مجله تاپ‌ناز‌

نکاتی در مورد تحقیق ازدواج

تحقیق در ازدواج

قرار نیست نظرتان در تحقیقات هم‌ جهت با شخص منبع تحقیق باشد. شما برای كشف حقیقت آمده‌اید نه برای ایجاد ارتباط و تفاهم هرچند ارتباط مناسب و حسن‌ تفاهم. می‌تواند به طرف مقابل اطمینان دهد و نكات مهمی بیان كند.

 

1 – مهم است كه پسر روزیش را از راه حلال به‌ دست می‌آورد یا نه. در این زمینه می‌توانید از همكارانش سۆال كنید و علاوه بر اینكه از خصوصیات اخلاقی او می‌پرسید، از نحوه كاركردن و دقت او در حلال و حرام سۆال كنید.

 

2 – وقتی از همسایه‌ها راجع به طرف مقابل تحقیق می‌كنید، مواظب باشید كه جزئیات خواستگاری و ارتباط با آنها را بر ملا نكنید؛ چون ممكن است همسایه‌ها سوگیری كنند یا بعداً مزاحمت ایجاد كنند.

 

3 – سعی كنید با همكار و هم‌ مغازه‌ای او قرار ملاقاتی بگذارید و از دوستان او راجع به خصوصیات روحی‌اش سۆال كنید. از مسافرت‌هایی و جاهایی كه با هم رفته‌اند و از علایق او بپرسید؛ موقعیت آنها و اینكه به چه اسم و عنوانی مشهورند، چقدر با همسایگان ارتباط دارند و اینكه چه چیزهایی بیشتر برایشان مهم است.

 

4 – یك راه كشف، پرسیدن از پدر و مادر اوست (سۆالات اكتشافی) در تمام مراحل تحقیق این نكته را فراموش نكنید كه این خود شما هستید كه بایستی پیگیر مسئله تحقیق باشید. به موضوع اهمیت بیشتری بدهید.

 

5 – محقق باید با دوستان فرد گفتگو كند تا هم ظاهر آنها را ببیند، هم با خلقیات آنها آشنا شود و هم اطلاعاتی به‌دست آورد.

 

6 – فرد را از دوستانش بشناسد. فراموش نكنید كه او كسی را برای دوستی انتخاب كرده است كه از لحاظ شخصیتی و مذهبی تا حدی هم جهت اوست. تحقیقات نباید به ‌گونه‌ای باشد كه اسباب اذیت و یا تجسس بی‌مورد را فراهم كند از محقق بخواهید سۆالاتی بپرسد كه جواب بله و خیر نداشته باشد بلكه شخص مقابل را به توضیح وادارد.

 

7 – قرار نیست نظرتان در تحقیقات هم‌ جهت با شخص منبع تحقیق باشد. شما برای كشف حقیقت آمده‌اید نه برای ایجاد ارتباط و تفاهم هرچند ارتباط مناسب و حسن‌ تفاهم. می‌تواند به طرف مقابل اطمینان دهد و نكات مهمی بیان كند.

 

8 – تغییر و تحول در زندگی فرد خود نشانه‌هایی از حالات و روحیات اوست. در تحقیق به این مسئله توجه كنید.

 

9 – از همسایگان در مورد اخلاق در خانه، سابقه دعوا و یا رفتار بد در محله پرس‌ وجو كنید .

 

10 – كسی كه برای تحقیق می‌رود، می‌تواند با موضوع دیگری غیر از ازدواج سۆالاتی بپرسد. سپس موضوعات را به‌طور مستقیم بیان كند.

 

11 – از كسی كه بیشتر با او به مسافرت رفته است راجع به عادات، اخلاقیات و روحیات او پرس‌وجو كنید و بپرسید آیا باز هم دوست دارد با او به مسافرت برود یا خیر.

 

12 – موضوعاتی كه برایتان اهمیت بیشتری دارد به محقق تأكید كنید و از او بخواهید اهمیت موضوع را بروز ندهد.

 

13 – در كنار تحقیق از فرد، در مورد خانواده‌اش نیز پرس‌وجو كنید تا او را در ارتباط با جمع و خانواده‌اش بشناسید.

 

14 – اگر هنگام گفتگو با افراد مختلف به تناقضی رسیدید، تحقیق در آن زمینه را با دقت بیشتر و به ‌دور از حساسیت ادامه دهید.

 

15 – بعد از اینكه محقق تحقیقات خود را انجام داد، زمانی را تعیین كنید و از او بخواهید تا یافته‌هایش را برایتان تعریف كند. آن را ارزیابی كنید تا نواقص كارش برای تحقیق بعدی مشخص شود. با بیشتر حرف زدن با محقق معلوم می‌شود كه محقق درباره همان چیزهایی كه ما می‌خواهیم تحقیق كرده است یا نه. بهتر است بعد از آخرین تحقیقات درصورتی‌كه با مشكلی روبه‌رو شدید ـ برای رفع ابهامات جلسه‌ای ترتیب دهید.

 

16 – برای دستیابی به اطلاعات كامل و دقیق، بایستی از وضعیت فعلی و سابق فرد در زمینه‌های گوناگون تحقیق كنید. بعضی سۆالات مشترك‌اند؛ برای اطمینان و اعتماد می‌توانید آن را از همه بپرسید. ولی سۆالاتی هستند كه فقط عده خاصی جوابگو هستند. افعال و حالات مشخص را در محیط‌های مختلف بررسی و آن را با گفته‌هایش در جلسات خواستگاری مقایسه كنید. وجود بیماری خاص یا اعتیاد داشتن او با مراجعه به پرونده پزشكی او روشن می‌شود. اگر یكی از دوستان، همكاران و یا فردی از خانواده یا فامیل او معتاد بودند زنگ خطری است برای اینكه او نیز معتاد باشد. پس باید از عدم آن اطمینان حاصل كرد.

مطالب مشابه را ببینید!