مجله تاپ‌ناز‌

معرفی شهر نسبار در بلغارستان شهری تاریخی و زیبا

شهر نسبار در بلغارستان

معرفی شهر تاریخی نسبار در بلغارستان

شهر نسبار یکی از شهرهای ساحلی و تاریخی در بلغارستان است و به این شهر مروارید دریای سیاه می گویند. نِسبار نرکیبی زیبا و بی نظیر از شکوه گذشته و تفرجگاه های ساحلی مدرن است. شهر نسبار یکی از مقاصد چذاب گردشگری و شوهرهای ساجلی در دریای سیاه می باشد و به دلیل سواحل زیبایی که دارد معروف شده است.

جاذبه های تاریخی زیادی در نسبار وجود دارد که از جکومت های مختلف مانند رومی ها، یونانی ها، عثمانی ها و بلغاری ها به جای مانده است. در این مطلب در مورد تاریخچه این شهر تاریخی صحبت می کنی و حقایقی در مورد شهر نسبار را به شما می گوییم.

» همچنین ببینید : فروش دختران زیبا در این بازار در بلغارستان! +عکس

نسبار در دوران باستان

طبق یافته های باستانی این شبه جزیره در دوران برنز محل سکونت انسان ها بوده استو یونانیان کمی بعدتر به این شهر رسیدند و بناها و ساهتمان های باشکوهی در این منطقه ساختند. در همین دوران بود که دورتادور دیوارهای شهر را دیوارهایی بلند ساختند تا از صروت روزافزون این شهر محافظت کنند. در سال 72 قبل از میلاد رومی ها این شهر را اشغال کردندف اما همچنان این شهر نقش مهم فرهنگی و تجاری اش را در ساحل دریای سیاه حفظ کرده است. هنگامی که اپراتوری روم مسیحیت را به عتوان دین رسمی خود قبول کرد کلیساهای زیادی در این شهر ساخته شد و به بناهای با شکوه این شهر افزوده شد.

این شهر از گذشته به دلیل بندرگاه هایی که داشته است شهرت پیدا کرده است. این شهر در کنار دریای سیاه یکی از شاهراه های ارتباطی با شهرها و کشورهای دیگر است و بازرگانان و تاچران کالاهای خود را از این بندر به همه چا صادر می کردند. امروزه اگر به شهر نسبار سفر کنید و در ساحل ان غواصی کنیدف می توانید بقایای لنگرهای تاریخی را مشاهده کنید که در کف دریا جا خوش کرده اند.

 

نسبار در قرون وسطی

شهر نسبار برای اولین بار در سال ۸۱۲ و تحت فرمانروایی کروم خان (Khan Krum) بخشی از کشور بلغارستان شد و نام آن به نسبار تغییر کرد. اگر در خیابان های شهر قدیم نسبار قدم بزنید می توانید ویرانه های کلیساهای زیادی را ببینید که از قرن های ۱۲ و ۱۳ به جا مانده اند.

 

شهر نسبار در بلغارستان

شهر نسبار تحت فرمانروایی عثمانی

در قرن ۱۴ عثمانی ها نسبار را تصرف کردند و به مدت ۵ قرن بعد، این شهر همچنان به توسعه و گسترش ادامه داد. بسیاری از خانه های قدیمی نسبار که در طول این دوران ساخته شده اند ویژگی های معماری خاص آن دوره (نمای چوبی) دارند. اگر در سفر به شهر نسبار به منطقه قدیمی شهر بروید می توانید ساختمان های به جا مانده از آن دوران را ببینید که باشکوه و زیبایی هرچه تمام تر هنوز پابرجا باقی مانده اند. یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری نسبار در این منطقه، یک آسیاب بادی قدیمی است که به نماد شهر نسبار تبدیل شده است.

 

شهر نسبار در بلغارستان

حقایق تاریخی جالب در مورد نسبار

– شهر نسبار به دلیل آثار تاریخی فراوانی که دارد به عنوان منطقه تاریخی و باستان شناسی به ثبت رسیده است. در سال ۱۹۸۳ نسبار در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

– شهر نسبار در بیش از ۳۲۰۰ سال پیش و در دوران برنز به محل سکونت انسان ها تبدیل شد.
– نام باستانی شهر نسبار، ملسامبریا (Melsambria) است که معنی آن شهر ملسا است. در افسانه های محلی، ملسا فردی است که شهر نسبار را بنا نهاده است.

 

شهر نسبار در بلغارستان

 

– یونانی ها برای اولین بار این اقامتگاه کوچک را به شهر تبدیل کردند و در آن مدارس، کلیساها، سالن های تئاتر و … ساختد. اگر به موزه باستان شناسی شهر سر بزنید می توانید آثار فراوانی را ببینید که از این دوران به جا مانده اند.

– موقعیت شهر نسبار این شهر را به شهری مهم در گذر تاریخ تبدیل کرده است. نسبار دو بندرگاه دارد که یکی از آن ها در شمال و دیگری در جنوب شهر قرار دارد. این بندرها به گونه ای ساخته شده بودند که کشتی ها می توانستند به راحتی وارد و خارج بشوند.

– شهر قدیم نسبار در یک شبه جزیره طولانی قرار گرفته است. موقعیت طبیعی منحصربفرد و ساختمان ها و آثار تاریخی محافظت شده این منطقه باعث شد در سال ۱۹۸۳ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد.

 

آسیاب بادی نسبار

آسیاب بادی یکی از مشهورترین جاذبه های شهر نسبار است و به سمبل این شهر تبدیل شده است. این آسیاب یکی از آثاری است که در دوره رنسانس ساخته شد. در کشور بلغارستان دوران رنسانس و نوسازی در دوران حکومت عثمانی ها رخ داد.

این آسیاب بادی روی پلی قرار گرفته که شهر قدیم را به شهر جدید وصل می کند. این آسیاب بادی قدیمی به نماد شهر تبدیل شده است و گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند حتما از این آسیاب هم بازدید می کنند. در نزدیکی آسیاب بادی سواحل متعددی وجود دارد که قبل یا بعد از بازدید می توانید به آنجا بروید و از تفریحات ساحلی لذت ببرید.

 

شهر نسبار در بلغارستان

خانه های تاریخی نسبار

اگر به منطقه قدیمی شهر، شهر قدیم بروید می توانید جاذبه های تاریخی و ساختمان های قدیمی را ببینید که صدها سال قدمت دارند. این ساختمان ها خیلی خوب حفط شده اند و تصویری کامل از معماری و سبک زندگی مردم در قرن 18 را به نمایش می گذراند. طبقه اول ساختمان ها معمولا از سنگ ساخته شده است و برای ذخیره کردن گندم و مواد غذایی استفاده می شد. طبقه بالای آنها از چوب ساخته می شد و محل سکونت افراد خانواده به شمار می رفت. در هنگام تابستان و در طول روز این بخش تاریخی مملو از جمعیت می شود.اگر بتوانید قبل از ساعت 8 خود را به این شهر تاریخی برسانید و می توانید در این شهر قدم بزنید و از زیبایی هاش لذت ببرید.

» همچنین بخوانید :

سفر به بلغارستان با سواحل آفتابی بسیار زیبا

جاذبه های گردشگری وارنا در کشور بلغارستان

بلغارستان آشنایی با جاذبه های گردشگری بلغارستان

مطالب مشابه را ببینید!