مجله تاپ‌ناز‌

معرفی 10 ساحل شگفت انگیز و زیبای دنیا

نگاهی به سواحل زیبا و شگفت انگیز

شن های نرم، آقتاب گرم و آرامش دریا در کنار ساحل می تواند لحظات خوبی را برای شما رقم بزنند. ساحل یکی از بهترین مکان ها رای سپری کردن اوغات فراغت است. در این مطلب 10 ساحل شگفت انگیز دنیا را معرفی می کنیم.

درست زمانی که در حال رویاپردازی برای ترک کردن شلوغی‌های زندگی روزمره و سر و صدای شهر هستید و می‌خواهید به جایی گرم و آرام‌بخش و فوق‌العاده بروید، ما به شما ۱۰ ساحل شگفت‌‌انگیز را پیشنهاد می‌کنیم. استراحت و آرامش شما در این ۱۰ ساحل، ۱۰۰ درصد تضمین شده است.

این ساحل‌ها، ساحل‌هایی عادی نیستند. بلکه هر کدام از آن‌ها زیبایی‌ها و ویژگی‌هایی دارند که از شنیدن آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد.

ساحل بناجیل در کشور پرتغال

ساحل زیبا و شگفت انگیز

«ساحل بناجیل» (Benagil Beach) که در ساحل مربوط به اقیانوس‌اطلس در کشور پرتغال در کنار «استراحتگاه الگاروه» (Algarve Resort) قرار دارد، مکانی با زیبایی‌های خارق‌العاده است که گردشگران و عکاسان شیفته‌ی عشق را از سراسر جهان مجذوب خود می‌کند.

در ساحل بناجیل، شما می‌توانید قایقی را کرایه کنید تا به غارهای دور افتاده بروید، ماهیگیران در حال کار را ببینید، حمام آفتاب بگیرید و لحظات خیلی شادی را تجربه کنید.

اما مهم‌ترین عامل جذابیت این ساحل، غارهای بناجیل هستند که جز ۵۰ مکان شگفت‌انگیزی هستند که قبل از مرگ باید آن‌ها را ببینید.

ساحل مخفی در کشور مکزیک

ساحل زیبا و شگفت انگیز

شکافی در سطح یکی از جزایر زیبای «مارییتا» (Marieta Islands)، یک ساحل مخفی با سایه‌ی گسترده و آب فیروزه‌ای با شفافیت کریستال را به وجود آورده است.

این ساحل مخفی، ساحل عشق (Playa de Amor) نیز نامیده می‌شود. شایعه شده که این شکاف که همان ساحل مخفی را در بر می‌گیرد، نتیجه‌ی یک بمباران عمدی است. زیرا دولت مکزیک در اوایل قرن بیستم، تست‌های نظامی را در این منطقه انجام می‌داد. این ساحل از بیرون غیرقابل دید است و فقط از طریق یک کانال آبی دراز به طول ۱۵/۵ متر قابل دسترس است که این ساحل را به اقیانوس‌آرام وصل می‌کند.

ساحل مخفی، یک مکان عالی برای نشستن  و خلوت کردن است. هرچند شما می‌توانید کارهایی مانند قایق‌سواری پارویی یا زیر آب رفتن با لوله تنفس را نیز در آن امتحان کنید.

ساحل شن صورتی در باهاماس

ساحل زیبا و شگفت انگیز

باهاماس به خاطر ساحل‌های پر ستاره‌اش معروف است و ساحل شن صورتی آن، از سایر ساحل‌ها متمایزتر است. این ساحل که در «جزیره‌ی هاربر» (Harbor Island) قرار دارد، رو‌به‌روی اقیانوس‌اطلس قرار گرفته و ۱۵/۵ متر تا ۳۰/۵ متر طول دارد.

جالب است بدانید که شن‌های ساحل، ترکیبی از ذره‌های مرجان، تکه سنگ‌های بسیار کوچک، صدف‌های شکسته و کلسیم‌کربنات جانوران بی‌مهره دریایی کوچک است و رنگ صورتی آن، مربوط به حیوانات صدف‌دار میکروسکوپی به نام «روزن دارن» (Foraminifera) است که جز فراوان‌ترین موجودات زنده تک‌سلولی در اقیانوس هستند.

ساخت‌و‌ساز در این ساحل، ممنوع است. تنها چیزی که در این ساحل دیده می‌شود، نخل‌های خرما و نیمکت‌های استراحت برای مهمانان است.

ساحل شیشه‌ای در کالیفرنیا

ساحل زیبا و شگفت انگیز

وقتی که نام این ساحل شگفت‌انگیز پخش شد، گردشگران زیادی یرای بازدید از آن جمع شدند. هنگامی که افرادی که در این محل اقامت داشتند، زباله‌های خانگی خود را رها کردند، ساحل شیشه‌ای امروزی، نزدیک پایگاه نظامی«فورت برگ» (Fort Bragg)، در کالیفرنیا شمالی ایجاد شد که یکی از زیبایی‌های طبیعی منحصربه‌فرد است.

در طول سالیان دراز، در اثر برخورد موج‌ها، این شیشه‌ها صاف و گرد شدند و خط‌ ساحلی را به یک جعبه‌ی نقاشی رنگی از شن و شیشه تبدیل کردند. این ساحل، بخشی از «پارک ایالت مک‌کریچر» (Maclerricher State Park) است. اگرچه این ساحل مکان خوبی برای بازدید است، مشکلی برای طرفداران حفظ منابع‌طبیعی ایجاد کرده است. زیرا آن‌ها باید گردشگران را از برداشتن این دانه‌های شیشه‌ای و بردن آن‌ها به خانه، بازدارند.

ساحل کاتدرالز در اسپانیا

ساحل زیبا و شگفت انگیز

ساحل «کاتدرالز» (Beach of Cathedrals) یا (Playadelas Catedrales)، در منطقه شهری «ریبادئو» (Ribadeo) در اسپانیا در ایالت «لیوقو» (Lugo)، کشف شده است. اگرچه نام اصلی آن، ساحل‌ آب‌های مقدس است، به دلیل ساختمان سنگی بزرگ آن، به این ساحل‌، کاتدرالز می‌گویند که پایه‌های قوس مانند کلیسای جامع را یادآوری می‌کند.

بیشتر افراد، ساحل کاتدرالز اسپانیا را به عنوان مثال باشکوهی از قدرت طبیعت می‌دانند. یک منظره‌ زنده که در آن سنگ‌های جادویی، به شکل قوس در می‌آیند و در طول ساحل مانند کرسی‌های کوچک به صف قرار می‌گیرند. این صخره‌های شگفت‌انگیز، هنگامی که سطح دریا پایین است، به راحتی دیده می‌شوند. اما اگر برای مدت طولانی در این مکان بایستید، جزر و مد دریا بالا می‌آید و همه‌ی صخره‌ها را می‌پوشاند. به طوری که همه غرق در آب می‌شوند و به نظر می‌رسد که چیزی در ساحل نبوده است. اینجا، جایی است که ساحل، مفهوم تازه‌ای به خود می‌گیرد.

ساحل کوئه‌کوهه در نیوزلند

ساحل زیبا و شگفت انگیز

ساحل اسرار آمیز «کوئه‌کوهه» (Koekohe Beach) در «اتاگو» (Otago)، در ساحل شرقی جزیره‌ شمالی نیوزیلند، یک مقصد معروف برای گردشگری است که به خاطر تکه‌سنگ‌های «موئه راکی» (Moeraki)، شناخته شده است. تکه‌سنگ‌های موئه‌راکی، گروهی از سنگ‌های بزرگ کروی شکل هستند که به صورت به هم‌ریخته در ساحل قرار گرفته‌اند.

دانشمندان می‌گویند که این سنگ‌ها (بیشتر از ۵۰ تا از آن‌ها) حدود ۶۰ میلیون سال قبل در اثر ته‌نشین شدن املاح در کف دریا شکل گرفته‌اند. بزرگ‌ترین این تکه‌سنگ‌ها، دارای ۷ تن وزن است و قطر آن‌ها، به ۳ متر می‌رسد.

در طول قرن‌ها مردم، نام‌های مختلفی به این تکه‌سنگ‌ها داده‌اند. دیگ مارماهی، تخم دایناسور، مغز فضایی‌ها و شکلات فک‌شکن، از جمله نام‌هایی است که به این سنگ‌ها داده شده است.

ساحل شن‌ سیاه پونالوئو در هاوایی

ساحل زیبا و شگفت انگیز

ساحل شن سیاه «پونالوئو» (Punalu’u) در جزیره‌ی «بیگ آیلند» (Big Island) در هاوایی، یک ساحل عالی برای شنا، قایق‌رانی، پیاده‌روی ساحلی و گردش دسته‌جمعی است. این مکان، بهشتی برای عکاسان است که بازدیدکنندگان زیادی را مجذوب خود می‌کند. شن‌های سیاه کهربایی آن، از سنگ‌های مذاب داخل زمین به وجود آمده‌اند.

لاکپشت‌های نوک‌دار و سایر لاکپشت‌های سبز رنگ دریایی آن، ساحل را در طول روز خال‌دار می‌کنند. استراحتگاه‌ها، حمام‌ها و میز‌های پیک‌نیک در این ساحل، فراوانند. لطفا شن‌های این ساحل را به عنوان سوغاتی با خود نبرید!

ساحل وا آد هوو در مالدیوز

ساحل زیبا و شگفت انگیز

«وا آد هوو» (Vaadhoo)، یک منطقه‌ی غیرمسکونی در «را آ آتول» (Raa Atoll) در مالدیوز است که جذابیت آن، به خاطر ساحل وا آد هوو است.به این مکان، «وادوو» (Vadoo) نیز می‌گویند.

این ساحل نعمتی خالص برای کسانی است که دنبال چیزی فراتر از کلمه‌ی استثنایی هستند. این ساحل در شب مانند دریایی از ستاره‌ها می‌شود. رویدادی نفس‌گیر که به خاطر وجود دیوتاژکدار، گونه‌ای از پلانکتون‌ها است. پوسته‌ی سلولی این جانور در پاسخ به تابش یا سیگنال‌های الکتریکی، نور آبی روشنی را از خود منتشر می‌کند.

ساحل صدف در استرالیا

ساحل زیبا و شگفت انگیز

ساحل صدف که حدود ۱۱۰ کیلومتر از لبه‌ی ساحلی «ال هاریدون برایت» (L’Haridon Bright) در منطقه‌ «شارک‌بی» ( Shark Bay) ازاسترالیای غربی را می‌پوشاند، ساحلی است که کاملا از صدف تشکیل شده است. در دنیا، فقط دو ساحل وجود دارند که این چنین از صدف پوشیده شده‌اند.

در این ساحل، میلیاردها صدف کوچک وجود دارند که به طول چندین متر روی هم انباشته شده‌اند و همه این صدف‌ها، متعلق به حلزون‌ها هستند. در قسمت بالایی ساحل، دورتر از خط ساحلی، می‌توانید صدف‌های چسبیده به هم زیادی را پیدا کنید که در برخی جاها، توده‌های سفت و بزرگی را پدید آورده‌اند.

در سال‌های متمادی، این توده‌های سفت صدف، به بلوک‌هایی شکسته شدند و از آن‌ها برای ساخت بناهای تاریخی استفاده شد. این سازه‌ها را می‌توانید نزدیک شهر «دنهام» (Denham) ببینید. برخی بر این باورند که این برآمدگی از صدف‌ها، حدود ۴۰۰۰ سال قبل در اینجا ته‌نشین شده‌اند.

ساحل ماهو در سینت‌مارتن

ساحل زیبا و شگفت انگیز

شاید به نظر برسد که یک ساحل استوایی، جایی امن برای استراحت و خنکی است. اما ساحل «ماهو» (Maho) این طور نیست. این ساحل جایی است که گردشگران به دلیلی معکوسی در آن جمع می‌شوند.

در جزیره‌ی «کاریبیین» (Caribbean) در سینت‌مارتن، ساحلی وجود دارد که به خاطر خطوط‌هوایی کم‌ارتفاعش معروف است. هواپیماها در این مکان، آنقدر کم ارتفاع می‌شوند که حتی مردم را به آب پرتاب می‌کنند. تماشای رد شدن هواپیماها از بالای ساحل، آنقدر محبوب شده که زمان ورود و خروج خطوط هوایی در بیشتر رستوران‌ها، نوشته می‌شود.

کارهای دیگری که می‌توان در این ساحل انجام داد، عبارتند از: موج‌سواری، شیرجه زنی و حمام‌آفتاب گرفتن در شن‌های طلایی این ساحل.

منبع کجارو

مطالب مشابه را ببینید!