مصاحبه با زوج هنری ایرانی +عکس

الهام چرخنده و فرشید نوابی

الهام چرخنده و فرشيد نوابي زوج عجيب و غريبي هستند چرا كه در عين تفاوت ها شباهت هاي زيادي با هم دارند. وقتي با هر كدام از آنها به تنهايي ملاقات مي كنيد باورتان نمي شود كه آنها زير يك سقف زندگي مي كنند چون بيش از هر چيزي تفاوت آنها به چشم مي آيد! فرشيد نوابي مردي آرام، كم حرف و تودار است اما الهام چرخنده حسابي اكتيو و پرحرف است البته وقتي اين دو نفر كنار هم قرار مي گيرند متوجه مي شويد در عين تفاوت شباهت هاي زيادي با هم دارند كه پررنگ ترين آن سادگي و صميميت است. آنها عاشق يكديگر هستند و با گذشت سال ها هنوز عشق ميان آنها كم نشده است. با آنها گفتگوي متفاوت و جالبي داشتيم كه خواندنش خالي از لطف نيست.

ما عين جولز و جولي هستيم

الهام چرخنده: بي ترديد هر كسي معيارهاي خاص خودش را براي ازدواج دارد و براساس همان معيارها هم فرد مورد نظرش را انتخاب مي كند. چيزي كه باعث شد من فرشيد را انتخاب كنم در درجه اول حس آرامش توام با امنيتي بود كه او به من منتقل مي كرد. او برايم يك تكيه گاه به شمار مي رفت و به همين خاطر حس كردم مي توانم يك عمر بي دغدغه به او تكيه كنم بدون آنكه هراسي به خود راه بدهم. از طرفي در طول اين سال ها فرشيد جدا از اينكه همسرم بود مانند يك رفيق هميشه همراهم بود و اجازه نمي داد كه هيچ چيزي من را ناراحت كند. گاهي اوقات دوستانم به ما مي گويند شما عين جولز و جولي به شدت به يكديگر شبيه هستيد.

فرشيد نوابي: ازدواج را به نوعي بخشي از سرنوشت مي دانم و بر اين باورم كه فرد مورد نظرتان را اگر به درستي انتخاب كنيد مي توانيد يك عمر از كنار هم بودن لذت ببريد. لحظه اولي كه الهام را ديدم حس كردم مي توانم باقي عمرم را با او بگذرانم چرا كه او يك دختر زلال، شفاف، با احساس و هنرمند بود و اين موضوع من را تحت تاثير قرار داد.

من دهان هستم فرشيد گوش

الهام چرخنده: در عين حال كه ما شباهت هاي زيادي داريم. اما تفاوت هايي هم با يكديگر داريم به طور مثال من به شدت برونگرا هستم و اهل حرف زدنم و گاهي ساعت ها بدون احساس خستگي براي فرشيد حرف مي زنم به گونه اي كه اگر او بخواهد چيزي به حرف هايم اضافه كند مي گويم يك لحظه صبر كن و آنجا است كه صداي او در مي آيد! مي گويد: الهام من دو ساعت است كه فقط يك نكته مي خواهم اضافه كنم! به عبارت ديگر فرشيد گوش است و من دهان هستم و شايد به همين خاطر است كه ما تا اين حد با هم تفاهم داريم و در كنار هم احساس خوشبختي مي كنيم چون مانند تكه هاي پازل همديگر را كامل مي كنيم.

ما زندگي سنتي داريم

الهام چرخنده: در عين حال كه تفكرات مدرني داريم اما هر دوي ما به شدت به زندگي سنتي ايراني علاقمند هستيم و به نوعي به ريشه هايمان احترام مي گذاريم. شايد براي بعضي ها جالب باشد، من هنوز دوست دارم در كنار آن كه يك زن مدرن و رو به پيشرفت باشم، همانند يك زن ايراني در بعضي از موارد سنتي رفتار كنم و براي بيرون رفتن از خانه حتي به منزل مادرم از فرشيد اجازه بگيرم.

اين اجازه گرفتن به معناي محدود كردن نيست بلكه نوعي احترام است و از اين طريق او را در جريان كارهايم قرار مي دهم.

فرشيد نوابي: وقتي ما مي گوييم «زندگي سنتي» منظورمان اين نيست كه خودمان را محدود كنيم و اجازه رشد تفكر و باورها را به خودمان ندهيم بلكه منظور ما از بيان سنت همان اشاره به فرهنگ كهن ايراني و فولكلوريك است. ما نبايد هيچ گاه فراموش كنيم كه از كجا آمده ايم.

علاقه من و همسرم به فرهنگ ايراني باعث شده است كه نوع زندگي مان را براساس همين باورها بسازيم.

به خانواده هاي هم احترام مي گذاريم

فرشيد نوابي: من و همسرم هميشه به خانواده هاي هم احترام مي گذاريم و آنها را بخشي از اعضاي خانواده خودمان مي دانيم. متاسفانه برداشت اشتباه بعضي از افراد از سنت باعث مي شود كه آنها فكر كنند بايد نسبت به خانواده هاي همسرشان گارد داشته باشند و گاهي اين مورد حتي پيش از ازدواج پيش مي آيد و افراد نسبت به واژه هايي مانند مادرشوهر، مادرزن و خواهرشوهر گارد دارند و با همين ذهنيت وارد زندگي مشترك مي شوند. دور از ذهن نيست كه اين ذهنيت باعث تيرگي روابط شان بعد از ازدواج گردد اما من ياد گرفتم هميشه به آدم ها وراي روابط فاميلي كه با آنها دارم احترام بگذارم و به همين جهت ارتباط بسيار نزديكي با خانواده همسرم دارم.

الهام چرخنده: با حرف هاي فرشيد كاملاً موافق هستم. من مادر فرشيد را مادر خوبم مي دانم و ارتباط بسيار خوبي با او دارم. از طرفي خيلي دوست دارم كه با اقوام همسرم رفت و آمد كنم و از هر فرصتي براي معاشرت با آنها استفاده مي كنم.

همكاري در كارهاي خانه

فرشيد نوابي: به نظرم در دنياي مدرن ديگر خط كشي بين زن و مرد وجود ندارد و هر دوي آنها بايد در كنار هم حضور در جامعه را تجربه كنند.
وقتي چنين شرايطي پيش مي آيد از مرد هم اين توقع مي رود كه در كارهاي خانه به همسرش كمك كند و اين را صرفاً يك وظيفه زنانه نداند. من هر كاري كه از دستم بر مي آيد براي كمك به همسرم انجام مي دهم؛ از نظافت خانه گرفته تا رسيدگي به امور بچه ها و فكر مي كنم اين موضوع باعث مي شود تا هر دوي ما با فراغ بال بيشتري به مسائل رسيدگي كنيم.

روزي كه با موسيقي آشنا شدم

فرشيد نوابي: شايد اين جمله خيلي كليشه اي به نظر برسد اما از دوران كودكي من شيفته موسيقي بودم و از وقتي كه خودم را شناختم به واسطه برادران بزرگترم با ساز گيتار و پيانو آشنا شدم. به همين خاطر موسيقي خيلي زود به رفيق تنهايي من بدل شد و در غم و شادي كنارم قرار گرفت به گونه اي كه اين روزها زندگي ام را به دور از موسيقي نمي توانم حتي تصور كنم و در لحظه به لحظه زندگي ام اين هنر جاري است.

هفت هاي محبوب زندگي من

الهام چرخنده: عدد محبوب زندگي من هفت است چرا كه افراد محبوب زندگي من در روز هفتم ماه هاي مختلف به دنيا آمده اند؛ فرشيد؛ هفت تير، شايان؛ هفت بهمن و ارسطو هم هفت ارديبهشت. به همين خاطر به اين عدد علاقه ويژه اي دارم.

مشورت در كار

فرشيد نوابي: طبيعي است كه چون من و الهام با يكديگر هم صنف هستيم حرف هاي مشترك زيادي از جهت كاري با هم داشته باشيم. خيلي وقت ها درباره فيلمنامه هايي كه به دست مان مي رسد با يكديگر مشورت مي كنيم و نظرات مان را بدون تعارف با يكديگر در ميان مي گذاريم.
الهام چرخنده: من به سليقه فرشيد به نوعي ايمان دارم و از نظرات او در كار بسيار استفاده مي كنم. به همين خاطر زماني كه او با دليل از من مي خواهد در كاري حضور نداشته باشم از بازي در آن كار به راحتي صرف نظر مي كنم.

ساخت مسابقه ستاره آواز

اين روزها درگير مراحل پيش توليد مسابقه «ستاره آواز» هستم. برخلاف شايعاتي كه پيرامون نام اين مسابقه وجود داشت، ما از عنوان «آكادمي ايراني» براي مسابقه خودمان استفاده نمي كنيم. آكادمي در اصل فضايي است كه در آن هنرجوها آموزش مي بينند؛ اما متاسفانه كاربرد اين اصطلاح به شكلي نامطلوب در مورد اين سبك مسابقه ها باب شده است. درست است كه ما در اين مسابقه به هنرجويان مان آموزش مي دهيم، اما نمي توان اين ادعا را داشت كه اين آموزش ها كارآيي يك دانشگاه موسيقي را دارند. اين برنامه در اصل يك مسابقه و انتخاب بهترين هاست. به هر حال موسيقي، هنري نيست كه بتوان آن را در مدتي كوتاه به كسي آموزش داد.

به همه سبك ها پرداختيم

بيش از يك سال است كه روي فرم و ساختار كلي اين برنامه كار مي كنيم. قصد ما اين است كه مسابقه را از طريق شبكه ويديويي نمايش خانگي به دست مخاطبان برسانيم. در اين مسباقه به همه سبك هاي موسيقي از قبيل پاپ، سنتي و كلاسيك مي پردازيم و اين طور نيست كه بخواهيم در آن صرفاً بر موسيقي پاپ متمركز شويم. «ستاره آواز» در ۱۸ قسمت ۱۰۰ دقيقه اي توليد خواهد شد كه در آن، دو زمان ۴۰ دقيقه اي براي موسيقي پاپ و سنتي و يك زمان ۲۰ دقيقه اي براي موسيقي كلاسيك در نظر گرفته شده است.

داوران اين مسابقه

در حال حاضر با برخي از بزرگان موسيقي كشور مانند «فريدون شهبازيان» و «ناصر چشم آذر» وارد گفتگو شديم اما حضورشان به طور قراردادي تعيين نشده است.

تعداد شركت كننده هاي ستاره آواز

در مورد نحوه حضور شركت كنندگان در اين مسابقه هم بايد بگويم همواره برايم كيفيت مهمتر از كميت است؛ به همين دليل، از افرادي كه استعدادهايشان را مي شناختم استفاده كردم. تعداد شركت كننده هايمان در مسابقه در هر رشته ۵۰ نفر است. در حال حاضر، تست ها نيز از اين افراد گرفته شده و طراحي دكور هم انجام شده و فقط منتشر اين هستيم كه شرايط فراهم شود تا بتوانيم اين مسابقه را كليد بزنيم.

«ستاره آواز» آبروي موسيقي ايران است

اعتقادم اين است كه «ستاره آواز» به نوعي آبروي موسيقي ايران به شمار مي رود و درست به همين دليل با وجود مشكلات مالي و پيشنهادهاي زيادي كه براي سرمايه گذاري در اين زمينه داشتم، حاضر نشدم هر برندي را به عنوان اسپانسر بپذيرم؛ چون مي دانستم اين مسابقه علاوه بر مخاطبان داخلي بينندگان خارجي نيز دارد و آنها ممكن است اين مسابقه را با مسابقه هاي بزرگ قياس كنند. به همين دليل، در اين راه بايد هوشيارانه قدم برداشت.

شايان و ارسطو؛ فرشته هاي زندگي ما

الهام چرخنده: شايان و ارسطو فرشته هاي زندگي ما هستند و هر دوي ما به شدت آنها را دوست داريم. حكايت انتخاب اسم بچه هاي ما هم بسيار جالب است؛ اسم پسر اولم شايان است و او درست مانند اسمش فرد شايسته اي است و از هوش سرشاري برخوردار است و جزو نخبه هاي رياضي محسوب مي شود. پسر كوچكم هم شيفته هنر است و مانند فرشيد علاقه زيادي به موسيقي دارد و به نظرم ارسطو هم مانند اسمش علاقه زيادي به فلسفه، نجوم و موسيقي دارد، البته من بر اين باورم كه وقتي اسمي براي فردي انتخاب مي كنيد ناخودآگاه زندگي آن فرد از اسمش تاثير مي گيرد.

از اينكه زود ازدواج كردم پشيمان نيستم

الهام چرخنده: برخي به من مي گويند: «از اين كه زود ازدواج كردي و مادر شدي پشيمان نيستي؟ چون ازدواج زود هنگام معمولاً جلوي پيشرفت افراد را مي گيرد!» اما من در جواب آنها مي گويم از اينكه زود ازدواج كردم خيلي خوشحالم چون بر اين باورم كه ازدواج در ۱۸ سالگي و مادر شدن در آن سن و سال باعث شد تا من زودتر در جريان زندگي قرار بگيرم. بعضي ها وقتي من و شايان را مي بينند باور نمي كنند بچه اي به اين بزرگي داشته باشم اما خودم هميشه از اين موضوع خوشحالم چون اين موضوع باعث نشد كه من از دانشگاه ورزش و بازيگري دور بيفتم بلكه به من كمك كرد در زندگي ام هدفمند شوم.

خودم ماست درست مي كنم

الهام چرخنده: هميشه سعي مي كنم با دقت خاصي امور مربوط به خانه را رسيدگي كنم. اگر سر كار نباشم و فرصت كنم خودم به كارهاي خانه رسيدگي مي كنم و اگر هم اين شرايط مهيا نباشد از فردي كمك مي گيرم اما در مورد آشپزي هميشه سعي مي كنم خودم غذا درست كنم چون فرشيد هر غذايي را نمي خورد و معمولاً علاقه اي به غذاهاي آماده ندارد اما دستپخت من و البته پسرم شايان را خيلي دوست دارد. من به ريزه كاري هاي خانه آشنايي دارم به همين خاطر حتي خودم ماست درست مي كنم چون كيفيت ماست هايي كه در بيرون وجود دارد تعريفي ندارد.

آرامش/ شماره ۱۴/ نيمه اول شهريور ماه ۹۲/ نگار حسيني/ صفحه ۱۸

مطالب مشابه را ببینید!