اسمایلی‌ های اینترنتی 30 ساله شدند

صورتک اینترنتی

امروز سی سال از روزی که یک شوخی کوچک در دانشگاه کارنگی ملون‌، به صدها چهره، احساس و ژست تبدیل شد، می گذرد.

تیپوگرافی ساده‌ای که با ترکیبی از ویرگول، فاصله و پرانتز شروع شد، حالا با گذشت این همه سال روز‌به‌روز بیشتر رشد کرده و به مجموعه‌ای از ژست‌ها، حالت‌ها و چهره‌های بامزه تبدیل شده است.

چه کسی می‌توانست تصور کند که یک چهره خندان 🙂 به صورتک زبان دراز :-& یا حتی یک قلب ساده <۳ تبدیل شود.؟

امروز این شکلک‌های زرد دوست داشتنی ۳۰ ساله شده‌اند.

به گزارش ایتنا از خبرآنلاین به نقل از سی‌نت، ۱۹ سپتامبر،۱۹۸۲ بود که پروفسور اسکات فالمن، استاد دانشگاه کارنگی ملون، برای اولین بار صورتک خندان را در بخش هیئت مدیره آنلاین علوم کامپیوتر ابداع کرد.

وی در این باره نوشت: پیشنهاد می‌کنم که برای بامزه‌تر شدن متن‌هایتان ،این کاراکتر 🙂 را به آنها اضافه کنید . حتی شاید به صرفه‌تر باشد که برای متن‌هایی که هیچ شوخی در آنها نیست از همین رویه استفاده کنید مثلا به این شکل:-( .

ایده فالمن طی مدت کوتاهی به سرعت در دانشگاه‌های دیگر گسترش پیدا کرد و در نهایت به سرتاسر وب کشیده شد.

این صورتک‌های ساده نه تنها کل وب را تسخیر کردند بلکه روز‌به‌روز هم، حالت‌های مختلف مثل شیطانی، خجالتی،.و… به جمعشان افزوده می‌شد.

کم‌کم، سر و کله صورتک‌های فالمن در آیفون، جیمیل و سایر پلتفرم‌ها هم پیدا شد.

در واقع می‌توان گفت امروزه این صورتک‌ها همه جا هستند. شاید فالمن هرگز تصور نمی‌کرد که صورتک‌های ساده او تا این حد توسعه پیدا کرده و محبوب شوند.

او اوایل این ماه به تلگراف گفت: ابداع این صورتک‌ها تنها در ۱۰ دقیقه از زندگی من اتفاق افتاد. آن زمان فکر می‌کردم که یادداشت شخصی من تنها بین دوستانم پخش خواهد شد. اما چنین سرانجامی واقعا مرا متحیر کرده است.

مطالب مشابه را ببینید!