مجله تاپ‌ناز‌

معرفی قلعه فورگ و تصاویر این قلعه در خراسان جنوبی

معرفی قلعه تاریخی فورگ

قلعه فورگ در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی واقع شده است، این ارگ در 5 کلیومتری درمیان قرار دارد. این منطقه به دلیل داشتن کوهستان های زیاد باعث مستقر شدن فرقه اسماعیلیه شد که برای دفاع از خود قلعه های مرتفع و مستحکمی در بیشتر مناطق این شهرستان و دیگر شهرهای جنوبی خراسان ساختند و باقی گذاشتند.

 

قلعه فورگ

 

پیشینه تاریخی قلعه فورگ

از نظر پیشینه تاریخی این قلعه، ساخت فورگ در زمان نادرشاه افشار و به وسیله میرزا بقاخان حاکم منطقه اغاز شد و بعد از او پسرش میرزا رفیع خان ساخمان این قلعه را کامل کرد. در زمان حکومت شوکت الملک و به دستور او سپاهیانش به قلعه هجوم بردند، حاکم آن را دستگیر کردند و قلعه را فتح کردند.

تاریخ ساخت این قلعه در کتاب دیوان لامع، نوشته محمد رفیع بن عبدالکریم در میانی، سال ۱۱۶۰ ه.ق. ذکر شده است. مؤلف کتاب عین الوتابع، قلعه را این گونه توصیف کرده است: قلعه فورگ در روی کوهی است که از آجر پخته، دیوار و باروج آن را به طور محکم ساخته‌اند و پایه آن را سنگ چین نموده‌اند و دو شیر در اطراف خود داشته با دو خاکریز که قطر هر یک پنج در پنج است.

 

قلعه فورگ

 

مهمترین قلعه بعد از قلعه الموت که مقر حضورو اسماعلیان به حساب می امد ققلعه فورگ بود و در این فلعه بود که فداییان مطلق را تحت تعلیم قرار می دادند و به آنها آموزش های خاص می دادند. فداییان مطلق گروهی بودند که اسمی نداشتن و بعد از ترک کردن قلعه برای انجام ماموریت نامشان عوض می شد و با نامی مستعار برای قتل دشمنان فرقه اسماعیلیه می رفتند. اساس تعلیم فداییان به این صورت بود که دشمن را غافلگیر می کردند و با یک یا دو ضربه چاقو او را می کشتند به گونه ای که کسی متوجه قتل نشود و سریع ناپدید می شدند.

 

قلعه فورگ

 

فضای داخلی قلعه فورگ

قلعه فورگ در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر اسدیه واقع شده است. فضاهای داخلی قلعه از شرق به غرب شامل ۳ قسمت می‌باشد:

قسمت اول، محل زندگی خدمه انبار آذوقه و محل نگهداری احشام است. قسمت دوم، محل زندگی نظامیان و نگهبانان و محل نگهداری تدارکات نظامی و سومین قسمت که مهمترین بخش قلعه است، محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده است.

 

قلعه فورگ

قلعه مجموعاً دارای ۱۸ برج بوده که اکنون تعدادی از آنها باقی‌مانده است. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه بیشتر سنگ، آجر و خشت می‌باشد. این قلعه بر بالای صخره‌ای سنگی پس از قرون متمادی همچنان در تاریخ بیرجند قامت خود را استوار نگهداشته است، هم‌چنین بر بلندای حصار و برج‌ها، سازه‌های کنگره‌داری وجود دارد و منافذی (تیرکش) جهت دیده‌بانی و دفاع دیده می‌شود.

» همچنین ببینید :

نگاهی به قلعه ارواح در ایرلند جاذبه گردشگری ترسناک

10 قله معروف ایران را ببینید

عکس های زیباترین و برترین قلعه های گردشگری کشور لهستان

مطالب مشابه را ببینید!