بغل کردن نوزاد | روش درست بغل کردن نوزاد و در آغوش گرفتن نوزاد

بغل کردن نوزاد

خیلی از پدر و مادرها بعد از به دنیا آمدن نخستین فرزندشان شاید ندانند که چطور باید نوزاد را بغل کنند و روش صحیح در آغوش کردن نوزاد را نمی دانند و از ترس به خطر افتادن کودک دائم نگران می شوند.

روش بغل کردن نوزاد و در آغوش کردن نوزاد

بعد از 9 ماه انتظار و پشت سر گذاشتن دردسرهای بارداری و بعد از زایمان و سختی های آن،فکر می کنید که می توانید یک نفس راحت بکشید؟ شاید خیلی ها به شما بگوییند که نه نمی توانید زیرا این تازه شروع دردسرهای دیگر است ولی این طور نیست. نگهداری از نوزاد، اگر بعضی از اصول کلی را بدانید زیاد هم سخت نیست.

بعضی از مادران از بغل کردن بچه می ترسند. آنها می ترسند که مبادا بچه را زمین بیندازند و یا بچه را در آغوش خود ناراحت کنند. کودک در ابتدای تولد، خیلی حساس است و اعضای بدنش نسبت به هر حرکتی و خدا نکرده افتادن، بسیار آسیب پذیر است. پس بعضی از مادرها از ترس آسب رسیدن به فررزندف از بغل کردن او می رتسند. بغل کردن راهی است برای اینکه شما و همسرتان علاقه خود را به فرزند کوچولوی خود ابراز کنید و شاید خودتان را به یکدیگر زنجیر کنید.

باید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به یاد داشته باشید که به آرامی با فرزند خود ارتباط برقرار کنید، قادر خواهید بود که نقش خود را به عنوان یک مادر، به صورت کامل ایفا کنید. وقتی که او را بغل می کنید، به او باید لبخند بزنید و با او حرف بزنید. این کار شما به او کمک می کند که حس امنیت بیشتری داشته باشد.

وقتی که نوزاد را بلند می کنید و زمانی که مراقب بچه هستید، هیچ آسیبی به او نمی رسد. مطمئن باشید که اگر شوهرتان به فرزندتان توجه می کند و برای او ارزش قائل است، بچه هم این موضوع را درک می کند؛ هر چند که خیلی خیلی کوچک باشد. پس به شوهر خود اجازه دهید بدون دخالت شما، فرزندش را بغل کند. حالا که شما به یک خانواده کامل تبدیل شده اید، باید به صورت یک خانواده رفتار کنید. هر دوی شما در ابراز علاقه و محبت به کودک خود سهیم باشید.

بخوانید : این قسمت از بدن نوزاد را بوس نکنید زیرا خطرناک است!

هنگام در آغوش کشیدن مراقب سرش باشید

بعضی از پدر و مادرهای از این که خیلی مایل هستند فرزندشان را بغل کنند کمی نکران می شوند. باید گفت تا زمانی که اطرافیان شما بدانند چطور از سر کودک حمایت کنند، هیچ اشکالی وجود ندارد که فرزند شما را بغل کنند. به اطرافیان یادآوری کنید که هوای سر بچه را داشته باشند. اگر زمانی مجبور شدید به آنها تذکر دهید، اصلا نباید خجالت بکشید. سلامت بچه شما خیلی مهمتر از این است که اطرافیان تان از شما برنجند.

خیلی از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها نمی دانند چطور باید بچه را بغل کنند و به روش های قدیمی خودشان بچه را درد آغوش می گیرند که باید به آنها تذکر دهید.

خیلی آرام بچه را به بغل دیگری منتقل کنید و حرکت سریعی انجام ندهید. پس از مدتی که حس کردید کافی است، بچه را پس بگیرید. باید بسیار توجه کنید که فردی که بچه را بغل می کند، بیماری خاصی نداشته باشد. البته روش درست این است که فرزندتان را بغل هر کسی ندهید؛ ولی اگر مجبور شدید، باید توجه داشته باشید که آن شخص به بیماری هایی مانند سرماخوردگی یا بیماری های پوستی مبتلا نباشد.

بغل کردن نوزاد

بلند کردن بچه از زمین

1- یکی از دستان تان را زیر سروگردن بچه و دست دیگر را زیر باسنش بگذارید.

2- او را در حالی که به بدن تان نزدیک است، آرام بلند کنید و از سر و گردنش همچنان حمایت کنید.

3- او را به سمت قفسه سینه و شانه های تان بچرخانید.

 

نگه داشتن بچه

شما می توانید به روش های مختلفی، کودک خود را در آخوش نگه داریدف ولی بهترین روش، روشی است که هم شما و هم فرزندتان، با آن راحت تر هستید. بچه باید حس امنیت داشته باشد. او باید به سینه شما بچسبد و یا روی شانه های شما قرار گرفته باشد. اگر او در این حالت، حس امنیت نکند، شروع به گریه کردن خواهد کرد.

1- روی شانه: یک دست تان را زیر باسنش بگذارید و وزن او را روی همین دست قرار دهید. سپس با دست دیگرتان، سرش را نگه دارید و او را به قفسه سینه خود بچسبانید.

2- روی بازو، در مقابل صورت تان: سر بچه را روی خمیدگی آرنج خود قرار دهید و باسنش رابا دست دیگرتان بگیرید.

3- روی بازو، پشت به صورت تان: بگذارید سینه بچه بر روی آرنج شما قرار بگیرد. یک دست تان را از بغل در کنار باسنش بگذارید و دست دیگر را زیر بدن او قرار دهید.

بخوانید : نوزاد را هرگز تکان شدید ندهید زیرا مغزش آسیب می بیند!
مطالب مشابه را ببینید!