مجله تاپ‌ناز‌

نحوه مصرف آنتی بیوتیک و اطلاعاتی در مورده مصرف و عوارض

آنتی بیوتیک

اطلاعاتی در مورد آنتی بیوتیک ها

آیا تصور می کنید که انتی بیوتیک بهترین روش درمان بیماری است و در صورت مصرف آنتی بیوتیک  از شر تمام باکتری ها و میکروب ها در امان می باشید؟ کم کم به روزهای سرد سال نزدیک می شویم و افراد به صورت خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

همه آنتی بیوتیک ها باکتری ها را نابود می کنند؟

همه ی آنتی بیوتیک ها قادر به نابودی باکتری ها نیستند. فقط انواع باکتریسایدها یا همان باکتری کش ها مانند پنی سیلین ها قادر به کشتن باکتری ها هستند.

برخی آنتی بیوتیک ها، باکتریواستاتیک یا مهارگر باکتری ها هستند، یعنی اینکه باکتری ها را نابود نمی کنند و فقط مکانیسم تهاجمی آنها را خنثی می کنند تا سیستم ایمنی بدن بتواند آنها را دفع کند.

آنتی بیوتیک ها برای مقابله با ویروس ها نیز موثر عمل می کنند؟

صرفا برخی داروها قادر به نابودی ویروس ها هستند. این داروها نیز می توانند در چهارچوب آنتی بیوتیک ها باشند، اما در حقیقت به آنها داروهای ضدویروس اطلاق می شود.

واقعیت این است که اکثر ویروس ها نسبت به تاثیر آنتی بیوتیک ها حساس نیستند. بنابراین اگر پزشک برای درمان برخی بیماری ها مانند سرماخوردگی یا برونشیت، آنتی بیوتیک تجویز نمی کند متعجب نباشید، چون آنتی بیوتیک ها برای مقابله با بیماری های ویروسی کار چندانی از پیش نمی برند.

آنتی بیوتیک ها می توانند بدن را ضعیف کنند؟

بله. این روزها در خصوص نقش فلور طبیعی روده بیش از پیش مطالعه می شود و اطلاعات زیادی نیز حاصل شده است. فلور روده (باکتری های مفید روده) باعث بازسازی مخاط واقع در آخرین قسمت لوله ی گوارشی می شود.

چنانچه آنتی بیوتیک ها به طور کامل مصرف نشوند، بدن بیمار دوز کافی را دریافت نکرده و بنابراین عفونت به طور کامل دفع نمی شود

آنتی بیوتیک ها این قدرت را دارند که در ترکیب این فلور تغییراتی ایجاد کنند. به این ترتیب نیز برخی مواد مغذی (ویتامین ها و مواد معدنی) به درستی جذب بدن نمی شوند، چون باکتری های مفید نیز توسط آنتی بیوتیک ها نابود می شوند. بنابراین مصرف آنتی بیوتیک ها اغلب باعث بروز خستگی یا اسهال می شود.

نتایج اکثر پژوهش ها نشان می دهد که مصرف محصولات حاوی پروبیوتیک ها رواج بیشتری پیدا کرده است، مانند ماست های پروبیوتیک. مصرف این محصولات غذایی به بازسازی فلور روده و تقویت بدن کمک می کند.

لازم است که طول درمان با آنتی بیوتیک ها به طور کامل رعایت شود؟

اکثر افرادی که تحت درمان با آنتی بیوتیک هستند، به محض مشاهده ی نخستین علائم بهبودی، مصرف دارو را قطع می کنند. اما این کار باعث آسیب به فرد مبتلا و حتی اطرافیان وی می شود.

چنانچه آنتی بیوتیک ها به طور کامل مصرف نشوند، بدن بیمار دوز کافی را دریافت نکرده و بنابراین عفونت به طور کامل دفع نمی شود.

از طرف دیگر در زمان شروع مصرف آنتی بیوتیک ها، باکتری هایی که مورد حمله قرار گرفته اند تلاش به ایمن سازی خود در برابر دارو می کنند. بنابراین هر باکتری که در معرض آنتی بیوتیک قرار گرفته، اما به طورکامل نابود نشده باشد، مقاوم شده و با کوچکترین عفونت و مشکل دیگر شروع به رشد مجدد می کند. به این ترتیب برای فرد و اطرافیانش دردسرساز می شود. در این صورت مصرف دوباره و چند باره ی آنتی بیوتیک ها موثر واقع نمی شود.

آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی؟

با توجه به اینکه میزان جذب آنتی بیوتیک های خوراکی توسط بدن و عوارض جانبی آنها توسط پزشک در نظر گرفته می شود، امروزه از انواع تزریقی این داروها کمتر استفاده می شود.

با این حال در موارد خاص که نیاز به سرعت عمل بالایی برای مقابله با عامل بیماری زا وجود دارد، استفاده از آنتی بیوتیک های تزریقی موثرتر است.

آنتی بیوتیک ها در خصوص تب موثر عمل می کنند؟

خیر. فراموش نکنید که دلیل تب می تواند ناشی از عوامل عفونی و یا غیرعفونی (عوامل روماتولوژیکی، سرطانی و غیره) باشد. در بین عوامل عفونی در اکثر موارد پای یک ویروس در میان است که آنتی بیوتیک ها موثر نیستند.

زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می کند، پزشک معالج در پی علائمی مانند عفونت گوش و غیره می گردد که مجوز لازم برای تجویز آنتی بیوتیک را به وی بدهد.

علاوه بر این آزمایش هایی نیز وجود دارند که در عرض چند دقیقه نشان می دهند بیماری عامل ویروسی دارد یا باکتریایی.

آیا لازم است که همیشه از آنتی بیوتیک ها بسیار قوی استفاده شود؟

آنتی بیوتیک هایی که چندین باکتری را هدف قرار می دهند، آنتی بیوتیک های وسیع الطیف نامیده می شوند. تعداد کمی از این آنتی بیوتیک ها در دسترس است و این نوع آنتی بیوتیک ها باید برای بیماری ها و عفونت هایی استفاده شوند که هیچ نوع داروی دیگری کارساز نبوده است و یا باکتری ها و میکروب ها به انواع آنتی بیوتیک های دیگر مقاوم شده اند.

در نتیجه نیازی نیست که با فرض قوی بودن، این آنتی بیوتیک ها را برگزید. برای مقابله با باکتری های ضعیف استفاده از آنتی بیوتیک های معمولی کافیست.

نوشیدنی های الکلی و آنتی بیوتیک ها؛ ترکیبی خطرساز

مصرف نوشیدنی های الکلی همیشه منع شده است، اما مصرف این قبیل نوشیدنی ها به همراه داروها خطرات جدی به بار می آورد که آنتی بیوتیک ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

مصرف هم زمان آنتی بیوتیک و نوشیدنی های الکلی عوارض خطرناکی برای سلامتی دارد که نباید از نظر دور داشت. به طور کلی نوشیدنی های الکلی خیری برای بدن ندارند و مصرف آنها با داروها اکیدا ممنوع است.

مطالب مشابه را ببینید!