مجله تاپ‌ناز‌

معرفی بهترین نژاد گربه ها | از گربه پرشین تا بریتانیایی

نژاد گربه

در این مطلب نژادهای گربه خانگی را به شما معرفی می کنیم. گربه خانگی هم مانند سگ نژادهای مختلفی دارد که هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند.

گربه یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی است که موجوداتی تمیز و کم دردسر هستند و همچنین بسیار دوست داشتنی و اهلی هستند. در این مطلب بهترین نژادهایی را که می توانید در خانه نگهداری کنید را معرفی می کنیم.

گربه سیبرین «Siberian»

گربه نژاد سیبری بسیار جذاب و شیرین است. موهای پرحجم و بلند چهره ای بسیار زیبا دارندو این گربه ها به شدت بغلی، فعال و بازیگوش می باشند. سیبرین همچنین به آوردن اسباب بازی پرتاب شده علاقه زیادی دارد. موهای گربه سیبرین به طور فصلی در بهار و پاییز ریزش پیدا می کند و در این زمان باید موها را بیشتر شانه کنید. هر روز دندان های گربه را مسواک کنید و ناخن ها را هر دو هفته یک بار کوتاه کنید.

نژاد گربه

این گربه گوش بزرگ دارد، چشم های تفریبا گرد و بدنی قوی دارد. آرام بودن و خونسرد بودن دیگران این گربه را خشمگین و دلخور می کند. گربه نژاد سیبری با سگ و گربه های دیگر سازگار می باشد و محیط شلوغ را دوست دارد. گربه های سیبری آب بازی را دوست دارند.

گربه رگدال «Ragdoll»

گربه رگدال تقریبا شبیه به گربه های سیامی هستند با این تفاوت که موهای بیشتر و پرحجمی دارند. گربه های سیامی شاید دوست داشتنی نباشند ولی رگدال ها بانمک هستند. رگدال گربه ای مطیع است، عاشق مردم است و هر موقع که فرصت کند به آغوش شما می آید و علاقه زیادی به باز آوردن اشیا پرتاب شده دارد. موهای بدن راگدل کت را باید دو بار در هفته شانه کنید.

نژاد گربه

باید توجه کنید ه تغییرات فصلی و نوسانات هورمونی در گربه می تواند در اندازه پوشش تاثیر بگذارد. پوشش این گربه در زمستان بلند است اگر وی را عقیم کنید اندازه پوشش او در طول سال تغییر نمی کند. هر چند هلفته یا چند ماه یک بار لازم است که این گربه را حمام کنید. دم این گبه را باید مرتب بررسی کنید تا مدفوع به آن نچسبد. همچنین باید مراقب اضافه وزن این گربه باشید.

گربه اسکاتیش فولد « Scottish Fold»

این نژاد گربه بسیار دوست‌داشتنی و جذاب اسـت و بـه این خاطر کـه اغلب گوش‌هایش را تا می کند، بـه آن Fold بـه معنی تا کردن لقب داده‌اند. چهره این نژاد گربه اغلب غمگین و گرفته اسـت و همین باعث می شود ناخواسته توجه بیشتری بـه آن نشان دهید. اسکاتیش فولد همانند قورباغه‌ها مینشیند و گربه بسیار باهوش و تقریباً فعالی اسـت. این گربه 11 تا 14 سال عمر مفید دارد.

نژاد گربه

اگر قصد نگه‌داری از این گربه را دارید توصیه می کنیم حتماً گربه دیگری نیز در خانه داشته باشید تا اسکاتیش فولد تنها نماند. مو هاي تن گربه فولد اسکاتلندی را باید هر هفته شانه بزنید تا مو هاي مرده از بین بروند و روغن پوست بطور برابر پخش شود. هم چنین لازم اسـت دندان‌هاي این حیوان خانگی را هرروز مسواک بزنید تا از بیماری‌هاي پریودنتال جلوگیري شود.

گربه پرشین اگزاتیک «Exotic Persian»

چهره این نژاد گربه پرشین مثل این اسـت کـه یک چیزی محکم بـه صورتش برخورد کرده اسـت. هم چنین حسی از ناامیدی و بی‌اعصاب بودن را هم میتوان در چهره‌اش دید. اما در عین حال با چشمان درشت و زیبای خود بامزه و دوست‌داشتنی بنظر می رسد. سر گربه اگزاتیک پهن ودر کنار آن گوش‌هایي وجوددارد کـه کوچک و خم شده اسـت.

نژاد گربه

بدن، پاها و دم این حیوان خانگی، کوتاه ودر اندازه‌اي متوسط نسبت بـه سایر گربه‌هاست. این نژاد گربه در رنگ‌هاي مختلفی وجوددارد. این گربه‌ها طبق معمول گربه‌هایي آرام و بی سر و صدا هستند کـه بیشتر دوست دارند با نگاه کردن با صاحب خود ارتباط برقرار کنند نه با صدا کردن و میو میو گفتن. هر گاه کـه صاحبش در جایی مینشیند دوست دارد برود در بغل او بنشیند.

این گربه‌ها عاشق بازی کردن هستند و می توانند ساعت‌ها خودرا با یک اسباب بازی سرگرم کنند. رفتار این گربه با بچه‌ها و حیوانات دیگر خیلی خوب اسـت. آراستن و تمیز کردن گربه اگزاتیک موکوتاه از نوع مو بلند خود یعنی گربه پرشین خیلی راحت تر اسـت. شـما باید هفته‌اي یک بار مو هاي این گربه را شانه بزنید تا مو هاي کوتاه او کنده نشوند و همینطور دور چشمانش رابا دستمال یا پارچه خیس تمیز کنید تا چرک نکنند.

گربه هیمالین «Himalayan»

گربه هیمالین واقعا زیبا و دوست داشتنی‌اسـت. مو هاي پرحجم و نرم بدنش باعث شده تا خیلی راحت بتواند خودرا در دل صاحبش جا کند. بـه نژاد هیمالین هیمی هم می گویند. این گربه در واقع یک گربه پرشین در ظاهر گربه سیامی اسـت؛ یعنی از آمیزش این دو نژاد گربه بـه وجود آمده و یک نژاد طبیعی نیست. هیمالین بسیار باهوش و مهربان اسـت.

نژاد گربه

هیمالین‌ها شیرین، فرمانبردار و آرام هستند. از نشستن روی پای صاحب خود لذت میبرند. این گربه سر بزرگ، چشمان درشت، بینی کوتاه، بدن عضلانی و پاهای کوتاه، پهن و قوی دارد. باید هرروز مو هاي این گربه را شانه بزنید. هرماه یک بار حمامش کنید. دندان‌هایش را مسواک بزنید. بهتر اسـت گربه هیمالین رابا هیچ حیوان خانگی دیگری همراه نکنید. محیط‌هاي شلوغ مناسب این نژاد نیست.

گربه مو کوتاه بریتانیایی «British Shorthair»

گربه بریتانیایی مو کوتاه، شیرین و دوست‌داشتنی بـه‌نظر میرسد. البته کمی هم چاق و مقداری گستاخ اسـت. این گربه در هر کجای خانه کـه راه بروید دنبال شـما خواهد آمد. گربه مو کوتاه بریتانیایی دوست دارد در بغل شـما مورد نوازش قرار بگیرد. نگه داری از این گربه بسیار راحت اسـت.

نژاد گربه

هفته‌اي یک بار موهایش را شانه بزنید و دو ماه یک بار حمامش کنید. البته برای جلوگیري از بیماری‌هاي پریودنتال لازم اسـت هرروز دندان‌هایش را مسواک بزنید. دوهفته یک بار ناخن‌هایش را کوتاه کنید. بریتانیایی مو کوتاه، پوشش ضخیم، چشم‌هاي گرد بزرگ و بدن گرد دارد و خیلی شبیه یک خرس عروسکی اسـت. پوشش بدن این گربه بـه رنگ‌هاي مختلفی دیده می شود اما خاکستری رایج ‌ترین رنگ این نژاد اسـت.

گربه پرشین «Persian»

گربه‌هاي پرشین با گربه‌هاي اگزاتیک پرشین تفاوت‌هایي دارد. پخ بودن صورت این گربه بیشتر اسـت و وادار هستند از داخل بشقاب غذا بخورند زیرا تخت بودن صورتشان اجازه نمی دهد تا از ظرف مخصوص گربه‌ها تغذیه کنند. تقریباً تمامی گربه‌هاي پرشین زیاد می خوابند. بنظر می رسد این نژاد بـه خوبی می داند زیباست و بهمین خاطر ناز کردن را دوست دارد اما اغلب اوقات دوست ندارد لمس شود.

نژاد گربه

گربه پرشین یک گربه اشرافی اسـت کـه نیاز بـه توجه بیشتری نسبت بـه سایر نژادهای گربه دارد. او دوست ندارد تنها بماند و حتی دنبال اعضای خانواده می رود تا از آن ها جدا نماند. البته محیط شلوغ هم مناسب این گربه نیست. گربه‌هاي پرشین، طبق معمول وزنی بین ۳ تا ۵٫۵ کیلو گرم دارند. باید هرروز مو هاي گربه پرشین را شانه کنید. حداقل ماهی یک بار موهایش را کوتاه کنید. هرروز دندان‌هایش را مسواک بزنید

مین‌کون «Maine Coon»

گربه مین کون می تواند بـه یک غول دوست‌داشتنی تبدیل شود. جثه این گربه بـه قدری زیاد اسـت کـه میتواند بـه اندازه یک سگ رشد کند. بهمین خاطر هم این نژاد شهرت و محبوبیت دارد. خوب اسـت بدانید وزن مین کون نر حدود ۶ تا ۸ کیلو گرم و ماده بین ۵ تا ۷ کیلو گرم اسـت. این نژاد گربه رنگ‌هاي متنوعی دارند از جمله می توان بـه چند رنگی کـه شامل قرمز، مشکی یا سفید اسـت، رنگ‌هاي موج‌دار اشاره کرد.

نژاد گربه

مین کون‌ها در سن ۳ تا ۵ سالگی بـه حداکثر اندازه خود می رسند. از بارزترین ویژگی‌هاي گربه مین کون میتوان بـه بدنی عضلانی با استخوان‌بندی درشت اشاره کرد. این گربه علیرغم داشتن جثه بزرگ، بسیار مهربان اسـت و از رفت و آمد با انسان‌ها لذت می برد و بـه خوبی می داند چگونه آن‌ها را خوشحال و مجذوب خود کند. دوبار در هفته مو هاي گربه را شانه کنید.

گربه مانچکین «Munchkin»

این نژاد گربه برعکس مینکون‌ها بسیار کوچک اسـت و پاهای کوتاهی دارد. این طور بنظر میرسد کـه رشدش هرگز کامل نمیشود. همین پاهای کوتاه، سر گرد با چشمان درشت باعث شده تا گربه مانچکین محبوبیت زیادی پیدا کند. این گربه شیرین، آرام و مهربان اسـت. بازیگوشی و تفریح را دوست دارد و فعال و باهوش نیز هست. طول عمر این نژاد ۱۲ تا ۱۵ سال اسـت.

نژاد گربه

باید هرروز مو هاي این گربه را شانه بزنید. هرماه یک بار حمامش کنید. دندان‌هایش را مسواک بزنید. در آخر هم بگوییم کـه مانچکین‌ها یکی از برترین و بهترین حیوانات خانگی شناخته شده برای خانواده‌ها هستند و بـه خوبی و اسانی با کودکان کنار می آیند.

گربه مو بلند بریتانیایی «British Longhair»

گربه بریتیش بسیار محبوب و شیرین است. این گربه موهای بلند دارد و بدن آنها نرم است. این گربه به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز دارد. به دلیل بلند بودن موها باید هر روز موهای گربه را شانه کنید تا در هم گره نخورند.

نژاد گربه

همچنین باید در ماه یک بار مقداری از موهای این گربه را کوتاه کنید. دندان های این گربه را هر روز مسواک کنید و ناخن هایش را دو هفته یک بار کوتاه کنید. این گربه براحتی با دیگر نژادها زندگی می کند و می توانید آن را به همراه دیگر حیوانات خانگی نگهداری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!