‌ی کافی برای تولید محصولشان را ذخیره نمودند، و بنا به گفته‌ی خودشان، بقیه امر را تاریخ می‌سازد! اکنون در کنار مایک هستیم تا از توصیه‌های تخصصی او برای آغاز کسب و کار دانشگاهی بهره ببریم.

با ایده‌ایی عالی آغاز نمائید.

ایده‌ایی که به آن علاقمندید، در مورد مشکلات مالی پیش روی نیز منطقی رفتار کنید. اما به محض آنکه آغاز نمائید، نتایج جلوه‌ایی از فعالیت شما می‌شوند. Ficks در قالب ایده‌ایی غیرعملی متولد شد ، به همین سادگی. با طرحی در قالب حل یک معضل آغاز نمائید و راه حلی بکر ارائه دهید، هر چه ساده‌تر، بهتر.

آزمون خواب برگزار کنید.

مایک کی گوید در زمانی ایده یک نوع بستنی به دهن من آمد که این ایده را ثبت کردم. بعد از هشت ساعت خوابیدن حس کردم که باید این ایده را از لیست ایده هایم حذف کنم.

در دانشگاه می توانید تجربیات زیادی به دست آورید. به همین دلیل از ابراز ایده های بزرگ نترسید، قبل از هر گونه اقدام به خودتان زمان دهید تا مطمئن شوید ایده ای که در آن قدم برداشته باید مورد علاقه شما است.

تحقیق کنید

باید مطمئن شوید که محصول مورد نظر شما، محصولی خوب است یا نه، به صرف اینکه محصولی مشابه با شکست روبرو شده است این بدان معنی نیست که ایده شما نیز محکوم به شکست می باشد.

مایک پیشنهاد می کند که باید ایده قبلی را بررسی کنید، کارآفرینان می خواهند یک کسب و کاری را راه بیندازند اما ممکن است با شکست مواجه شوند، اگر متوجه شوند که ایده آنها عملی شده است خوشحال می شوند، حتی اگر فردی دیگر آن را اداره کند. اطلاعاتی در این راستا به دست آورید که بسیار گرانبها است.

از امکانات دانشگاهی بهره ببرید.

مایک می گوید که دانشگاه پر از افرادی است که مشتاق به همکاری هستند و در به ثمر رسیدن ایده ها بسیار کمک می کنند.  ما در طرح خود از بخش زیست‌شناسی دانشگاه، و از افرادی که کسب و کاری به راه انداخته بودند و کارآفرینان اینترنتی یاری گرفتیم. از اینکه طلب کمک می‌کنید نهراسید، حتی از کمک گرفتن از افراد در بخش‌های دیگر خجالت نکشید.

از متخصصان کمک بگیرید.

تصوراتتان مبنی بر اینکه مادامی که وارد دانشگاه شده‌اید چقدر آموخته‌اید، مهم نیست. با یک متخصص که صنعتی را به راه انداخته یا در زمینه‌ی کسب و کار و کارآفرینی تجربه داردمشورت کنید، این نخستین قدم در پیشبرد تجارت است، مایک هشدار می‌دهد که مبادا از یک متخصص انتظار داشته باشید که نقش مشاور را برایتان ایفا کند.

از آنجایی که ایده‌ها در مراحل اولیه مستعد تعدیل هستند و در طی مسیر اشکال مختلفی به خود می‌گیرند، در نظر گرفتن تمام توصیه‌های متخصصان در مراحل اولیه و در جهت شکل‌گیری کسب و کار مهم است.

داشته‌هایتان را گرد هم آورید

گرد هم آوردن داشته‌ها همچون برنامه‌ی تجاری و الگوی مالی از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است، اما مایک پیشنهاد می‌کند که تمام جزئیات را بر ملا نکنید.

چنانچه تجربه‌‌ایی در زمینه‌ی مسائل مالی ندارید، به دانشکده‌ی مدیریت کسب و کار بروید و از افرادی که بر سر راهتان قرار می‌گیرند، بپرسید که آیا تجربه‌ایی در زمینه‌ی مدیریت مالی دارند یا خیر. اغلب آن‌ها قطعاً می‌توانند به شما کمک کنند یا شما را به افرادی که در این زمینه تخصص دارند ارجاع می‌دهند.

با همه درباره‌ ایده‌ی خود صحبت کنید

مایک می‌گوید، اغلب کارآفرینان تازه‌کار درباره‌ی ایده‌ی خود بسیار محتاط عمل می‌کنند. گرچه در ابتدا این مقاومت ارزشمند است، اما در مراحل بعدی نه نیست، بازخوردی که از خانواده‌، دوستان و همکلاسی‌ها در بیان ایده‌ی خود می‌گیرید، بسیار بیشتر و مهمتر از تاثیرات منفی آن است.

مایک خاطر نشان می‌کند که گاهی برخی افراد نظری را به شما ارائه می‌دهند که در نهایت متوجه می‌شوید فوق‌العاده ارزشمند بوده. به عنوان مثال، چنانچه به سایت اینترنتی نیاز دارید اما از همراه نمودن دیگران با خود معذب هستید، از یک فروشگاه محلی، کافی شاپ، رستوران یا کتابفروشی بپرسید که وب‌سایت خود را چگونه تهیه کرده‌اند و به آنجا مراجعه نمائید!

بر کوچک بودن تمرکز کنید.

مایک معتقد است، در راستای ایجاد یک کسب و کار بزرگ، ابتدا به ساکن باید بر تجارتی کوچک تمرکز کنید. امکان راه‌اندازی کسب و کاری عظیم نیز وجود دارد، اما آگاه باشید که تجارت در ابتدا باید بر پایه‌ی تعداد محدودی از مشتریان بر پا گردد، افرادی که در اسرع وقت به لیست ایمیل اضافه می‌شوند، سفارش می‌دهند و دوباره و دوباره سفارش می‌دهند. با آن‌ها در تماس باشید تا نقطه‌ی قوت خود را دریابید و از آن به عنوان اهرم نفوذ بهره جوئید.

از شوخ‌طبعی غافل نشوید

مایک معتقد است، مهم‌ترین جنبه‌ی کار با دوستان الزام بر شوخ‌‌طبعی است. وظایف و مسئولیت‌های شفافی برای هر فرد تعریف نمائید و ارتباط موثری با آن‌ها برقرار کنید، اما چنانچه با دوستان خود بر یک پروژه‌ی ایده‌ال فعالیت می‌کنید و از شوخ طبعی و سرگرمی غاقل شوید، در مسیر اشتباهی گام برداشته‌اید.

پذیرش ناملایمات را یاد بگیرید.

آغاز کسب و کار در ابتدای امر بسیار وحشتناک جلوه می‌کند، اما پذیرش و رویارویی با تهدیدها می‌تواند فوق‌العاده ارزشمند باشد. مایک می‌گوید، اگر در مسیرتان هیچ حس ناخوشایند یا تهدیدی وجود ندارد، پس از تمام وجود مایه نگذاشته‌اید. کارآفرینی قطعاً شما را در موقعیت‌های ناخوشایندی قرار می‌دهد، اما در انتهای روز که محصولی کاملاً منحصر به فرد به خودتان را در دست گرفتید درمی‌یابید که سپری نمودن لحظات بسیار استرس‌زا قطعاً ثمربخش بوده است.

به یاد داشته باشید که اشتباه اجتناب‌ناپذیر است.

مایک اذعان می‌دارد که، چنانچه ایده‌ایی را از دانشگاه دنبال کنید، قطعاً اشتباه نیز خواهید کرد. اما هر یک از این اشتباهات به نوبه‌ی خود سنگ بنای شرکتی می‌شود که در نهایت خواهید داشت. اساساً اشتباهات خود را در مراحل اولیه‌ی راه‌اندازی شرکت که هزینه‌ی چندانی ندارند، بپذیرید، بدین ترتیب در مسیر تجارت دانشگاهی شگفت‌انگیزتان موفق خواهید شد.

‌منبع آی بانو

مطالب مشابه را ببینید!