مجله تاپ‌ناز‌

از اتفاقات جالب پرواز های خارجی و داخلی بدانید..

حداکثر سرعت، طولانی ترین پروازها، وزن خدمه پرواز و غذای خلبان – در اینجا 20 واقعیت کوچک و کمتر شناخته شده از سفرهای هوایی و تاریخ آن را، بیان خواهیم کرد.

از اتفاقات جالب پرواز های خارجی و داخلی بدانید..

 1. بسیاری از خطوط هوایی از یک قانون پیروی می کنند که هر خلبان هواپیما باید یک وعده غذایی متفاوت را بخورد. دلیل این کار هم این است که خطر ابتلا به مریضی خلبانان یک هواپیما را کاهش بدهد.
 2. یک سوم از فرودگاه ها در ایالات متحده آمریکا هستند.
 3. اولین خدمه پرواز باید کمتر از 52 کیلوگرم وزن، ازدواج نکرده و پرستاران آموزش دیده باشند.
 4. اولین Check-in آنلاین، توسط شرکت هواپیمایی Alaskan در سال 1999 معرفی شد.
 5. QANTAS، نام شرکت هواپیمایی ملی استرالیا، در اصل مخفف کوئینزلند و خدمات هوایی قلمرو شمالی (Queensland and Northern Territories Air Service) بود.
 6. در سال 1987، شرکت هواپیمایی American، فقط با کم کردن یک عدد زیتون از سالادهایی که در فرست کلاس سرو می کرد، حدودا 40،000 دلار ذخیره کرد.
 7. شلوغ ترین فرودگاه تجاری در جهان فرودگاه هارتسفیلد-جکسون (ATL) در آتلانتا است که 970،000 پرواز در سال است. بعد از این فرودگاه شیکاگو (ORD)، لندن (LHR)، توکیو (HND)، لس آنجلس (LAX) شلوغ ترین هستند.
 8. بوئینگ 747 از شش میلیون قطعه ساخته شده است.
 9. در سال 1971، دی. بی. کوپر هواپیمایی از بوئینگ 727 شرکت هواپیمایی Northwest Orient –  پرواز خارجی شماره 305 را ربود. او موفق شد که مبلغ 200.000 دلار بابت آزادی مسافران بگیرد و بعد از این کار با چتر از هواپیما بیرون پرید و دیگر کسی او را ندید.
 10. از سال 2004، طولانی ترین پرواز برنامه ریزی شده پرواز شماره 21 سنگاپور از Newark نیوجرسی به سنگاپور بود که طول آن 18 ساعت و 30 دقیقه و با ایرباس A340-500 بود.
 11. در اوایل سال جاری، خطوط هوایی سنگاپور این پرواز را لغو کرد، به این معنی که در حال حاضر هیچ پرواز مستقیمی از ایالات متحده آمریکا به سنگاپور وجود ندارد.
 12. طولانی ترین پرواز در حال حاضر پرواز دلتا بین ژوهانسبورگ و آتلانتا است که در 17 ساعت طول می کشد، در حالی که طولانی ترین مسیر پرواز، متعلق به ایرلاین Qantas بین سیدنی و دالاس – حدود 8،500 مایل (13.700 کیلومتر) است.
 13. حداکثر سرعت بوئینگ 747، 955 کیلومتر بر ساعت است.
 14. در هر ساعت، 61،000 نفر در سراسر ایالات متحده پرواز می کنند.
 15. مسافرانBritish Airways ، 6 تن خاویار در سال مصرف می کنند.
 16. شرکت هواپیمایی سنگاپور دومین خریدار بزرگ شامپاین Dom Perignon در جهان است.
 17. در سال های اولیه پرواز تجاری، قبل از اختراع کابین های تحت فشار، مسافران هواپیما گاهی اوقات مجبور بودند ماسک های اکسیژن را در طول پرواز های معمولی حتما استفاده کنند.
 18. در سال 2011، فرودگاه Heathrow لندن، 69.433.230 نفر مسافر داشت.

از اتفاقات جالب پرواز های خارجی و داخلی بدانید..

 1. افراد مشهور در حوادث هواپیما کشته شدند عبارتند از: کاپیتان تیم ملی کریکت آفریقای جنوبی هانس کرونج، گلف بازان پین استوارت و دیویس لاو جی آر، نوازنده گیتار استیوی ری وان، موزیسین هایی همچون جان دنور، جیم کروچی و آلیا و همچنین جان ف. کندی جونیور فرزند رئیس‌جمهور سابق جان اف کندی.
 2. در سال 1936، کشتی هوایی هیندنبورگ، از فرانکفورت در آلمان عازم فرودگاه جی‌بی ام‌دی‌ال لیک‌هرست در ایالات متحده آمریکا بود که به‌علت برخورد با دکل زمینی در منچستر، نیوجرسی آتش گرفت و سقوط کرد. در طی این سانحه، ۱۳ مسافر، ۲۲ خدمه کشتی و یک نفر از کارگرانی که روی زمین در حال کمک بودند، کشته شدند و ۶۲ نفر از مسافران نجات پیدا کردند. این واقعه سبب بازنگری در قوانین مربوط به استفاده از کشتی هوایی برای حمل ‌و نقل و سرآغازی برای منسوخ شدن استفاده از کشتی‌های هوایی شد.
 3. طبق رتبه بندی سالانه بزرگترین وسایل حمل و نقل جهان، British Airways و Virgin Atlanticیکی از 20 ایمن ترین خطوط هوایی در دنیا هستند.
 4. وب سایت AirlineRatings.com در سال جاری 409 ایرلاین بزرگ را پیش اعلام رتبه بندی خود، با توجه به حوادث و سقوط های هواپیما، میانگین سن ناوگان ایرلاین و حسابرسی از دولت ها و سازمان های نظارتی صنعت هواپیمایی، ارزیابی کرده است.
 5. در پنج سال گذشته (2014-2017)، Qantas به عنوان امن ترین شرکت هواپیمایی در جهان در بین 19 رقیب دیگر خود محسوب می شود، در سال 2018 ایرلاین Australian flag هم به جمع ایرلاین های امن دنیا پیوست و این لیست به 20 ایرلاین تغییر داده شد.
 6. British Airways و Virgin Atlantic تنها شرکت های هواپیمایی بریتانیا هستند که در بالای جدول قرار دارند. دیگر ایرلاین ها شامل خطوط هوایی سنگاپور، که از طرف خوانندگان شرکت کننده در رای گیری Telegraph Travel به عنوان بهترین خطوط هوایی برای مسافرات های طولانی بود. ایرلاین Swiss ، Air New Zealand، Emirates، Etihad، KLM و Lufthansa هم بهترین ایرلاین ها برای مسافرت های هوایی کوتاه مدت از طرف مسافران اعلام شده اند.
 7. بهترین خطوط هوایی از نظر سایت Telegraph Travel

10 خطوط هوایی برتر برای پروازهای طولانی

 1. Singapore Airlines
 2. Emirates
 3. Qatar Airways
 4. Air New Zealand
 5. Virgin Atlantic
 6. All Nippon Airways
 7. Korean Air
 8. Thai Airways International
 9. Cathay Pacific
 10. Etihad

10 خطوط هوایی برتر برای پروازهای کوتاه

 1. Swiss
 2. Icelandair
 3. Aurigny Air
 4. Jet2
 5. KLM
 6. Austrian Airlines
 7. Lufthansa
 8. Air Malta
 9. Aer Lingus
 10. CityJet

جفری توماس، سردبیر AirlineRatings.com، گفته است:

«20 خطوط هوایی برتر ایمن ما، همیشه در زمینه نوآوری های ایمنی، برتری عملیاتی و راه اندازی پیشرانه های جدید پیشرفته مانند هواپیمای ایرباس A350 و بوئینگ 787 دائما در حال ارتقا هستند.»

«خطوط هوایی Qantas در طول 60 سال گذشته، تمامی پروازهای آن در حداکثر ایمنی انجام شده است و در زمینه هواپیماهای جت تلفاتی نداشته است. اما Qantas تنها نیست. ایرلاین هایی نظیر Hawaiian و Finnair سابقه خوبی در زمینه هواپیماهای جت خودشان داشته اند.»

وب سایت AirlineRatings.com، هم ایرلاین های Aer Lingus، Flybe و Thomas Cook را به عنوان ایرلاین های ارزان قیمت و ایمن معرفی کرده است ولی Ryanair و  EasyJet را جز ایمن ترین ها اصلا نمی داند. جفری توماس ادامه می دهد:

«بر خلاف تعدادی از ایرلاین های ارزان قیمت، این خطوط هوایی همه از فیلتر بازرسی ایمنی  پرواز داخلی ، انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IOSA) عبور کرده و دارای سوابق ایمنی عالی هستند.»

از اتفاقات جالب پرواز های خارجی و داخلی بدانید..

کدام ایرلاین ها در دنیا حداقل ایمنی را دارند؟

AirlineRatings.com همچنین ضعیف ترین خطوط هوایی سال 2018 را از نظر ایمنی اعلام کرد. Air Koryo کره جنوبی، شرکت هواپیمایی Bluewing Airlines در Suriname، Trigana Air Service اندونزی و چهار ناو هواپیمایی نپال – Buddha Air، Nepal Airlines، Tara Air و Yeti Airlines – که فقط یک ستاره دارند.

در حال حاضر حدود 100 شرکت هواپیمایی وجود دارد که از طرف سازمان فضا و هوا اتحادیه اروپا ممنوع پرواز هستند و یا با محدودیت های عملیاتی، به دلیل رعایت نکردن استانداردهای ایمنی اروپا می باشند.

خطوط هوایی ممنوع از پرواز به اتحادیه اروپا

 1. تمام خطوط هوایی جمهوری دموکراتیک کنگو (21 خطوط هوایی)
 2. همه خطوط هوایی از جیبوتی (1 هواپیمایی)
 3. همه خطوط هوایی گینه استوایی (2 خطوط هوایی)
 4. همه خطوط هوایی اریتره (2 خطوط هوایی)
 5. همه خطوط هوایی از افغانستان (2 خطوط هوایی)
 6. تمام خطوط هوایی قرقیزستان (13 خطوط هوایی)
 7. همه خطوط هوایی از لیبریا
 8. تمام شرکت های هواپیمایی لیبی (7 خطوط هوایی)
 9. تمام شرکت های هواپیمایی آنگولا، به جز شرکت هواپیمایی Taag Angola (13 شرکت هواپیمایی)
 10. همه خطوط هوایی جمهوری کنگو (8 خطوط هوایی)
 11. همه خطوط هوایی از گابن، به جز Afrijet و Nouvelle Air Affaires Gabon (6 خطوط هوایی)
 12. تمام شرکت های هواپیمایی نپال (18 خطوط هوایی)
 13. تمام خطوط هوایی سودان (12 خطوط هوایی)
 14. همه خطوط هوایی از سائوتومه و پرنسیپ (2 خطوط هوایی)
 15. همه خطوط هوایی سیرالئون (7 خطوط هوایی)
 16. خطوط هوایی Blue Wing، سورینام
 17. هواپیمایی آسمان، ایران
 18. Iraqi Airways، عراق
 19. Med-View Airline، نیجریه
 20. Air Zimbabwe، زیمبابوه
 21. Avior Airlines ، ونزوئلا /پایان رپورتاز آگهی/

منبع: پرواز خارجی

مطالب مشابه را ببینید!