مجله تاپ‌ناز‌

نحوه درمان یبوست نوزاد شیرخوار با این روش های خانگی

خیلی از افراد دچار یبوست می شوند ولی یبوست نوزاد شیرخوار تفاوت دارد و والدین باید از درمان سبوست اطلاع داشته باشتد. یکی از روش های درمان ییبوست نوزاد مصرف آب بیشتر برای نوزاد است.

روش هایی برای از بین بردن یبوست نوزاد و کودک شیرخواهر بالای 6 ماه

اگر می بینید که کودک شما زور می زند و یا اگر درون پوشک آن پر از گلوله های سفت است، این علامتی است که نشان می دهد که مدفوع در روده های اوبه خولی حرکت نمی کند. اگر نوزاد دارای یبوست مزمن باشد، اگر در مدفوع او خون دیدید، باید به پزشک تماس بگیرید، زیرا ایت نشانه می تواند یک وضعیت وخیم باشد. هدف این بخش تاپ ناز اطلاع رسانی است و شما باید حتما با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

توصیه های موثر خانگی برای درمان کردن یبوست نوزاد

این نکات را مادرها برای بچه ها به کار می برند تا مدفوع آنها نرم شود و می توانید آنها را در خانه انجام دهید.

درمان یبوست نوزاد با افزایش مصرف آب :

چه نوزاد با سینه شیر بخورد و چه با یشیه تغذیه کند، خیلی آسان بر حسب رژیم غذایی مایع اولیه، ما توانید تخمین بزنید که به میزان کافی آب می نوشید. اگر نوزاد شما نشانه های یبوست را دارد، سعی کنید به غذای او بعد از عر تغذیه 2 – 4 اونس 0
چه نوزاد شما با سینه یا چه با شیشه تغذیه شود ، خیلی آسان بر حسب رژیم غذایی مایع اولیه ، می توانید تخمین بزنید که به میزان کافی آب مصرف می کند . اگر کودک شما نشانه های یبوست را نشان می دهد ، سعی کنید به غذای او بعد از هر تغذیه 2- 4 اونس ( 1/2- 1/4 فنجان ) آب اضافه کنید تا به روده ها کمک کند به درستی کار کنند.
نحوه درمان یبوست نوزاد شیرخوار با این روش های خانگی

روش های درمان یبوست نوزاد

برای درمان کردن یبوست نوزاد به او آب میوه بدهید :

آب لیمو اثر ملین طبیعی دارد. آب میوه های گلابی یا سیب سبز هم می توانند برای کاهش یبوست ملایم به کار روند. بیشتر نوزادان به آب میوه را به دلیل شیرین بودن آن ترجیح می دهند، پس زمانی که کوچولوی شما مبتلا به یبوست شده است به او آب میوه بددهید. آب میوه کامل بهترین گزینه است. برای جلوگیری از نفخ، به آرامی با کمتر از 2 اونس از آب میوه بعد از تغذیه شروع کنید.

خوراک با فیبر بالا برای درمان یبوست نوزاد :

موز ، غلات برنج ، هویج و پنیر از مهم ترین رژیم های غذایی نوزادان هستند، آن ها هم چنین می توانند اثرات جانبی بر روی مدفوع داشته باشند ؛ مواد غذایی مثل ، زردآلو ، گلابی ، هلو و آلو گزینه های بهتری ، برای کمک به جلوگیری از یبوست هستند.
کودک را در حالت نشستن روی دوچرخه قرار دهید :
گاهی اوقات تحرک کودک شما کمک می کند روده ها نیز خود تحریک شوند. کودک را به پشت در مقابل خود قرار دهید . پاهای او را بالا ببرید و آن ها به حالت دایره حرکت دهید، تا حرکات دوچرخه ای را تقلید کنند . گردش باید به کاهش فشارهای شکمی کمک کند و همه چیز را به سمت درست هدایت کند.
نحوه درمان یبوست نوزاد شیرخوار با این روش های خانگی

روش هایی برای از بین بردن یبوست نوزادان

مارک دیگری از شیر خشک را استفاده کنید:

اگر کودک شیر خشک مصرف می کند، گاهی اوقات یک تغییر برای رفع یبوست لازم است . هر کودک به اجزاء تشکیل دهنده شیر خشک یک واکنش نشان می دهد . بنابراین چند نوع شیر خشک را امتحان کنید تا کودکتان یکی از بهترین ها را تحمل کند . اکثر انواع شیرخشک ها دارای گزینه های کم لاکتوز هستند ،که ممکن است کودک شما بهتر آن را تحمل کنند.

برای درمان یبوست، درجه حرارت کودک را اندازه بگیرید :

تحریک مقعدی می تواند به حرکت روده کودک ،کمک کند. از وازلین برای چرب کردن دماسنج مقعدی استفاده کنید و آن را در مقعدکودک قرار دهید ؛ چند بار قبل از برداشتن آن ، نوک آن را به آرامی تکان دهید . تحریک اغلب باعث ایجاد حرکت روده می شود.

درمان یبوست نوزاد با ماساژ شکم:

کودک را به پشت بخوابانید ، دست خود را بر روی شکم او قرار دهید . با استفاده از حرکت در جهت عقربه های ساعت ، شکم کودک خود را با حرکات دایره ای بزرگ ،ماساژ دهید . از اشارات کودک استفاده کنید تا میزان فشار لازم را متوجه شوید ، اگر او خشمگین شد یا گریه کرد ، شما بیش از حد فشار می آورید.
نحوه درمان یبوست نوزاد شیرخوار با این روش های خانگی

ماساژ شکم نوزاد برای درمان یبوست

برای درمان یبوست او را در حمام گرم قرار دهید :

حمام گرم تقریبا همه کس را تسکین می دهد استدلال این است که آب گرم به کودک شما کمک می کند تا آرام شود. به بدنش اجازه می دهد تا آنچه را که در بدنش نگه داشته است از بین ببرد زمانی که شما او را خشک می کنید نیز زمان مناسبی است که سعی کنید او را ماساژ تکنیکی تسکین دهنده دهید.

استفاده از یک شیاف گلیسیرین برای درمان یبوست نوزاد

با پزشک خود مشورت کنید که طبق سن نوزاد ، اندازه و مدت زمانی که یبوست دارد ، دقیقا چقدر از شیاف را باید استفاده کنید . ممکن است که پزشک 1/4 تا 1 شیاف کامل را توصیه کند .شیاف گلیسیرین معمولا طی 15-30 دقیقه باعث ایجاد حرکت روده می شود.

برای درمان یبوست نوزاد چه کاری انجام ندهیم:

از آن جا که نوزادان کوچک هستند ، می توانند به سرعت آب بدن خود را از دست بدهند توصیه می شود هرگز از روغن معدنی ، تنقیه یا مسهل های محرک در نوزادان خود استفاده نکنید.
اگر هیج کدام از راهنمایی های قبلی یبوست کودکتان را تسکین نداد ، مراجعه به پزشک ضروری است تا مانع از هر گونه بیماری زمینه ای دیگر شود.

مطالب مشابه را ببینید!