با عجله غذا خوردن چه خطراتی دارد و آرام غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

با عجله غذا خوردن چه خطراتی دارد و آرام غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

با عجله غذا خوردن می تواند خیلی سریع وزن شما را بیشتر کند و چربی های بدن شما بیشتر شود در صورتی که آهسته غذا خوردن اشتها را کنترل می کند و می تواند به هضم و جذب غذا هم کمک کند.

چرا غذا را باید آهسته خورد؟ مزایای آهسته خوردن غذا چیست و عوارض تند غذا خوردن

وقتی که آهسته غذا می خورید، غذا بهتر هضم می شود. وزن شما کنترل می شود و کاهش وزن می دهید. در هر وعده غذایی احساس رضایت می کنید. ولی اگر غذای خود را سریع بخورید، گوارش شما دچار اسیب می شود. با عجله غذا خوردن استرس زا است و ممکن است به نظر برسد وعده غذایی زود به پایان می رسد، که باعث می شود شما بیشتر غذا بخورید یا غذا را قبل از اینکه سیگنال های طبیعی سیری را به مغز شما برساند به پایان می رسانید و ناگهان غذای زیادی می خورید.

آهسته و آرام غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

ما یک جامعه شلوغ، پریشان و عجله دار هستیم. خیلی سریع غذا را می خوریم و به ندرت مزه غذا را حس می کنیم و یا حتی ممکن است غذا را بدرستی نجویم.

برای ما مهم نیست که چه کسی هستیم حتی اگر شما یک مربی تغذیه با مدرک کارشناسی ارشد در همین زمینه هستید ؛ وقتی افراد بزرگ می شوند فقط سعی دارند وزن خود را حفظ کنند. باید یاد بگیریم که دوباره آهسته تر غذا بخوریم که البته این کار همیشه آسان نیست.

احساس رضایت از غذا خوردن :

یکی از مهمترین فواید غذا خوردن به آرامی این است که به سیستم گوارش و بدن اجازه می دهد تا تشخیص دهد که سیر شده اید. در حدود 20 دقیقه طول می کشد تا علائم سیر شدن به مغز فرستاده شود. بیشتر وعده های غذایی مردم این قدر طول نمی کشد.

کالری اضافه را خیلی سریع از غذا می گیرید زیرا به بدن خود زمان نمی دهید. حال تاثیر آن کالری اضافی را در وزن خود تصور کنید به این شیوه غذا خوردن همچنین به ما کمک می کند تا احساس رضایت بیشتری کسب کنیم – که متفاوت از “حس سیری” است.

وقتی شما غذا را آهسته می خورید، غذا را مزه می کنید، به مزه و بافت آن توجه می کنید، که این احساس خوبی در شما آزاد می کند.

بهبود هضم غذا :

خوردن آرام غذا به هضم بدن کمک می کند. هضم یک واکنش زنجیره ای است. به محض مشاهدهف بو و یا فکر کردن در مورد غذا، ترشح بزاق شروع می شود تا برای قرار دادن آن غذا در دهان خود آماده می شویم، بزاق حاوی آنزیم هایی است که غذا را تجزیه می کند و عمل بلعیدن غذا را آسان می کند، در همین حال بخش گوارشی 3، 4 و 5 آماده رفتن به سر کار هستندو

معده شروع به ترشح اسید می کند و روده کوچک شروه به آماده شدن برای هضم غذا می کند و … . اگر ما سریع غذا بخوریم، بخش GI خود را مجبور به انجام کارها قبل از آماده شدن کامل آن می کنیم.

بدون عجله غذا خوردن چه خاصیتی دارد؟

افرادی که غذا را آهسته می خورند 2 اونس غذا در هر دقیقه مصرف می کنند ولی افرادی که با سرعت متوسط غذا می خورند با سرعت 2.5 اونس غذا در هر دقیقه مصرف می کنند. مصرف کنندگان سریع 3.1 اونس در هر دقیقه غذا مصرف می کنند.

آن ها همچنین گاز بزرگتری می زنند و قبل از بلعیدن کمتر می جوند.این به این معنی است که نه تنها افرادی که سریع غذا می خورند، غذای بیشتری را در مدت زمان معینی صرف می کنند، بلکه غذا به خوبی فرآوری نشده را می بلعند.

غذا اساساً در شکم این افراد با تکه های بزرگ وارد می شوند.هضم در دهان شروع می شود، بنابراین برای معده تان سخت است که تکه های بزرگ غذا را هضم کند.

 

غذایی که به درستی شکسته نشده باشد،می تواند منجر به سو هاضمه و دیگر مشکلات GI بالقوه شود.

و چه کسی این اتفاق را دوست خواهد داشت؟!

بیشتر تحقیقات در مورد این موضوع نشان می دهد که خوردن به آرامی به شما کمک می کند تا کم تر غذا بخورید، به خصوص اگر می خواهید وزن خود را از دست بدهید و یا حفظ کنید.هنگام خوردن سریع، زنان 646 کالری را در عرض 9 دقیقه مصرف می کنند.

در هنگام خوردن آرام، زنان 579 کالری را در 29 دقیقه مصرف می کنند.اگر شما پیش بینی کنید که هر روز سه وعده غذا می خورید، میتوانید ببینید که چگونه خیلی سریع کالری اضافی می گیرد و این یک تغییر جالب دیگر است:

وقتی زنان به سرعت غذایشان را میخوردند، بعد از یک ساعت، گرسنگی بیشتری را گزارش کردند بنابراین نه تنها خوردن سریع منجر به مصرف غذای بیشتر می شود، بلکه در واقع زنان را کم تر راضی می کند البته در مقابل، خوردن آهسته به معنای غذای کم تر، با دوام بیشتر بود.

 

آبرسانی بهتر بدن :

نوشیدن آب به حفظ تعادل مایعات بدن ما کمک می کند و به کلیه ها کمک می کند و روده ها موثرتر عمل می کنند و ظاهر پوست را بهبود می بخشد و یک طرف فایده غذا خوردن به آرامی این است که به نظر می رسد مصرف آب در طول غذا را کاهش می دهد.

دانشگاهی میزان آبی که شرکت کنندگانش در آن می نوشیدند را مقایسه کرد. هنگامی که آرام غذا می خوردند، زنان 409 ml (در حدود 14 اونس) آب می نوشند. وقتی آن ها به سرعت غذا خوردند، تنها 289 ml آب می نوشند.

نتایجی که برخی اوقات دانشمندان را به شگفتی وا می دارد که آیا نوشیدن آب بیشتر چیزی است که به مردم کمک می کند که احساس رضایت بیشتری بکنند یا خیر.بنابراین، محققان این نظریه را به معرض آزمایش گذاشتند.

 

آشنایی با مضرات با عجله غذا خوردن

با تغییر در مطالعه زمان ناهار آن ها جذب آب را کنترل کردند، به طوری که شرکت کنندگان مقدار مشابهی از آب را در هر نشست مصرف کردند.

در این نسخه از آزمایش، چه آهسته و چه سریع غذا خوردن، زنان تقریباً همان مقدار غذا را مصرف کردند. و در پایان وعده های غذایی، آن ها نیز اشتهای مشابهی داشتند اما یک ساعت بعد از غذا، کسانی که به آرامی غذا می خوردند، گرسنگی کمتری را گزارش کردند.

محققین به این نتیجه رسیدند که نوشیدن آب بیشتر می تواند کلید کمک به ما در خوردن کم تر غذا باشد.خوردن به آرامی به نظر می رسد که گرسنگی را کاهش داده و منجر به سطوح بالاتر سیری بین وعده های غذایی شود ؛ به آرامی غذا بخورید، آب بیشتری بخورید، غذای کمتری بخورید، و احساس رضایت بیشتری بکنید.

سریع و با عجله خوردن غذا چقدر خطرناک است و چه عوارضی دارد؟

خوردن به آرامی ممکن است یک نوش داروی کامل برای کاهش وزن نباشد، اما قطعاً به شما کمک می کند تا کنترل بیشتر احساساتان را به دست آورید.

در همین حال، تحقیقات در مورد خوردن سریع به اتفاق آرا وجود دارد:خوردن سریع باعث افزایش وزن می شود و باعث می شود که کنترل عادت های غذایی خود را از دست بدهید.اگر غذایتان را در کمتر از 15 تا 20 دقیقه میل می کنید این یعنی خیلی سریع غذا خورده اید.

افزایش وزن اصلی ترین و بزرگترین عوارض سریع غذا خوردن:

هر دو مطالعات جمعیت در مقیاس بزرگ و تحقیق بر روی گروه های کوچک تر (مانند آتش نشانی ها) که معمولاً به سرعت غذا می خورند این است:

افرادی که سریع تر غذا میخورند بیشتر از افرادی که آهسته غذا می خورند، وزن اضافه می کنند.اگر کاهش وزن و یا ترمیم و نگهداری هدف شما است، آهسته غذا بخورید.

اختلالات خوردن سریع:

اگر تا به حال یک اپیزود از پرخوری را تجربه کرده اید، این احساس را خواهید داشت – یک میل شدید برای دریافت غذا داشته اید.تحقیقات نشان می دهد که یکی از نشانه های پرخوری، سرعت خوردن در غذا خوردن است.

افرادی که از خوردن وسواسی اجباری رنج می برند اغلب از کنترل رفتار خوردن خود احساس ناراحتی می کنند.بعد از یک دوره پر از پرخوری و یا پس از خوردن بیش از حد، احساس گناه، شرمندگی و پشیمانی می کنند.

خبر خوب این است که شما می توانید از پرخوری، با آهسته غذا خوردن جلوگیری کنید.شاید الان شما نمی توانید حس غذا خوردن تان را از دست بدهید، و این مشکلی ندارد. اما بیشتر افراد می توانند خودشان را آرام کنند.

نتیجه گیری با عجله غذا خوردن:

اغلب ما زندگی پر مشغله و با سرعت بالایی داریم، بنابراین قابل درک است که ممکن است سعی کنیم غذاهای خود را با عجله بخوریم. اما خوردن سریع هیچ کمکی به ما نمی کند.

وقتی بیش از حد سریع غذا میخوریم، بیش از آنچه نیاز داریم به خوردن ادامه می دهیم، که منجر به هضم ضعیف، افزایش وزن و رضایت کم تر از خوردن می شود.در مقابل، به آرامی غذا خوردن باعث هضم بهتر، نگهداری آسان تر وزن ورضایت بیشتر از وعده های غذاییمان میشود.

چند نکته مفید برای جلوگیری از با عجله غذا خوردن:

  • بنشینید و در محیطی آرام و با کم ترین حواس پرتی، غذا بخورید. هنگام رانندگی غذا نخورید، در حالیکه مشغول تماشای تلویزیون و فرستادن تکست و غیره هستید اصلا غذایی نخورید.
  • غذاهایی با فیبر بالا را انتخاب کنید که زمان بیشتری برای جویدن نیاز دارند، مانند میوه ها و سبزیجات تازه.
  • قاشق چنگال را بین لقمه ها پایین بگذارید. یک لحظه صبر کنید. نفس بکشید.
  • اگر با دیگران غذا می خورید، از ایجاد مکالمه خوبی برای چند دقیقه لذت ببرید.
  • سعی کنید حداقل تعداد جویدن ها را در هر لقمه بشمارید و زیاد کنید.
  • این کار ابتدا خیلی عجیب خواهد بود، اما آن را امتحان کنید و نتیجه اش را ببینید.
  • از بشقاب ها و قاشق چنگالهای کوچک تری استفاده کنید.
  • اگر فهمیدید که سریع غذا می خورید، مشکلی نیست. ظروف را زمین بگذارید و یک دقیقه وقت بگذارید تا دوباره تمرکز کنید. اگر آرام غذا خوردن برای شما عادی نیست، این کار تمرین را انجام خواهد داد.
  • یک فردی که آهسته غذا می خورد را پیدا کنید و خودتان را با آن ها همراه کنید.

پس از وعده غذایی بعدی خود، سعی کنید که آهسته غذا بخورید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

بخوانید : دلیل ورم معده چیست؟ درمان ورم معده
مطالب مشابه را ببینید!