مجله تاپ‌ناز‌

نحوه کاشت و پرورش گل سنبل و عکس های زیبای گل سنبل

گل سنبل

گل سنبل را چگونه بکاریم و پرورش دهیم؟

گل سنبل را بهتر است در ماه آبان و یا آذر بکارید و پرورش دهید تا هنگام عید نوروز گل شما زیبا شود و گل بدهد. بهترین خاک برای پرورش سنبل، مخلطوی از دو سوم شن و یک سوم خاکبرگ می باشد و نیاز به آبیاری منظم و دمای 15 درجه سانتی گراد دارد.

گل سنبل یکی از گل های زیبا در فصل بهار است و یکی از اجزای سفره هفت سین ایرانیان است. با شروع فصل سرما گاشت گل های پیازی از جمله گل نرگس و کاشت گل مریم شروع می شود. گل سنبل هم یکی از گل های پیازی است که با شروع شدن فصل سرما می توانید آن را بکارید تا در بهار به گل بنشیند. در این مطلب تاپ ناز روش پرورش گل سنبل در گلدان و همچنین شرایط نگهداری آن را به شما آموزش می دهیم.

گل سنبل

روش پرورش گل سنبل در گلدان

پرورش و کاشتن گل سنبل در هوای آزاد و در محیط آپارتمان و در گلدان می توانید انجام دهید. مراحل کاشت گل سنبل عبارت است از :

گل سنبل

۱- انتخاب پیاز

انتخاب پیاز مناسب برای پرورش گل سنبل، اولین و مهمترین مرحله برای کاشت این گل است. پیازی که انتخاب می‌کنید باید دارای شرایط زیر باشد:
  • پیاز یخ‌زده نباشد.
  • پیاز تمیز و پاک باشد؛ یعنی به همراه آن خاک، کود و گل نباشد؛ زیرا در بیشتر مواقع خاک‌های چسبیده به پیاز حاوی قارچ‌های بیماری‌زا هستند که باعث می‌شود گیاه شما به گل نرود.
  • از خرید پیاز‌هایی که دارای بافت سبک و نرم هستند، خودداری کنید.
  • توجه داشته باشید بین پیاز مادر، پیاز جوانه و پیاز سرشاخه تفاوت وجود دارد و تنها پیاز‌های جوانه برای پرورش گل سنبل در گلدان مناسب هستند.

گل سنبل

۲- انتخاب گلدان

گلدان متوسطی با سایز دهانه ۱۴ تا ۱۵ سانتیمتر و ارتفاع ۳۰ سانتیمتر انتخاب کنید؛ سوراخ‌های کف گلدان را با سنگریزه بپوشانید تا کف گلدان از زهکش کافی برخوردار باشد و آب اضافی به راحتی خارج شود.

گل سنبل

 

۳- انتخاب خاک مناسب

خاک مناسب برای پرورش گل سنبل، مخلوطی از خاکبرگ پوسیده و ماسه است. بهترین نسبت خاک برای کاشت گل سنبل در گلدان، ترکیب ۷۰ درصد ماسه + ۱۰ درصد خاکبرگ + ۱۰ درصد کوکوپیت + ۱۰ درصد پیت ماس است، همچنین مخلوطی از دو سوم شن و یک سوم مواد پوسیده مغذی نیز مناسب است.

گل سنبل

۴- نحوه کاشت

پیاز سنبل را به آرامی در بستر کاشت بکارید. توجه داشته باشید همه پیاز را داخل خاک فرو نکنید و ۳ تا ۴ سانتیمتر از نوک پیاز، بیرون از بستر کاشت باشد. البته در صورتی که پیاز سنبل هنوز نوک نزده است، بایستی کل پیاز را داخل بستر کاشت فرو کنید.

 

۵- شرایط نگهداری از پیاز سنبل در گلدان

بعد از کاشت، گلدان را یکبار آبیاری کنید و سپس آن را در مکانی سرد و تاریک همانند انبار و زیر پله‌ها در دمای کمتر از ۹ درجه سانتیگراد، به مدت ۱۰ هفته نگهداری کنید. برای در امان ماندن از نور می‌توانید روی گلدان‌ها را با مالچ یا ماسه بپوشانید تا در برابر تغییرات روشنایی و سرما مقاومت داشته باشد
در این مدت، گیاه را هر ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری کنید. پس از ۶ هفته گلدان را بررسی کنید که آیا ریشه داده نوک برگ‌ها بیرون آمده‌است؟

گل سنبل

 

۶- نحوه انتقال گل سنبل به محیط با نور و دمای بیشتر

وقتی که ریشه های گل سنبل به اندازه کافی رشد کرد و سطح گلدان را پوشاند، زمان آن رسیده است که گلدان را به مکانی با نور و درجه حرارت بیشتر منتقل کنید. به این منظور ابتدا مالچ یا ماسه را از سطح گلدان خالی کنید.

برای ادماه پرورش گل سنبل، در این مرحله باید گیاه را به مکانی با درجه حرارت 15 تا 16 درجه سانتی گراد با دریافت نور کافی و غیر مستقیم خورشید ببرید. بهترین مکان برای قرار دادن گل در این مرحله، بالکن یا پنجره های جنوبی آپارتمان می باشد.

قرار گرفتن مستقیم گل سنبل در مقابل نور خورشید باعث پژمرده شدن ان می شود و به همین دلیل توصیه می کنیم این گلدان در نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد. گیاه را باید به صورت منظم آبیاری کنید. گل های سنبل معمولا پس از سه هفته شروع به گلدهی می کنند.

گل سنبل

۷- نگهداری از سنبل بعد از گل دادن

مدت زمان گلدهی گل سنبل 8 تا 12 هفته است. پس از این مدت، برای دور انداختن آن عجله نکنید. اگر شما کمی اطلاعات داشته باشید می توانید به وسیله این اطلاعات و کمی نگهداری کاری انجام دهید که سال بعد هم چندین سنبل زیبا از سنبلی که امسال کاشته اید به دست آورید.

همچنین بخوانید : نحوه نگهداری گل مینا و پرورش گل مینا

مطالب مشابه را ببینید!