مجله تاپ‌ناز‌

معرفی خنک ترین شهرهای ایران در تابستان برای مسافرت

خنک ترین شهرهای تابستان

سفر در فصل تابستان به مناطق خنک

خنک ترین شهرهای ایران کدام هستند؟

با شروع فصل تابستان و ماه تیر، گاهی بقدری هوا گرم می شود که شما کلافه می شوید که حتی با باد کولر هم، حال و هوای شما عوض نمی شود و نمی توانید بیرون از منزل بروید و لذت ببرید.
در این شرایط شاید آرزو کنید که در یک مکان و شهر خنک باشید و نسیم خنک بوزد و شما و اطرافیانتان لذت ببرید. امروز می خواهیم به شما شهرهایی را معرفی کنیم که بوی بهشت و سردی بهار را در تابستان برای شما فراهم می کند. پس در این مطلب با ما همراه باشید.

برای سفر کردن به این شهرها، علاوه بر پایانه های حل و نقل شهری می توانید با خرید بلیط هواپیما سفری راحت و بدون دغدغه داشته باشید.

 

چالدران، شهر بدون کولر:

سال ها است که شهرستان چالدران را همه به عنوان شهر بدون کولر می شناسند زیرا در دامنه کوه های زاگرس قرار گرفته است و باعث شده است که این منطقه هوایی بسیار خنک داشته باشد. هوای این شهر در تابستان  بقدری مطبوع و معتدل است که مردم این شهر در هوای گرم تابستان به جای استفاده از پارکها و فضای سبز ترجیح می دهند که در منزل بمانند. چالدران در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.

 

خنک ترین شهرهای تابستان

 

روستای کندوان:

کندوان منطقه ای ییلاقی است و نام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در 60 کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز قرار گرفته است. کندوان یکی از سه روستای صخره ای در جهان است و به همین دلیل گردشگران ایرانی و خارجی را به سمت خود می کشاند. سالانه بیش از 300 هزار نفر گردشگر به این منطقه می روند.

خنک ترین شهرهای تابستان

البته در این روستا زندگی در جریان است و بیشتر از 117 خانواده در داخل این صخره ها زندگی می کنند و اهالی این روستا به شغل هایی مانند کشاورزی، دامداری و تولید صنایع دستی مشغول هستند.

بر خلاف تصور این منازل در دل صخره مانند خانه های عادی، دارای بخش های مختلف مانند : اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی مجهز به لوله کشی و برق هم هستند. قطر دیوارهای این خانه ها حدود 2 متر می باشد و به همین دلیل در زمستان ها گرم و در تابستان ها خنک هستند.

 

کندوان منطقه‌ای ییلاقی است که در رشته‌کوه‌های سهند قرار دارد. این منطقه بسیار خوش آب و هوا بوده و به دلیل وجود مراتع سرسبز عشایر بسیاری به آنجا مهاجرت می‌کنند. از جمله آثار مشابه روستای کندوان در سایر نقاط جهان می‌توان به دره گورمه در ترکیه اشاره کرد که وسعت آن در حدود ۱۵ تا ۲۰ برابر روستای کندوان است. به طور کلی، در سطح جهان فقط سه روستای صخره‌ای تاکنون شناسایی شده‌اند که شامل روستای کاپادوکیه در ترکیه، داکوتا در آمریکا و کندوان در ایران است که در میان این روستاها، در حال حاضر فقط در روستای کندوان ایران زندگی جریان دارد و دو روستای مشابه خالی از سکنه هستند.

 

کوهرنگ، خنک ترین شهر ایران در تابستان:

یک باور عامیانه بین ایرانیان وجود دارد که در فصل گرما باید جاده های شمالی را پیش گرفت تا به هوای خنک رسید اما همیشه این طور نیست. شاید باورتان نشود که در گرمای کشنده تابستان، کوهرنگ چه هوای خنکی دارد.

برای سفر به کوهرنگ بعد از طی مسیر 9 ساعته ای از تهران، با اتوبوس یا وسیله شخصی به شهرکرد می رسید، پس از آن جاده به سوی چلکرد، در مرکز شهرستان کوهرنگ حدود 90 کیلومتر است. پس از طی این مسیر به روستای دیمه بنوستکی می رسید.

کوهرنگ

در این نقطه باید یک مسیر 15 کیلومتری را برای رسیدن به دشت لاله های واژگون طی کنید. در مسیر مناظر بسیار زیبایی از چشمه ها و دشت خواهید دید. دامنه های گلستان کوه خوانسار صاحب یکی از دشت های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله های واژگون است.

بخشدار کوهرنگ ستار فرهادی نیا می‌گوید: آب و هوای مناسب و وجود جاذبه‌های گردشگری بسیار موجب شده که شهرستان کوهرنگ به یکی شهرستانهای مسافر خیز کشور تبدیل شود. وی ادامه داد: آمار مسافران در روزهای تعطیل بسیار زیادتر می شود.شهرکرد هم اکنون با داشتن دمای حداقل هشت درجه سانتیگراد و حداکثر 26 درجه سانتیگراد یکی از خنک‌ترین شهرهای کشور در تیرماه محسوب می شود.

خنک ترین شهرهای تابستان

دهکده جهان نما

اقامت برفراز کوهستان های سردسیر البرز جهان‌نما یک دهکده ییلاقی در استان گلستان است. این منطقه درمیان کوه‌های البرز قرار دارد و بر فراز آن میتوان دشت گرگان و دریا را نظاره کرد. این منطقه‌ی بسیار زیبا مکان مناسبی برای پناه بردن از گرما به منطقه ای خنک است. برای رسیدن به جهان نما، به سمت ارتفاعات درازنو رفته و به سمت روستای رادکان و سپس به سمت جاده روستاهای چمن ساور و حاجی آباد بروید. در دوراهی باید راه سمت چپ را انتخاب کنید و سپس به دشت جهان نما میرسید.

خنک ترین شهرهای تابستان

 

بهشت گمشده سرزمین آبشارها خنک و چشمه ها:

بهشت گمشده، نام یک منطقه خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و در منطقه کامفیروز در فاصله 120 کیلومتری شمال غربی شیراز است. این منطقه دیدنی پوشش گیاهی سرسبز، ابشارهای زیبای کم ارتفاع و آب فراوان جاری شده از چشمه ها که به پاین می ریزند، به مانند یک بهشت بر روی زمین است. این منطقه در ماه تیر تا شهریور بسیار زیبا است و امکان اقامت شبانه را هم دارد. برای رسیدن به این بهشت روی زمین باید از جاده مرودشت و کامفیروز بروید.

خنک ترین شهرهای تابستان

مطالب مشابه را ببینید!