مجله تاپ‌ناز‌

چطور از مغز و فکرمان برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم؟

استفاده از ذهن و فکر برای رسیدن به موفقیت

مغز هر فررد ساختار خاص خودش را دارد و این یعنی اینکه روش های یادگیری مختص به خودتان را باید یاد بگیرید و متناسب با مغز خودتان باشد. فرآیند یادگیری و ارتباط برقرار کردن در افراد متخلف متفاوت است. هر سبکی از یادگیری باعث می شود از قسمت های مختلف مغز استفاده کنیم. به عنوان مثال افرادی که به صورت شنیداری چیزی را یاد میگیرند از شنیدن برای پردازش این اطلاعات استفاده می کنند و افراد بصری هم برای یادگیری متکی به مشاهدات خود هستند. برای اینکه از تجربه یادگیری خود حداکثر استفاده را داشته باشید باید استراتژی های یادگیری چند بعدی را پیدا کنید.

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست 

دانش جدید بر اساس اطلاعات مغز شما ساخته می شود، بنابراین اگر بیشتر بدانید به همان اندازه بیشتر و بهتر یاد هم خواهید گرفت. برای یادگیری باید کارهای هدف دار را بطور مکرر انجام دهید.  رهبران برای رشد خود و زیردستان‌شان می­‌توانند این روش را به‌کار گیرند. دیگران را به‌چالش بکشید تا از فرصت­‌های جدید استفاده کنند.

فعالیت فیزیکی، برای سلامت روان مفید است 

مغز به مواد شیمیایی مثل اندورفین نیاز دارد که از طریق ورزش کردن آزاد می‌­شود. فعالیت فیزیکی باعث آزاد شدن عوامل رشد (مواد شیمیایی موثر بر سلامت سلول­‌های مغز، رشد عروق خونی جدید، سلول­‌های مغزی جدید و بقای آن‌ها) می‌شود و مغز را به گونه­‌ای تغییر می­‌دهد که از حافظه و مهارت­‌های تفکر محافظت کند. مهم‌­ترین نکته­ این است که ورزش و تمرین‌های خود را به‌طور مستمر و باثبات انجام دهید. فعالیتی را که دوست دارید بیابید تا در طول زندگی‌تان بتوانید از آن لذت ببرید.

چطور از مغز و فکرمان برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم؟

مغز، اولین شبکه‌­ی اجتماعی است 

نورون­‌های آینه‌­ای، سلول­‌هایی از مغز هستند که وقتی شخص کاری را انجام می‌­دهد و همان عمل را در دیگری هم می‌بیند، فعال می‌­شوند.

سیستم اقدام، اجرا و مشاهده، به توانایی­‌های میزان‌­سازی دقیق مثل همدلی کمک می­‌کند. اگر نمی‌­توانید خودتان را جای کس دیگری بگذارید، هرگز رهبر موثری نخواهید بود. سعی کنید مهارت­‌های همدلی و خودآگاهی‌تان را از طریق گوش دادن فعال، خواندن، یا توجه به دیدگاه دیگران، پرورش دهید. اگر به تنهایی نمی‌­توانید این مهارت­‌ها را در خود تقویت کنید از یک مربی کمک بگیرید.

هر مغزی، دارای محرک‌های احساسی است. 

در‌حالی‌که مغز هر انسانی قادر به‌ استدلال است، هیچ مغزی را پیدا نمی­‌کنید که تمام تصمیماتش عاقلانه و منطقی باشد. تاثیر احساسات به‌گونه‌ای‌ست که حتی می­‌توانند تفکر منطقی را از بین ببرند.

در سیستم­‌های تنبیه و پاداش هم از احساسات استفاده می­‌شود. بازخورد مثبت، محرک بهتری نسبت به ترس یا خجالت است. بازخورد منفی می‌­تواند موجب مخالفت و ناسازگاری یا کناره‌­گیری شود که بر عملکرد شما یا کارمندان‌تان تاثیر می­‌گذارد. در موقعیتی جدید، دشوار یا پر از استرس، یاد بگیرید ابتدا گوش بدهید و سوالات را درک کنید. فوری پاسخ ندهید، بلکه به‌خاطر داشته باشید، ابتدا خودتان احساسات‌تان را تنظیم کنید. در این صورت در موقعیت بهتری برای تصمیم­‌گیری منطقی قرار خواهید گرفت. اگر بیاموزید که چگونه احساسات دیگران تفکرات‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بهتر خواهید توانست آنها را متقاعد نموده یا به آنها انگیزه بدهید.


» همچنین بخوانید :

افزایش انگیزه و موفقیت در اهداف و کار با این تفکرات مثبت

آیا سخت کار کردن باعث موفقیت می شود؟

مطالب مشابه را ببینید!