مجله تاپ‌ناز‌

کاربردهای جالب لیمو ترش در خانه داری و تمیز کاری منزل

لیمو ترش میوه ای خوشمزه است که یکی از پر استفاده ترین چاشنی ها در آشپزخانه است. البته لیمو ترش به جز مصرف خوراکی می تواند استفاده های جالب دیگری در خانه داشته باشد.

لیمو ترش و کاربردهای جالب آن در خانه داری

به جثه کوچک زرد رنگش نگاه نکنید، می توانید کارهای زیادی را به او بسپارید و آن را به جزئی پرکاربرد در خانه تبدیل کنید. یکی از ویژگی های مهم لیمو، تمیز کردن فضای داخلی منزل شماست.

کاربردهای جالب لیمو ترش در خانه داری و تمیز کاری منزل

لیمو ترش هوای داخل مایکروفر را تازه می کند

برای این که فضای داخل مایکروفر را پاک و تمیز نگه دارید، یک فنجان آب تهیه کنید و لیموی برش خورده ای را درون آن بیندازید. مایکروفر را روشن کنید تا شیشه آن را بخار بگیرد. سپس آن را خاموش و 15دقیقه صبر کنید سپس در مایکروفر را باز کنید. حال می توانید به راحتی چربی، جرم و تکه های غذای داخل آن را تمیز کنید.

لیمو ترش باعث از بین رفتن بوی نامطبوع سطل زباله می شود

چند تکه از پوست لیمو ترش را درون سطل زباله قرار دهید. روی آن را تا حدی آب سرد بریزید تا بوی ترش لیمو برطرف شود. حالا سطلی تمیز و بدون بو دارید.

لیمو ترش لکه پارچه لنین و کتان را پاک می کند

این روش برای پارچه های ظریف و نازک هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. برای این که لکه روی پارچه را پاک کنید، آن قسمت را درون آب لیمو و نمک قرار دهید. اجازه دهید تا ۳۰ دقیقه این محلول روی لکه باقی بماند. سپس آن را با سرکه و آب گرم بشویید.

لیمو ترش لکه های روی تخته برش را از بین می برد

یک عدد لیمو ترش را برداشته و آن را برش دهید. قسمت برش خورده را روی تخته بمالید تا لکه و بوی مواد غذایی از بین برود. اگر می خواهید تاثیر بیشتری داشته باشد، مقداری نمک یا جوش شیرین را قبل از لیمو روی تخته بپاشید. اگر لکه مقاومت کرد، فرصت دهید یک شب این مواد روی تخته بماند و سپس آب کشی کنید. اگر تخته برش از جنس چوب است، بعد از این که شسته و خشک شد، روی آن را روغن خوراکی بمالید.

در ادامه ده کاربرد دیگر لیمو ترش برای تمیزکاری خانه را توضیح داده ایم.

1- کاربرد لیمو: هوای داخل مایکروفر را تازه می کند.

برای اینکه فضای داخلی مایکروفر را پاک و تمیز نگه دارید، یک فنجان آب تهیه کرده و لیموی برش خورده ای را درون آن بریزید. مایکروفر را روشن کنید تا شیشه آن را بخار بگیرد. سپس آن را خاموش کنید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد در مایکروفر را باز کنید. حال می توانید به راحتی چربی، جرم و تکه های غذا را از داخل مایکروفر تمیز کنید.

2- کاربرد لیمو: بوی نامطبوع سطل زباله را از بین می برد.

چند تکه از پوست لیمو ترش را درون سطل زباله قرار دهید. روی آن را تا حدی آب سرد بریزید که بوی ترش لیمو برطرف شود. حالا سطلی تمیز و بدون بو دارید.

3- کاربرد لیمو: لکه پارچه لینن و کتان را پاک می کند.

این روش برای پارچه های ظریف و نازک هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. برای اینکه لکه روی پارچه را پاک کنید، آن قسمت را درون آبلیمو و نمک قرار دهید. اجازه دهید تا 30 دقیقه این محلول روی لکه باقی بماند. سپس آن را با سرکه و آب گرم بشویید.

4- کاربرد لیمو: لکه های روی تخته برش را از بین می برد.

یک عدد لیمو ترش برداشته و آن را برش دهید. قسمت برش خورده را روی تخته بمالید تا لکه و بوی مواد غذایی از بین برود. اگر می خواهید تاثیر بیشتری داشته باشد، مقداری نمک یا جوش شیرین را قبل از لیمو روی تخته بپاشید. اگر لکه مقاومت کرد، فرصت دهید تا یک شب این مواد روی تخته بماند و سپس آبکشی کنید. اگر تخته برش از جنس چوب است، بعد از اینکه شسته و خشک شد، روی آن را روغن خوراکی بمالید.

5- کاربرد لیمو: لکه های روی فلز برنج را نابود می کند.

خیلی اوقات می بینید که روی وسایلی که از جنس فلز برنج است، لکه هایی باقی می ماند و یا حتی سطح رویی فلز کدر شده است. روی این قسمت نمک بپاشید. اسفنجی بردارید و آن را به آب لیمو آغشته کنید. به آرامی اسفنج را روی سطح لکه دار بکشید. لکه ها از بین می رود. ظروف یا وسیله برنجی خود را با آب شسته و خوب خشک کنید.

6- کاربرد لیمو: لکه های سر سخت پارچه را پاک می کند.

از معجون قابل اعتماد آب لیمو و نمک استفاده کنید تا به جنگ لکه های سر سخت بروید. پارچه را به این محلول آغشته کرده و اجازه دهید زیر نور آفتاب خشک شود. می توانید بعد از خشک شدن، در صورت نیاز مجدد از این محلول استفاده کنید تا لکه ناپدید شود.

7- کاربرد لیمو: شیرآلات سرویس بهداشتی را برق می اندازد.

خیلی اوقات لکه هایی روی سطح شیرآلات و لوله ها در سرویس بهداشتی ایجاد می شود. این لکه ها به دلیل مواد معدنی و آهک محلول در آب است، به این سادگی پاک نمی شوند! می توانید لیموی برش خورده را بر این شیرآلات بمالید تا لکه باقی مانده آب از بین برود. وقتی که کارتان تمام شد، خوب آنها را بشویید.

8- کاربرد لیمو: ردی از عرق بر لباس باقی نمی گذارد.

خوب می دانید که لکه هایی که از عرق کردن بدن روی لباس باقی کی ماند، به این سادگی پاک نمی شود. نگران نباشید چون با لیمو می تواند آنها را نابود کرد! لیموی برش خورده ای را بردارید و قبل از اینکه لباس را بشویید، لیمو را روی لک عرق خوب بکشید.

9- کاربرد لیمو: علف های هرز را می کشد.

بهتر است برای از بین بردن علف های هرز و گیاهان خودرو از روش های غیرشیمیایی استفاده کنید. برای این کار آب لیمو را روی مزاحم ها اسپری کنید تا خشک شده و از بین بروند. مراقب باشید آب لیمو روی گیاهان دلبندتان نریزد. اسیدیته ی آب لیمو می تواند به گل و برگ ها آسیب برساند.

10- کاربرد لیمو: هوا را مرطوب می کند.

مقداری آب را در ظرف مناسب ریخته و برش هایی از لیمو ترش را به آن اضافه کنید. ظرف را روی شعله گاز قرار دهید تا بجوشد. هوای خشک فضای خانه مرطوب شده و به علاوه بوی خوب لیمو همه جا را پر می کند. می توانید از مواد طبیعی و معطر دیگری هم برای عطری بهتر استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!