دلیل پناهندگی تصویر بردار ایرانی به آمریک چیست؟

یکی از تصویربرداران تلویزیون ایران که به همراه رئیس جمهور به نیویورک رفته بود، پناهنده می‌شود و پس از آن ناگزیر به دنبال بهانه‌ای برای توجیه این كار خود و فراهم کردن مدارک لازم برای گرفتن پناهندگی است. طبیعی است کسی که خود سال‌ها در یکی از نهادهای کشور فعالیت کرده و سابقه‌ای طولانی دارد، احتمالا برای یافتن دلیل برای پناهندگی، مشکلات بیشتری خواهد داشت و احتمالا بهانه‌هایي را باید برای خود فراهم کند.
به گزارش «تابناک»، به همین دلیل نیز یافتن این بهانه به وکیل وی سپرده می‌شود و شخصی به نام «اودوایر» وکالت وی را بر عهده می‌گیرد و می‌کوشد بهانه‌ای فراهم کند که بتواند به آساني برای موکلش پناهندگی بگیرد. او نیز دست به کار می‌شود و درباره دلایل پناهندگی تصویربردار سابق قصه‌ای می‌سازد:


اعضای هیأت همراه رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود، از آقای گلخن‌بان خواسته بودند كارهايي انجام دهد و با مخالفت او روبه رو شده بودند.

پال اودوایر در مصاحبه با آسوشیتدپرس می‌گوید: هنگامي که او اینجا بود، اعضای هیأت خواسته‌هایی را مطرح کرده بودند که او نمی‌خواست انجام دهد. او به طور مشخص از پيامدهاي این نافرمانی پس از بازگشت به ایران بسیار نگران بود!

البته طبیعی است که اشاره‌ای به خواسته‌های مورد مخالفت گلخنبان نشود و فراموش شود که بگوييم پيش از اینکه این تصویربردار سابق به نیویورک برسد، خانواده وی از ایران رفته بودند.

در واقع پیش از اینکه مقامات ایران درخواستی از وی داشته باشند، وی بخشی از نقشه پناهندگی خود را با خارج کردن خانواده‌اش از ایران عملی کرده بود. اینک هر چه هست و هر چه خواهد آمد، تهیه کردن دلایلی سیاسی برای پناهندگی است.

 تابناک
مطالب مشابه را ببینید!