برای افزایش کیفیت خواب و داشتن خواب شیرین این کارها را انجام دهید

خواب راحت, خواب خوب و با کیفیت

برای داشتن خواب خوب و ب کیفیت صرفا نیازی نیست زمان بیشتری به خواب اختصاص دهید. در این مطلب راه هایی برای داشتن خواب بهتر و با کیفیت تر را می خوانید که به شما کمک خواهد کرد.

بهبود کیفیت خواب و داشتن خواب عمیق

داشتن کیفیت بالاتر در خواب تاثیر مستقیم بر کارایی روز بعد دارد. بسیاری از افراد کمتر از ۸ ساعت می‌خوابند، زیرا در تلاش بسیاری هستند تا کسب و کار خود را به راه بیاندازند اما با وجود ساعات کم خواب، این افراد همچنان با کارایی بالا به انجام کارها می‌پردازند.

رمز موفقیت آن ها در این است که بیشترین استفاده را از ساعات کم خوابشان می‌برند. شما هم می‌توانید با توجه به نکات زیر نتیجه‌ای مشابه بگیرید.

از تصدیق زمان خواب استفاده کنید

این موضوع یک سلاح مخفی است که بیشتر مردم نمی‌شناسند. احمد سافوان، کارآفرین باسابقه می‌گوید: «من این ترفند را از هال الورد‌ نویسنده‌ی کتاب صبح یاد گرفتم. شما می‌توانید از قدرت  تصدیق ذهنی برای خواب، به منظور بهبود کیفیت آن استفاده کنید. برای مثال شما می گویید: «من می‌خواهم ساعت مشخصی بیدار شوم و این میزان ساعت بیشتر از زمانی است که من برای شروع یک روز نیازدارم.» آماده کردن ذهن و ناخودآگاه برای استفاده‌ی بهینه از ساعات خواب می‌تواند باعث بهبود کیفیت آن و در نتیجه پرانرژی شدن شما به هنگام بیدار شدن باشد.»

اگر خواب نیم‌روزی دارید، آن را درست انجام دهید یا هرگز انجام ندهید

خواب نیمروزی باعث کمک به رد شدن از مرحله‌ی پایین آمدن انرژی در ساعات ظهر شده و برای استفاده‌ی بهینه از باقی‌مانده‌ی روز موثر است. اما مشکل اینجاست که معمولا مردم این کار را اشتباه انجام می‌دهند. اول این که یا کمتر از سی دقیقه یا بیشتر و یک ساعت و سی دقیقه بخوابید. دوم این که، سعی کنید بین ساعات ۱۳ تا ۱۵ خواب نیم‌روزی داشته باشید، حتی اگر کوتاه باشد. این کار باعث می‌شود تا خواب عمیق بهتری داشته باشید.

اگر ساعت ۱۶ بخوابید بدن شما وارد یک چرخه‌ی طولانی می‌شود و نمی‌توانید به راحتی از خواب بیدار شده و بسیار کم رمق و کم انرژی شوید. پس اگر نمی‌توانید کاری را به روش درست انجام دهید،‌ هرگز آن کار را انجام ندهید.

خواب راحت, خواب خوب و با کیفیت

ورزش بهترین دوست شما است

یکی از راه‌های دیگر برای این که خواب با کیفیت‌تری داشته باشید این است که چند ساعت قبل از خوابیدن مقداری ورزش سخت انجام دهید. زمان ایده‌آل برای ورزش حدود ساعت ۱۸ است.

زمانی که شما خسته شوید مغزتان سریع‌تر به مرحله‌ی خواب عمیق می‌رسد، پس زمان بیشتری را در خواب عمیق به سر می‌برید و در نتیجه کیفیت خوابتان بالا می‌رود.

احمد سفوان می‌گوید: «من چند ماه ورزش می‌کردم،‌ یکی از اصلی‌ترین اثرات ورزش به دلیل ترشح هورمون اندروفین، جلوگیری از پریشانی و افسردگی است. اما در کنار آن یکی از مزایای آن برای من بهتر کردن کیفیت خواب شب بود و من با احساس خوبی از خواب بیدار می‌شدم. حتی فرصت و انرژی کار کردن چند ساعت بعد از رفتن به دانشگاه هم داشتم.»

دوش آب گرم قبل از خواب را فراموش نکنید

احمد سفوان می‌گوید: «این ترفند را من از آریانا هافینگتون یاد گرفته‌ام. او می‌گوید دوش آب گرم یکی از کار‌های مهم روزمره‌ای است که همواره قبل از خواب انجام می‌دهد.من هم این کار را امتحان کردم و دیگر نمی‌توانم مانند گذشته بدون دوش آب گرم گرفتن بخوابم. این کار به صورت علمی شما را تحریک می‌کند تا سریع‌تر به خواب بروید. دوش آب گرم گرفتن پس از رفتن به باشگاه و انجام حرکات ورزشی نیز یکی از بهترین راه‌ها برای بهتر خوابیدن است.»

 

آرام بخش های چهارگانه

۱. از تمام گروه های غذایی به صورت متعادل و متنوعی در طول روز استفاده کنید؛ به خصوص مواد غذایی حاوی تریپتوفان مثل ماست، شیر، ماهی، موز، خرما، انجیر که اگر به عنوان عصرانه خورده شوند به آرامش اعصابتان کمک بیشتری می کنند.

۲. ویتامین های گروه B، به خصوص B۳ هم با تولید سروتونین به رفع بی خوابی کمک می کنند.

۳. مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و آهن نیز از کم خونی جلوگیری کرده و خواب شیرینی را به ارمغان می آورند. یادتان نرود که انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ۳ و گوشت بدون چربی، تخم مرغ و حبوبات از منابع آهن به حساب می آیند.

۴. کاهو و سیب دارای ترکیبات آرا مبخش هستند، از این رو بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر با یک عدد سیب بخورید یا اگر به شیر حساسیت دارید، آب کاهو و آب سیب را مخلوط کرده و یا سالادی از کاهو و سیب رنده شده همراه با سسی که از آب لیمو یا نارنج و یک قاشق روغن زیتون تهیه شده، میل کنید.

همچنین

مطالب مشابه را ببینید!